Balatlar kazısında Helenistik döneme ilişkin kanatlı Eros figürü çıktı

SİNOP’ta 2 bin 300 almanak Balatlar Bina Topluluğu’nda süren kazılarda Helenistik döneme ilişik ‘Kanatlı Eros figürü’ ortaya çıkarıldı. Hafriyat başkanı Prof. Dr. Gülgün Köroğlu, “Bizim amacıyla muştu üzere oldu, çokça evire çevire koruyup onarıp sergileyeceğiz” dedi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteğiyle 13 sene evvel başlatılan, site merkezindeki 2 bin 300 almanak tarihe ehil Balatlar Bina Topluluğu’ndaki kazı çalışmaları devam ediyor. Mimar Sinan Evire Çevire Sanatlar Üniversitesi Konuşma Tarihi Bölümü akademisyen Prof. Dr. Gülgün Köroğlu’nun başkanlığında sürdürülen hafriyat çalışmalarında bugüne kadar binlerce işaret ve 7’nci yüzyıla ilgili çukur odaları ortaya çıkarıldı. Henüz geçmiş kazılarda 5’inci ve 6’ncı yüzyıllar ortada tarihlenen Gaziantep ve Antakya Zeugma Antik Kenti’ndekilere eş mozaikler bulundu, Bizans dönemine ilgilendiren mozaikler de periyot yüzüne çıkarıldı.

Sürdürülen kazılarda son namına Helenistik döneme ait ‘Kanatlı Eros Figürü’ ve almaşık motifler ortaya çıkarıldı.’KORUYUP, ONARIP SERGİLEYECEĞİZ’

Kazı başkanı Prof. Dr. Gülgün Köroğlu, eskimemiş keşfi, erim adına nitelendirerek, “Icraat sonucu çok enteresan tıpkısı buluntuyla karşılaştık. Helenistik döneme ilgilendiren hane mimarisi kazıyoruz. Âdeta odaları olan, sahn etrafında gelişen bire bir mimarlık şema bulduk. Ortasında ve canip odalarda çakıl taşından mamul mozaikler var. Ölçülü kesiminde tıpkısı kürsü kusurlu olmasına karşın Kanatlı Eros Figürü bulduk. Etrafında palmet desenleri ve kolpo motifleri saptadık. Sinop bu anlamda varlıklı benzeri kent, ayrıksı alanlarda dahi müzenin yaptığı kurtarma kazılarında dahi Helenistik mozaikler çıkıyor, bu dahi onlardan birisi. Çokça iyicene koruyup onarıp sergileyeceğiz. Doğrusu iri benzeri düzlük, arkeolojik otopark burası. Bizim üzere muştu üzere oldu, sair alanları birlikte sergilemeye birlikte açacağız” dedi.

Share: