Balıkesir bili: Balıkesir’de Giysi Kazaklarının mirası fasulyenin hasadına başlandı

Balıkesir’in Manyas ilçesinde göl kenarında iki asrı aşkın benzeri süre yaşadıktan bilahare temel yurtlarına dönen Don Kazaklarının miras bıraktığı fasulyede hasat başladı.

Rus Çarlığına ayaklanma ederek Osmanlı Devleti’ne sığınan ve 1740 yılında Manyas Gölü kenarındaki kırsal Kocagöl Mahallesi’ne yerleşen ansambl, özlük yörelerine başmaklık fasulyeyi de getirdi. Yetiştirdikleri fasulyeyi dolay halkı ve çiftçileriyle paylaşan Don Kazaklarının torunları, 1962’bile Türkiye’den göç ederek asıl yurtlarına döndü.

Kendilerine miras mütezayit fasulyenin üretimine bitmeme fail mahalle halkı, geçimlerini yıllardır bu işten sağlıyor.

Pişirme kolaylığı ve damak tadı ile ülkemizin tıpkı haddinden fazla durumunda beğenilerek tüketilen kazak fasulyesi hasadı tüm hızıyla devam ediyor. Kocagöl Muhtar ve ayni antlaşma bile kazak fasulyesi üreticisi Selahattin Alp, “Kazak fasulyesi göl boylarında milli topraklarda yetiştiği üzere tadını, çabuk pişimini buradan alıyor. Ortalama dekara 200 kg yayın veriyor ancak bu sene geçtiğimiz ağustos ayı sonlarında bölgede yağan mahmul satışından fasulyelerimiz şişman uymazlık gördü. Bu yıl bu nedenle dekara 100-150 kg im alabiliyoruz. Geçtiğimiz yıl kilosunu 25 liradan sattığımız kazak fasulyesini bu sene maliyet artışlarımızdan periferi kilosunu 50-60 TL. ortada satıyoruz.” dedi.

Manyas Kaymakamı Koray Çelik üstelik Kocagöl Mahallesinde fasulye hasadı yapan üreticilerle görüşerek bilgi aldı.

Kaymakam Polat, Kazak fasulyesine coğrafi bel kabul etmek için çalışmaların sürdüğünü belirterek şunları anlatım etti:

“İlçemiz üstelik üretilen baş peynirinden sonraları, gene ilçemizin tıpkısı ayrıksı ürünü olan ve şişman talep gören Kazak fasulyemize coğrafi meni almak amacıyla vacip başvurumuzu yaptık. İnşallah Kazak fasulyemiz bile coğrafi işarete kavuşacaktır.”

Share: