BALIKESİR – Havran mandalinasında üretimin yarısı yandaki ülkelere satılıyor

Balıkesir’in Havran ilçesinde, tadı, çekirdeksiz olması ve etraflı kabuğuyla ilgi gören satsuma cinsi mandalinanın hasadı devam ediyor.

İlçede kestirmece 250 bin mandalina ağacından yılda sayı farkı 400 bin titrem kitap elde fail üreticiler, bunun yarısını ancak dışına gönderiyor.

Hasatta Havran’ın birlikte Çanakkale’nin Yenice, Balıkesir’in Susurluk, Sındırgı, Kepsut ve İvrindi ilçelerinden çok sayıda işçi çalışıyor.

Havran Sebze ve Meyveciler Esnaf Odası Başkanı Murat Cembiye, AA muhabirine, ilçede mandalina üretiminin dedeleri aracılığıyla dikilen fidanlarla başladığını söyledi.

Bu hasat döneminin eli nimetli geçtiğini tamlayan Hançer, “Doğal yerine toplayıp tüketiciye organik benzeri şekilde ulaşmasını sağlıyoruz. Mumlama dediğimiz meyveye sentetik parlaklığını kazandırmadan dalından natürel rengiyle halkımıza sunuyoruz.” dedi.

Hançer, mandalinanın Havran üzere makro bire bir gelir kaynağı olduğunu dile getirdi.

Ürünün değme yıl yaklaşık 200 bin tonunun ev dışına satıldığını belirten Cembiye, şunları kaydetti:

“1915 Çanakkale Köprüsü ve Asos-Truva tünelleriyle esnaf, ilçemize daha kısa sürede ulaşıyor. Bu da ürünlerin tüketiciye daha dosdoğru ve daha güre bir ortamda ulaşmasını sağlıyor. 1915 Çanakkale Köprüsü ile Trakya bölgesine, Yunanistan’a ve Bulgaristan’a mandalinamızı elan rahat çevirme imkanımız oldu. Muvasala rahatlayınca Bulgaristanlı tüccarlar bize daha rahat ulaşıyor. Bu ebat hem üreticiye hem üstelik ekonomiye iri ulama sağlıyor. Çabucak Türkiye’ye değil güçlükle dışına üstelik teferrüç kapımız oldu.”

Cembiye, “kama” kendisine bilinen balaban klan mandalinaların ise yemiş suyu fabrikalarına gönderildiğini ifade etti.

Kısaca 20 yıldır mandalina yetiştiriciliği yaptığını tamlayan Yusuf Atacan üstelik işçilerin güç başı günde 200-300 kilogram mandalina topladığını söyledi. Atacan, “Buradan hale gönderiyoruz. Orada paketleyip Türkiye’nin değme adına gönderiyoruz. Yaklaşık 60 kişi çalıştırıyoruz, 250-300 teklik gündelik veriyoruz. Katıksız ve birinci sınıf bire bir mandalinamız var.” diye niteleyerek konuştu.

Share: