Başkentte 30 Ağustos Yengi Bayramı yürüyüşü

30 Ağustos Galebe Bayramı’nın 100’üncü yıl dönümü dolayısıyla başkentte geçit töreni düzenlendi.

Ankara’dahi 30 Ağustos Utku Bayramı’nın 100’üncü sene dönümü zımnında Türkiye Nazik Ulus Meclisi (TBMM) önünden, Ulus’ta kâin çarkıt Meclis’e Kortej Yürüyüşü yapıldı.

Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ün şişman kamet posteri ve Türk bayrağını taşıyan askerlere, Yağız, Deniz ve Gelgel Kuvvetleri Komutanlıkları, Türk Silahlı Kuvvetleri Harmoni Mızıkası ve Uyanık Genel Komutanlığından oluşan Kompozit Topluluk takımı haremlik etti. Mehteran takımının üstelik bulunduğu yürüyüşte, Halas Savaşı döneminin askeri üniformalarını temsilen giyen kısım de meydan aldı. Kortejde mevcut atlı birlikler ise vatandaşların ilgisini çekti.

Galebe Yürüyüşünü tutkun olmak üzere apayrı şehirlerden geldiler

Adana’dan Ankara’ya 30 Ağustos Galebe Bayramını kutlamaya geldiğini rapor fail Mısır Yasemini Ağır, ” Yüz sene ilk bire bir klan yazıp bu vatanı bize bırakan ilkin Mustafa Kemal Atatürk kalkmak üzere tam şehitlerimize saygılarımı ve hürmetlerimi sunuyorum. Derbent törenini her sene gelerek izliyorum, emeği sabık herkese teşekkür ediyorum. Kâh fütuhat kitaplara sığmaz. 30 Ağustos Galibiyet Bayramımız kutlu olsun” dedi.

Eşi ve çocuğu ile yürüyüşü izlemeye gelen Ahmet Alicenap, “Kutlamaları izlemeye geldik. Hele çocuğumuza izletmek amacıyla. Milli duygularımız kabarıyor. Bunlar bizde kalık olan duygular, çocuklarımıza da aşılanması gereken duygular. Bilcümle birlikte bu sevinci ve heyecanı devam etmek istiyoruz” diye niteleyerek konuştu. – ANKARA

Share: