Bayburt’un simgelerinden “Saat Kulesi”nde restorasyon çalışması sürüyor

Bayburt’un öncü mimari yapılarından biri olan tarihi Saat Kulesi’ndeki restorasyon çalışması devam ediyor.

Türkiye Cumhuriyeti’nin birinci yapı yıl dönümü olan 29 Ekim 1924’te hizmete giren, 21 metre uzunluğunda, sekizgen kaideli kuleye yerleştirilen ve 4 saatin bulunduğu tarihi kulede, Bayburt Belediyesi eliyle haziranda restorasyon çalışması başlatıldı.

Sürdürülen say kapsamında paratonerine sebep sakıt ve abuhava şartlarına kapalı olarak hasar gören kulenin şerefesine kadar olan hane sökülerek, bir taşların yeniden birleştirilmesiyle tamamlanması hedefleniyor.

Bayburt Belediye Başkanı Hükmü Pekmezci, AA muhabirine, tarihi saat kulesinin şehremaneti vasıtasıyla Cumhuriyetin kuruluşu anısına 29 Ekim 1924’te yapıldığını söyledi.

Aradan güzeşte 98 yılda kulenin paratonerine sebep düşmesi ve abuhava şartlarına sınırlı olarak yıprandığını anlatan Pekmezci, tahminî 100 yıllık bir zaman sürecinde kulenin, aut zemininde meydana mevrut aşınmalar zımnında kısık benzeri ebat en ettiğini aktardı.

Pekmezci, belediye namına himaye altındaki bu eseri Hars ve Zevk Varlıklarını Koruma Müesses ile görüşerek röleve ve restorasyon çalışmalarını başlattıklarını belirterek, “İhale aşamasını tamamladık ve şu anda becerikli ellerde uğurlu tıpkısı kadroyla çalışmalarımız devam ediyor.” dedi.

Restorasyon kapsamında sökülen taşların numaralandırıldığını ve baştan birleştirilerek kulenin tamamlanacağını anlatım fail Pekmezci, “Kulenin bugüne büyüklüğünde meydana gelen tahribatları ortadan kaldırma namına benzeri gayretin ifadesi namına tığ ihalesini yaptık, şu anda icraat bitmeme ediyor. İnşallah kısa zamanda tamamlayacağız. Sökülen taşların bire bir kısmı özellikle aşınanların namına yenileri yapılırken, var olanlar ayrımsız şekilde kullanılmaktadır. Şu anda şerefeye büyüklüğünde olan kısmı sökülmüştür ve yapılan kısım şerefeye kadar olan kısımdır.” diye niteleyerek konuştu.

Pekmezci, kulenin aslına akla yatkın restore edildiğini vurguladı.

Sosyal medyadaki eleştirilere meni fail Pekmezci, şunları kaydetti.

“Gâh şeyleri ifade ederken konuları yeteri büyüklüğünde araştırmak geçişsiz, yeteri büyüklüğünde vukuf sahibi görünmek geçişsiz. Ondan sonradan da bu konuda fikir tercüman olmak lazım. Tığ geçmişine ehil sâdır bire bir milletin mensuplarıyız. Saat Kulesi Bayburtlular tarafından Cumhuriyetin anısına yapılmış aynı kuledir. Bu kulenin bugüne büyüklüğünde meydana gelen tahribatları ortadan kaldırma namına aynı gayretin ifadesi namına biz ihalesini yaptık şu anda çalışmalar devam ediyor. İnşallah kısa zamanda Bayburt halkımızla beraber, bizim için bir şeyler rapor edenler bile gördükleri zaman zannedersem az buçuk mahcup olacaklardır. Tığ geçmişimize eş çıkacağız, var olan değerlerimizi yaşatacağız ve ati kuşaklara aktaracağız.”Share: