BBP Genel Başkanı Destici İl başkanlığı binasının açılışını gerçekleştirdi

Büyük Irtibat Partisi (BBP) Umumi Başkanı Mustafa Destici, Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Amasra Müessesesine ilişkin eroin ocağında meydana mevrut patlamaya ilişik, “imdi benzerlerinin yaşanmaması için seçkin tip tedbirin alınması gerekmektedir.” dedi.

Destici, Mersin Ağacı’in Toroslar ilçesindeki Yunus Emre Kültür Merkezi’nde planlı partisinin Çarpık Çurpuk 2. İl Kongresi’nde yaptığı konuşmada, maden ocağında meydana mevrut patlamada hayatını kaybedenlere Allah’tan yağmur, ailelerine, yakınlarına ve iş arkadaşlarına başsağlığı, yaralılara geçmiş olsun dileğinde bulundu.

Patlamanın duyulduğu geçmiş andan itibaren devletin, hükümetin, bilcümle ilgililerinin, herkesin orada olduğunu rapor fail Destici, bunun şişman bir irtibat ve dayanışma örneğinin göstergesi olduğunu belirtti.

“Şu anda o ev kapatıldı, istihsal durduruldu”

Dünyada kömür, beyaz zehir ocaklarındaki iş kazaları ya dahi patlamaların ve bundan sonrasında yaşanan ahiret yolculuğu oranlarında Türkiye’nin alelhusus Avrupa ve kaslı ülkelerle kıyaslandığında maalesef çokça duygusal kaybı verdiğini dile getiren Destici, şöyle bitmeme etti:

“Bizim bu patlamadan, bu kayıplardan bir kez daha gerekli dersi çıkarıp, imdi benzerlerinin yaşanmaması için rastgele cins tedbirin alınması gerekmektedir. Bakın şu anda o sülale kapatıldı, üretim durduruldu. 5 savcımız şu anda bu hadisenin nasıl meydana geldiği, burada bir günah boşlama, eksiklik var mıdır, bunu araştırıyorlar. Aynı yazık, ihmal, şaibe varsa bu kesinkes ortaya çıkarılmalı ve hak edenler birlikte doğruluk ettiği muameleyle yüzleşmelidirler. Esasen benzeri şekilde daha çok hareketlilik gösteren tamam beyaz zehir ocaklarımızda iş güvenliği, iştirakçi sağlığı noktasında şayet acun standartları ya üstelik hisse senedi sağlığı konusundaki seçim, yönetmelikler, acun standartlarını yakalanamamışsa oralarda çalışmaya izin edilmemelidir. Yeniden mühürlenmelidir. Mücahede şartları gelişim koşul koşulları, işçi sağlığını ilişik bilcümle hususlar tamamlandıktan sonra çalışmasına cevaz edilmelidir.”

Mersin’deki yıldırı saldırısı

Destici, ülkenin mufassal süredir mebde belası aynı terör örgütüyle mücadele ettiğini, terörün Türkiye’nin başına güçlenmesini, büyümesini çelmek üzere bela edildiğini söyledi.

Terörün örgütünün 26 Eylül’da Mezitli ilçesindeki polisevine düzenlediği saldırıya de değinen Destici, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Tığ evcil seçimlerde ‘ Millet İttifakı, HDP ile teşrikimesai yapıyor’ dediğimizde ‘hayır’ diyenlerin ne kadar biber dolması söyledikleri bu dokunaklı şeylerle ortaya derkenar evet. Özellikle İstanbul tutmak amacıyla Ankara’birlikte, Mersin’bile, Adana’bile, Antalya’da, İzmir’bile yani Cumhuriyet Halk Partisi’nin büyükşehir uray başbuğ adaylarının olduğu değme yerde HDP namzet çıkarmadı, PKK’yla birlikte Cumhuriyet Umum Partisi’nin uray başkan adaylarını desteklediler. Cumhuriyet Altını Umum Partisi’nin ilkin Mersin Büyükşehir Belediyesi oluşmak üzere, İstanbul Büyükşehir Belediyesi görünmek amacıyla bu belediyelerde seçimi, HDP’nin, PKK’nın desteğiyle kazandılar ve karşılığında birlikte belediyelerde ekip verdiler, hisse senedi verdiler aha onlar üstelik geldi, polisevimize geveze yaptı, polisimi martir etti. Bibi bunları konuşmaya devam ediyor. Halen savunmaya bitmeme ediyor. Hala hareket birliğine bitmeme ediyor.”

Destici, CHP’nin başörtüsü konusundaki girişimlerinin özden olmadığını belirtti.

CHP’nin 2008 yılında başörtüsü ile ilgilendiren kanuncu düzenlemeyi Esas Mahkemesi’hangi anbean fesih ettirdiğini hatırlatan Destici, şunları kaydetti:

“Peki Esas Mahkemesi’ne o değişikliğin iptali amacıyla başvuran kimdi? Yine Kemal Kılıçdaroğlu. O zamanki CHP Ekip Başkan Vekili Kemal Kılıçdaroğlu’dur. Onun üzere tığ onların geçmişini biliyoruz, amma demin bizim Doğruluk Bakanlığımızın hazırladığı Halk İttifakı’mızın imzasıyla meclise gelecek temel değişikliği teklifini destekleyeceğiz. Biz CHP’nin bunu desteklemeyeceğini biliyoruz. Bu konuda sabrı olmadığını biliyoruz. Demincek göreceğiz, o 6’lı masada oturan Sayın Akşener ne yapacak? Sayın Karamollaoğlu hangi yapacak? Sayın Babacan ne yapacak, Sayın Davutoğlu hangi yapacak? Onları birlikte göreceğiz.”

Destici, konuşmasının ardından partiye eskimemiş katılan 200 kişi namına ara sıra üyelere rozet taktı.

Kongreye, BBP Umumi Başbuğ Yardımcısı Mürtefi Kerki, SELIM Öğür Mersin Ağacı Saylav Hacı Özkan, Akdeniz Şehremini Mustafa Gültak dahi katıldı.

Destici, kongrenin arkası sıra partisinin Mersin İl Başkanlığı ve Mezitli İlçe Başkanlığı binaları ile Mücahit Ocakları İl Başkanlığı binasının açılışlarını gerçekleştirdi.

Share: