Bebeğinizi emzirmek için ağlamasını beklemeyin

Bebeğinizi emzirmek amacıyla ağlamasını beklemeyin

Tekden Hastanesi, esas sütünün önemine özen çekti

DENİZLİ – Özel Denizli Tekden Hastanesi 1-7 Ekim Emzirme Haftası çerçevesinde açtığı stantta esas ve temel adaylarına anne sütünün ilk 6 ayda çağa üzere çok koca olduğunu anlatarak, bilgilendirmede bulundu.

Büyüklük genelinde kutlanan 1-7 Ekim Emzirme Haftası çerçevesinde Özel Denizli Tekden Hastanesi sergilik açtı. Ana sütünün öneminin ele alındığı stantta, ana ve esas adayları emzirme ile ilgili bilinçlendirilerek farkındalık oluşturuldu. Mufassal benzeri şekilde detayların yer verildiği broşürde hazırlayan Tekden Hastanesi, akademi anlamda birlikte annelerin yanı sıra yerine desteğini sürdürmeye devam etti. Bebeğin ihtiyacı üstüne bir nice bilgilendirmede birlikte mevcut ehlihibre doktorlar, esas sütünün bebeği psikoloji ve fiziksel yönde etkilediğini belirtip, ağlamadan ilk sütün verilmesi gerektiğini rapor etti.

“Temel sütü vermenin meme başı kanserlerinde anlaşılan oranda da olsa korucu olduğu söyleniyor”

Hastanenin Başhekimi Mehmet Uğurlu, sütün bebekte oylumlu etkenler oluşturduğunu belirterek, “Teşrinievvel ayı meme başı kanserlerine farkındalık üzere değişik etkinliklerle kutlanıyor. Bu hafta zarfında temel sütünün önemi üzere tanıtımlarda yapılmaktadır. Bizlerde emzirmenin önemi terennüm etmek amacıyla stant oluşturduk. Arkadaşlarımız gelen hastalarımıza bilgilendirme yapıyorlar. Literatürde de var temel sütü vermenin meme kanserlerinde anlaşılan oranda birlikte olsa korucu olduğu bilinmektedir” dedi.

“Fiziksel ve ruhsal sağlıklarının esas sütüyle henüz müspet olduğu görülüyor”

Bala Sağlığı ve Hastalıkları Uzm. Dr. Şener Bekci ise “Dünyada temel sütü ile tagaddi ve ayrıksı besinler ile tagaddi arasında yapılan araştırmalar sonucunda bebeklerimizin fiziki ve ruhsal sağlıklarının temel sütüyle henüz olumlu olduğu, hayat standartlarının elan üstelik yüksek olduğu saptanmıştır. Bu nedenle esas sütü hayati öneme sahiptir. En birkaç 6 ay yalnız esas sütü daha sonradan 2 yaşa kadar devamı önerilir” şeklinde konuştu.

“Asıl sütü herhangi bir yıl 850 bin bebeğin hayatını kurtarıyor”

Esas sütünün dirimsel ehemmiyet taşıdığını vurgulayan Bala Sağlığı ve Hastalıkları doktorlarından Uzm. Dr. İlter Paydur, “Asıl sütü tıpkısı annenin bebeğine verebileceği sunu domuzuna hediyedir. Hem anneye hem bile bebeğe sayımsız fayda sağlayan asıl sütünün sunma mefret özelliği duruma göre değişkenlik gösterebilmesidir. Hamilelik haftasına, bebeğin doğum kilosuna göre antrparantez bebeğin rahatsız olup olmamasına göre de değişkenlik gösterebilmektedir. Unutulmamalıdır kim esas sütü değme sene 850 bin bebeğin hayatını kurtarır. Ana sütü öyle ayrımsız besindir ki, hem üretildiği bedene hem verildiği bedene sayımsız onma oluyor. Bu yüzden esas sütü çağa ve anne için dirimlik önem taşıyor” şeklinde vukuf verdi.

“Bebeğin ağlaması emzirme amacıyla geç bulgudur”

Bebeğin ne devir emzirilme gerektiğini ve asıl sütünün karşılanması üzerine koca bilgi veren Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzm. Dr. Betül Altan, “Emzirme sıklığı, saatlere göre değil bebeğin ihtiyacına bakarak planlanmalı. İlk 6-12 kamer süresince çalıştıran bebektir. Bebeğin ağlaması emzirme üzere geç bulgudur. Bebeğin bacaklarını ve kollarını germesi, ellerini ağzına götürmesi ve emme hareketi yapması imdi emmeye amade olduğunun göstergesidir. Sağılan benzen, kaynak ısısında 4 saat, buzdolabında 4 dolaşma, koyu dondurucuda 6 aya kadar saklanabilir. Esas sütü çözdürüldüğü devir hane ısısında 1-2 saate kadar kullanılmalıdır. Buzdolabında dahi 24 saati çok kalmamalıdır. Çözdürülen benzin gene dondurulmamalıdır” dedi.

Sağlıklı ati için ana sütünün çokça oylumlu olduğunu tamlayan Başhemşire yardımcısı Meral Gühan, “Kamu ana ve gebelere sesleniyorum, ilk 6 ay ana sütü verelim, bebeklerimiz esenlik olsun” dedi.

Share: