Belde, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Alım, çalışkan yayında soruları yanıtladı Açıklaması

Yer, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Erek Çalım, İlk Evim İlk İş Yerim Projesi’hangi yapılan yaklaşık 5 milyon başvurunun, 1 milyon 714 binini gençlerin oluşturduğunu bildirdi.

Vekil Kurum, TV100’dahi katıldığı canlı yayın programında gündeme ait soruları yanıtladı.

İlk Evim İlk İş Yerim Projesi kapsamındaki evvel temellerin, 25 Ekim’dahi nerede atılacağına ilgili soru konusunda Çalım, “Projenin önceki temellerini 17 ilde atıyoruz. Ankara, Afyonkarahisar, Amasya, Ziyalı, Bolu, Diyarbakır, Elazığ, Erzurum, Kahramanmaraş, Kırşehir, Konya, Manisa, Muğla, Tunceli, Çeltek, Yozgat ve Zonguldak’ta 5 bin konutun temelini atıyoruz.” dedi.

Gurur, tekmil valiliklerden illerdeki ihtiyaçlara ilişkin hikmet istediklerini, gelen veriler çerçevesinde el ve ilçelerdeki sayıların belirlendiğini söyledi.

“5 milyona andıran başvurunun 1 milyon 714 bini gençlerimiz”

“Projeye başvuracak çoluk çocuk, taksitleri nasıl ödeyecek?” sorusunu yanıtlayan Gelgel, “Gençlerimizin bu projeye güvenini başvuruyla alay malay görüyoruz. 5 milyona yakın başvurunun 1 milyon 714 bini gençlerimiz. Bu şanlı tıpkısı rakam.” diye konuştu.

Icra Vekili Kurum, projede alternatifler olduğuna meni ederek “Gençlerimize, ‘2 bin 280 liradan başlayan taksit taksit isterseniz ocak alabilirsiniz.’ diyoruz. Şayet 2 bin 280 lirayı ödeyemiyorsan arsaya başvurabilirsin. 1100 lira, 1200 lira taksitle 10 yıl faizsiz yer taksiti. Yani zaman hangi ödüyorsanız, 10 sene aynı taksiti ödemeye devam edeceksiniz. Bu çerçevede gençlerimiz, kişi gelirlerine projede hangisi uyuyorsa ona başvurabilirler.” dedi.

“‘Taksitlerimizdeki artma bile yüzdelik 25’i geçmemelidir’ dedik”

Projedeki ödemelerin vazifeli maaşı artışına göre düzenlenecek olmasının bazı endişelere sebep olduğunun belirtilmesi üzerine Alım, şunları kaydetti:

“Bunun cevabı yaptıklarımızda aslında. Sabık sene görevli maaşına tahminî yüzdelik 80 artış geldi. Biz TOKİ’den karı almış 1 milyon 170 bin vatandaşımıza dedik ki: ‘Tığ kirada aynı aranjman yaptık, icar artışı yüzdelik 25’i geçemez. Zımnında konut icar artışı yüzdelik 25 ise bizim taksitlerimizdeki artım üstelik yüzdelik 25’i geçmemelidir ve bir yıl içerisinde verecekli vatandaşlarımıza yüzdelik 25 çoğalma yaptık.”

Hava, bugüne büyüklüğünde gerçekleştirilen projelerde, taksit artışlarını vatandaşların ödeyebilecekleri şartlarda belirlediklerini vurguladı.

Bakan Gurur, “İlk Evim İlk İşyerim Projesi Türkiye’deki göz fiyatları ve kira artışını tetikleyecek mi?” sorusuna, “Tersine kamu tersi tıpkı buut olacak.” yanıtını verdi.

“Kore ve Kıbrıs gazilerimiz birlikte bu projeye başvurabilecekler”

Kore ve Kıbrıs gazilerinin projeye başvuramamalarına ilgilendiren şikayetlerin hatırlatılması üstüne Çekicilik, şunları söyledi:

“Bu kâm birlikte çok geldi, ilk defa sizin yayınınızda bu konuya vuzuh getirmiş olalım. Tığ martir ve gazi ailelerimize yüzde 5 kontenjan ayırdık ve 250 bin konutun tahminî 12 bin 500’ü, şehit ve gazi ailelerimiz amacıyla munfasıl durumda. Mevrut dilek konusunda Ev ve Sosyal Hizmetler Bakanlığımızla görüştük ve bu çerçevede pir da ayrımsız düzentileme yaptık. Evi sıfır Kore ve Kıbrıs gazilerimiz birlikte bu projeye başvurabilecekler. Elhak özge şehit ve gazi ailelerimiz üzerinde evi varsa birlikte başvurabiliyor.”

Icra Vekili Hava, İlk Evim İlk İşyerim Projesi’nin bütün sektörlerde istihdamı artıracağını, bakir istihdam alanlarının oluşturulacağını söyledi.

Bu projeyle 250 sektörde toplam 200 bin yeni istihdam alanının oluşacağını dile getiren Gaye Hava, “Gençlerimiz, kullanılmamış mühendislerimiz, mimarlarımız, teknikerlerimiz, harita mühendislerimiz bu noktada bu projelerimizde ferah ferah çalışabilecek. Bunun dışında Bakanlığımız hem bize hem üstelik tutkun olduğumuz kuruluşlarımıza eskimemiş mühendisler, mimarlar almaya devam edecek.” ifadelerini kullandı.

Ölçülü sağlık grubuna ilişkin içtimai basamak projesi

Yer, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Tasavvur Alım, Türkiye’bile almanak yaklaşık 600 bin kullanılmamış basamak yapıldığını belirterek “En murat dengesiyle müntesip. Ego burada talep karşısında arzı artırıyorum. Demin itidalli gelire birlikte yapacağız. Ölçülü gelire da peşinden proje açıklayacağız. Zımnında o 600 bin içerisinde dahi mutedil gelirin alabileceği şartları sağlamaya çalışacağız. Bunu üstelik Kaynak ve Maliye Bakanlığımız ve Yurt Konut’la çalışıyoruz. Bu projeyi açıkladık kiralar ve ev fiyatları düştü, düşmeye üstelik bitmeme edecek.” diye konuştu.

Share: