Bellek ölümü gerçekleşen kişinin organları 6 hastayı hayata bağlayacak

Bursa’da beyin ölümü gerçekleşen 29 yaşındaki kişinin organları yakınları tarafından bağışlandı.

İl Afiyet Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre, bellek kanaması dolayısıyla Bursa Efdal İhtisas Terbiye ve Araştırı Hastanesinde otama gören erkek hastanın, doktorların çabalarına rağmen karın ölümü gerçekleşti.

Hastane yetkililerinin yaptığı görüşmeler sonucunda ailesi, gencin organlarını bağışlamaya değişmeyen verdi.

Operasyonla bu kişinin kalbi, karaciğeri, böbrekleri ve korneaları makbuz. 6 hastayı hayata bağlayacak organlardan kornealar ve böbreklerden biri Yüksek İhtisas Terbiye ve Araştırı Hastanesinde kaldı. Başka böbrek Bursa Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi, duygu Akdeniz Üniversitesi, karaciğer ise Veli Üniversitesi Hastanesinde nakil bekleyen hastalara gönderildi.

Açıklamada değerlendirmelerine düz verilen Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi Örgen Nakil Koordinatörü Duyum Yitimi Uzmanı Doç. Dr. Korgün Ökmen, 4 gün önceki bellek kanaması nedeniyle hastaneye kabul ettikleri hastaya tıbbi namına tamam tedaviyi yapmaya çalıştıklarını aktardı.

Buna rağmen hastaya beyin ölümü tanısını koyduklarını belirten Ökmen, “Ailesi çok iri aynı fedakârlık göstererek, organlarını bağışlamayı akseptans etti.” ifadesini kullandı.

Bursa Bölge Örgen Nakil Koordinatörü Uzm. Dr. Çetince Muhik Çınar ise öz acılarını ayrımsız yana bırakıp dirim muntazır hastalara rüya oldukları üzere hastanın ailesine teşekkür etti.

Çınar, Bursa bölgesinin tamlık Türkiye’de aktarım muntazır hastalara rüya olmaya bitmeme ettiğini kaydetti.

Share: