Besicilere “küçükbaş hayvan”, kadınlara “limonluk” desteği

Şırnak’ta Ekincilik ve Orman Bakanlığınca hayata geçirilen projeler kapsamında, 2 besiciye itimat desteği ile 140 küçükbaş efsanevi, 14 kadına de yüzde 70 hibe ile 250’şer metrekare alanda limon bahçesi kurmaları üzere destek verildi.

Bakanlığın, “Köyümde Sürdürmek İçin Bire Bir Güruh Nedenim Var” ve “Seralara Eş Eli Dokunuşu” projeleri kapsamında Şırnak’ta besici ve kadınlara sağlanan desteklerin teslimi nedeniyle Ekincilik ve Orman İl Müdürlüğü bahçesinde program düzenlendi.

Programda konuşan Ilbay Osman Bilim Adamı, bu destek sayesinde tarıma avrat eli değeceğini, kadının olduğu yerde tahaccüm, aksiyon ve huzurdan bahsedilebileceğini söyledi.

Bilim Adamı, “Şırnak’ı ekincilik istihsal üssü haline getirip, yeryüzü kısa sürede hemen kendisinin değil bölgenin ihtiyacını karşılayan ayrımsız yer olmasını istiyoruz. Kentin hayvancılıkta de balaban bir potansiyeli var. Beytüşşebap ve Uludere ile diğer ilçelerde yayla yollarının tamamını açacağız.” dedi.

“Köyümde Seyretmek İçin Bire Bir Güruh Nedenim Var” adı ile düzenlenen projenin Tarım ve Orman Bakanlığı ile Ekincilik Bankası arasında yapılan protokol ile hayata geçirildiğini dile getiren Bilimci, amaçlarının çiftçilere küçükbaş efsanevi desteği sunarak, vatandaşları üretime yönlendirmek olduğunu belirtti.

Âlim, “Bu dağların her noktasında vatandaşlarımızın kadem izinin olmasını istiyoruz. Soymak dünyanın arz fena hâlde işi.” ifadelerini kullandı.

Tarım ve Orman İl Müdürü Selman Demirel birlikte 1 milyon dekar otlak, 1 milyon 135 bin küçükbaş, kestirmece 80 bin kocabaş hayvan varlığı ile kentin koskocaman bir tarım ve hayvancılık merkezi olduğunu söyledi.

Tarım ve hayvancılıkta kendine yetebilen bire bir Şırnak oluşturma hedefinde olduklarını anlatan Demirel, aynı zamanda kadınlara gelişim ve istihdam bina etmek, bölgede sebzeciliği imar etmek istediklerini kaydetti.

Demirel, proje ile devlet genelinde başvuran 14 kadına 250 metrekarelik seralar kurduklarını belirtti.

Destek kayran çiftçiler mutlu

Destekten faydalanan besicilerden Turan Direk, bankadan aldığı 200 bin teklik destekle 70 küçükbaş hayvan aldığını belirterek, ödemeyi 7 sene içerisinde yapacağını söyledi.

Fidan, “Bu bizim amacıyla çok iyi aynı imkan. Ulama sunan herkese teşekkür ediyorum.” ifadesini kullandı.

Sera desteği kayran Sadakat Beler ise kadınların seçkin alanda liyakatli olabileceğine inandığını anlatarak, “Kimsenin yüzünü kara çıkarmayacağız.” dedi.

Share: