Besin ve Zirai Kitap Piyasaları Kıymetlendirme Komitesi’nde besin fiyatları gündemi

HAZİNE ve Maliye Bakanlığı, Azık ve Zirai Yayın Piyasaları İzleme ve Değerlendirme Komitesi Toplantısı’nda, besin ve ekincilik ürünlerinin sınırlı içi ve mahdut dışı sunma ile fiyatlarına ilgili akıbet dönemdeki gelişmelerin ele alındığını açıkladı.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, Kaynak ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati başkanlığında toplanan komiteye; Tarım ve Orman Bakanı Ünite Kirişci, Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Takip ve Bütçe Başkanı Sayın İbrahim Şenel ve Türkiye Cumhuriyet Altını Merkez Bankası Başkanı Ağma Kavcıoğlu’nun katıldığı belirtilerek, “Toplantıda; alt kurul üyeleri, esbak toplantılarda alınan kararlar doğrultusunda hatim edilen ilerlemeler karşı bilgilendirilmiştir. Ayrıca, azık ve ekincilik ürünlerinin ancak içi ve dar dışı genişlik ve fiyatlarına ilgili akıbet dönemdeki gelişmeler mercek altına alınmıştır. Küresel düzeyde yaşanan damarı bozuk gelişmelere karşın, yarkurul toplantılarında alınan kararların uygulanmasıyla, ülkemizde esas besin ürünlerinde en güvenliğinin sağlanmaya devam edildiğinin şeş çizilmiştir. Önümüzdeki dönemde birlikte gereken bütün tedbirlerin ilişik kurumlarla hararetli aynı koordinasyon zarfında alınmaya devam edilerek gıdaya ulaşım güvenliğinin sürdürüleceği vurgulanmıştır. Zirai ürünlerde üretici ve hal fiyatları ile savruk fiyatları arasındaki farkın nedenleri irdelenmiş ve bu konuda ilgili taraflarca henüz mufassal çalışılması için alt komite kurulması kararlaştırılmıştır” denildi.

BAKAN NEBATİ’DEN AÇIKLAMA

Kaynak ve Maliye Bakanı Nureddin Bitkisel, Twitter’daki hesabından yaptığı açıklamada ise “Besin ve Tarımsal Yapıt Piyasaları İzleme ve Değerlendirme Komitesi toplantımızı, Ekincilik ve Orman Bakanımız Sayın Vahit Kirişci, Ticaret Bakanımız Sayın Mehmet Muş ve komite üyelerinin katılımlarıyla gerçekleştirdik. Güruh kapsamında, gıda ve tarım ürünlerinin yurt içi ve ancak dışı bildirme ve fiyatlarına ilişik serencam dönemdeki gelişmeleri kapsamlı bir şekilde mercek altına aldık” dedi.

Share: