Beygir üzerinde iri taarruzu yaşadılar

Natür ve avantür tutkunu 5 can, Balaban Taarruz’un 100. yılı anısına ve Ürgüplü Gazi Bekir Çavuş’u tesmiye etmek amacıyla atlarıyla gelişigüzel 6 dönme süren yolculuğa imdi. Seyahat, Gazi Bekir Çavuş’un Ankara’daki mezarından alınan toprağın Nevşehir Ürgüp’teki torunlarına teslim edilmesiyle son buldu.

Hara Süvari Spor Kulübü üyelerinden oluşan 5 şahsiyet grup, süvari kendisine Ankara’dan Kapadokya’ya Iri Taarruz’un 100. yılı anısına ve Ürgüplü Gazi Bekir Çavuş’u tesmiye etmek üzere 6 aktarılma süren tıpkısı yolculuğa bundan sonra. Avantür severler geceleri kamp kurarak ve dinlenerek yollarına devam etti. 6 günlük bunaltıcı yolculuğun peşi sıra Ürgüp’e mevrut Hara Süvari Spor Kulübü üyelerini, Ürgüp Belediyesi önünde Belediye Başkanı Mehmet Aktürk ve Gazi Bekir Çavuşun torunu Ertan Akyağ karşıladı.

Grup lideri Çekişme Baytok, Türk bayrağı ve çukur toprağını Akyağ’a doğrulama etti

Baytok burada yaptığı açıklamada, ” Türkiye’nin her köşesinde isimleri isimsiz nice kahramanların olduğunu belirterek, “Bu ülkenin temas şehrinde, ilçesinde, beldesinde ve köyünde alp olduğunu biliyorum. Ama tığ çoğunu bilmiyoruz. Bu asıl etkinliklerle onları anmak istiyoruz. Bu insanlar Amerika veya apayrı ülkede olsa eminim isimlerine filmler çekilir, romanlar yazılırdı. Ülkemizde bunlar et kafalı kalmasın, ruhları keyifli olsun diyerek böyle tıpkı elektrik gerçekleştirdik. Çokça da duygulandık. Onların o dönemde yaşayıp hissettiklerini ucundan da hissedebildiysek hangi mutlu” şeklinde konuştu.

Gazinin torunu Ertan Akyağ ise “Çokça gelgel donör bir ebat. Toprağı evinin bahçesine koymayı düşünüyoruz. Bayrağı da saklayacağız. Temas antlaşma dedemin yolunda gezmek için savaşım edeceğim” derken, Ertan Akyağ dahi, dedesinin anlattığı Mustafa Eksiksizlik Rabıtalı ile olan tıpkısı anısını üstelik gazeteciler ile paylaşarak, “İngilizlerin uğraş esnasında demiryolu ile cephane götürdüklerini öğreniyor ve fahri leşker istiyor. Dedemler bire bir takım namına gidiyor ve ellerindeki dinamitleri köprünün ayaklarına bağlayıp tren gelirken havaya uçuruyorlar. Böylecene düşmanın mühimmat imkanı kesiliyor. Bu de bizim amacıyla çok bereketli oluyor sonradan de düşmanı denize döküyorlar” ifadelerini kullandı.

Ürgüp Şehremini Mehmet Aktürk birlikte, “Kamu Türkiye’üstelik vatan toprağı şehit ve gazilerin kanıyla kırcı. Bizler şuan şen ve erinçli tıpkısı hayat sürebiliyorsak onların cephede verdikleri büyük mücadeleden kaynaklıdır. İlelebet bu mevki zevalsiz kalacak. Bizler de gözümüzü kırpmadan benzeri şekilde bu mücadeleyi vermeyi devam edeceğiz. Ürgüplü Gazi Bekir Çavuş amcamız da cephede Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün arz yakınında mücadeleyi verdi. Hara Atlı Spor Kulübü mezarından toprağı ve bayrağımızı 6 dönme süren yolculukla atlı birlikle Ürgüp’e kadar getirdiler. Kendilerine teşekkür ediyorum” dedi. – NEVŞEHİR

Share: