Bilecik bu yıl 36 bin titrem şeftali ihraç etti

Bilecik’te bu yıl 36 bin titrem şeftali ihraç edilirken, sezonun serencam hasadı kilosu 7 liraya İstanbul, Ankara, İzmir ve Şanlıurfa’daki hallere gönderildi.

Bilecik’in şeftali üretimdeki merkezi olan Osmaneli’nde son şeftali hasadı yapıldı. Bu yıl 4 ile 7 liradan toptan satışı yapılan şeftali üreticiyi mutlu etti. İl genelinde 21 bin dekar alana ekilen şeftalinin sonuç hasadı yapılırken, üreticiler bu yıl rekolte ve fiyatlardan az çok memnun kaldı. Osmaneli’ne ilişkin Beşevler köyünde yılın sonuç şeftali hasadına Kaymakam Yüksel Ünal ve Tarım ve Orman İl Müdürü Necmettin Refik, Hisarcık Beşevler Muhtar Mustafa Canbaz’ın tarlasında yaptı.

“Allah çiftçilerimizin emeğini zifos etmesin diyoruz”

Şeftali hasadında mütekellim Kaymakam l Ünal, “Cenabıhak çiftçilerimizin emeğini berhava etmesin diyoruz, emeklerinin karşılığını alsınlar istiyoruz. Vatandaşlarımıza da şiddetli, hayırlı, artımlı olsun diyoruz. Darısı başka göveri ve meyvelerimize olsun. Mümasil zamanda domates ve üzüm sezonumuz başlayacak mübarek artağan zaman olması dileğimle emeği geçenlere teşekkür ediyorum” dedi.

“Şeftali denildiği zaman Osmaneli akla gelmeye başladı”

Tarım ve Orman İl Müdürü Necmettin Refik ise, “Alelhusus eski yıllarda Bursa şeftalisi bilcümle anılırdı. Şuan şeftali denildiği ant Osmaneli akla gelir. Vatandaşlarımıza zaman elde etmiş oldukları ürünleri uz, güzel ve çoğalan olmasını diliyorum” dedi.

Muhtar Mustafa Canbaz birlikte Ilçebay Yüksel Ünal’a ve İl Ekincilik Müdürü Necmettin Arkadaş’a ziyaretlerinden çevre teşekkürname etti. – BİLECİKShare: