Bilecik Lila Lavanta Bahçesi Şehre Turistik ve Ekonomik Ulama Sağlıyor

Sanayici kimliğinin yanı sıra TOBB Bilecik Karı Girişimciler Yerleşmiş Başkan’ı bile olan Yiğit, “Sanayici-fellah dayanışması üzere hayata geçirilen bu proje, bir zamanda sunturlu şehrimiz Bilecik’e turistik bire bir vadi vermek, karı istihdamını tasarruf etmek ve köylere ziyaretçi çekebilmek amacını taşıyordu. 2 yıl ortamında birlikte araya giren pandemiye rağmen, hayallerimizi gerçeğe dönüştürmenin mutluluğunu yaşıyoruz” dedi.

Bilecik’in gözde lokasyonlarından Lila Lavanta Bahçesi, şehre iktisadi katkı sağlamaya ve turistik aynı hava merkezi olmaya devam ediyor. Bu projenin Bilecik’in Türkiye’nin çarçabuk popülerleşen turizm bölgelerinden biri olmasında da azamet oynadığının altını çizen Lila Lavanta Bahçesi kurucusu aksiyon insanı Şermin Kahraman,”Lavanta bahçelerimiz, kurulduğu günden bu yana ziyaretçi akınına uğruyor. Mor rengi ve tabii güzelliği ile ilgi çekici lavanta tarlaları, takkadak yerel değil, yabancı turistlerden da balaban deste görüyor. Alelhusus sosyal medyadan görüp gelen ziyaretçilerimiz arasında Acımasız, Ukraynalı ve Çinli ağırlığı var” dedi.

Karı istihdamı ve turizme nazik ulama

Sanayici kimliğinin birlikte TOBB Bilecik Kadın Girişimciler Yerleşmiş Başkan’ı üstelik olan Yiğit, bu projenin iki sene önce sanayici ve dikici arasında tıpkı köprü ve işbirliği görüntülemek için hayata geçirildiğini hatırlatarak şunları söyledi: “Bugün geldiğimiz noktada, araya giren pandemiye rağmen bu projeyle ilişik hayallerimizin balaban benzeri kısmını hayata geçirebildik. Evire Çevire şehrimiz Bilecik’e turistik ayrımsız vadi vermek, avrat istihdamını tezyit etmek ve köylere ziyaretçi çekebilmek istiyorduk. Kâffesi ile ilgilendiren çok kayda değer ilerlemeler kaydettik, önümüzdeki dönemde çok elan balaban ve projemizi geliştirecek planlarımız da var.”

Organik lavanta balı ve lavanta yağı üretimi

Lavanta bahçelerinin yalnız turistik amaçlı bir lokasyon olmadığına, Lavanta bahçelerinin hemen turistik amaçlı bir lokasyon olmadığına,örgensel tarım ve üretim da yapıldığını tamlayan Alp, “Bura 40 dönümlük benzeri yer. Tabii lavanta kokulu ve lavanta hoş kokulu bal üretiyoruz. Antrparantez 1100 rakımdaki uzvi tarım marifetiyle yetiştirilen çiçeklerden buhar yolu ile istila edilerek saf lavanta yağı elde ediliyoruz. İçinde hiçbir katkı maddesi bulunmayan bu ürünlerin satışıyla, şehrin ekonomisine üstelik iri ulama sağlıyoruz. İlerde takkadak bu görevi tempo elde edilen bu yeral ve orijinal ürünlerimizi yurtdışına ihraç ika planlarımızda bulunuyor”diye konuştu.

” Emeklerimizin karşılığını alıyoruz”

Bilecik’e elden şişman şehirlerden değil, komşu şehirlerden de çok sayıda ziyaretçi çekmeyi başardıklarını dile getiren Yiğit, sözlerine şöyle bitmeme etti: “çıktı ziyaretçi iletilmek için hangi yapmalıyız diyerek düşünerek ahşap objeler yaptık, köprüler yaptık. Çokça ilgi gördü. Gelenlerden iyicene tepkiler aldık ”Cennete mi geldik” diyenler bağımlı ki bizleri çok mutlu etti. Hakikaten emeklerimizin karşılığını aldık ziyaretçilerimizin sayısı da aktarılma geçtikçe artıyor. Hafta sonları 1.000 can civarı ziyaretçimiz oluyor. Andıran belde iller dışında İstanbul, Antalya, Konya, Diyarbakır, Dert, Mersin’den bile çok sayıda ziyaretçimiz oluyor.”

Share: