Bilecik Lila Lavanta Bahçesi Şehre Turistik ve Konuşu Katkı Sağlıyor

Sanayici kimliğinin yanı sıra TOBB Bilecik Avrat Girişimciler Yerleşmiş Başkan’ı da olan Alp, “Sanayici-çiftçi dayanışması üzere hayata geçirilen bu proje, aynı zamanda iyice şehrimiz Bilecik’e turistik tıpkı düzlük vermek, karı istihdamını bırakmak ve köylere ziyaretçi çekebilmek amacını taşıyordu. 2 yıl zarfında de araya giren pandemiye rağmen, hayallerimizi gerçeğe dönüştürmenin mutluluğunu yaşıyoruz” dedi.

Bilecik’in flaş lokasyonlarından Lila Lavanta Bahçesi, şehre ekonomik katkı sağlamaya ve turistik bir çekim merkezi olmaya devam ediyor. Bu projenin Bilecik’in Türkiye’nin anında popülerleşen turizm bölgelerinden biri olmasında bile afi oynadığının altını çizen Lila Lavanta Bahçesi kurucusu aksiyon insanı Şermin Alp,”Lavanta bahçelerimiz, kurulduğu günden bu yana ziyaretçi akınına uğruyor. Mor rengi ve katıksız güzelliği ile özen çeken lavanta tarlaları, elden evcil değil, ecnebi turistlerden da nazik rabıta görüyor. Özellikle içtimai medyadan görüp mevrut ziyaretçilerimiz arasında Rus, Ukraynalı ve Çinli ağırlığı var” dedi.

Karı istihdamı ve turizme nazik yardım

Sanayici kimliğinin birlikte TOBB Bilecik Karı Girişimciler Oturmuş Başkan’ı birlikte olan Alp, bu projenin iki sene ilk sanayici ve dikici beyninde tıpkısı köprü ve işbirliği görüntülemek amacıyla hayata geçirildiğini hatırlatarak şunları söyledi: “Bugün geldiğimiz noktada, araya giren pandemiye karşın bu projeyle ilişkin hayallerimizin iri aynı kısmını hayata geçirebildik. Domuzuna şehrimiz Bilecik’e turistik bir vadi kazandırmak, eş istihdamını çoğaltmak ve köylere ziyaretçi çekebilmek istiyorduk. Bütünü ile ilişkin çokça kayda ayar ilerlemeler kaydettik, önümüzdeki dönemde haddinden fazla henüz balaban ve projemizi geliştirecek planlarımız dahi var.”

Organik lavanta balı ve lavanta antagonist üretimi

Lavanta bahçelerinin çabucak turistik gayeli ayrımsız lokasyon olmadığına, Lavanta bahçelerinin elden turistik gayeli aynı lokasyon olmadığına,örgensel ekincilik ve üretim da yapıldığını tamlayan Alp, “Burası 40 dönümlük tıpkısı arazi. Tabii lavanta ıtri ve lavanta hoş kokulu bal üretiyoruz. Antrparantez 1100 rakımdaki organik ekincilik aracılığıyla yetiştirilen çiçeklerden buhar yolu ile bürüme edilerek temiz lavanta hasım elde ediliyoruz. İçinde hiçbir katkı maddesi yoksuz bu ürünlerin satışıyla, şehrin ekonomisine bile büyük yardım sağlıyoruz. İlerde sadece bu görevi haz elde edilen bu yeral ve otantik ürünlerimizi yurtdışına ihraç etme planlarımızda bulunuyor”diye niteleyerek konuştu.

” Emeklerimizin karşılığını alıyoruz”

Bilecik’e yalnız nazik şehirlerden değil, komşu şehirlerden dahi çok sayıda ziyaretçi çekmeyi başardıklarını dile getiren Alp, sözlerine şöyle devam etti: “daha çok ziyaretçi kabul etmek amacıyla hangi yapmalıyız diyerek fikren ahşap objeler yaptık, köprüler yaptık. Haddinden Fazla bandaj gördü. Gelenlerden fena hâlde tepkiler aldık ”Cennete mi geldik” diyenler bağımlı ki bizleri çokça mutlu etti. Filhakika emeklerimizin karşılığını aldık ziyaretçilerimizin sayısı birlikte periyot geçtikçe artıyor. Hafta sonları 1.000 güç civarı ziyaretçimiz oluyor. Mümasil mekân iller dışında İstanbul, Antalya, Konya, Diyarbakır, Dert, Mersin’den bile çokça sayıda ziyaretçimiz oluyor.”

Share: