Bilecik Mülakatı 102 Yıl Sonraları Yeniden Canlandırıldı

GÖKAY ŞİMŞEK

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün Bilecik’e gelişinin ve Bilecik Mülakatı’nın 102. yıl dönümü nedeniyle görüşmenin yapıldığı Bilecik Garı’nda tören düzenlendi. Törende, Bilecik Mülakatı 102 sene sonra yeniden canlandırıldı.

Bilecik Garı’nda törene, Bilecik Valisi Eksiksizlik Kızılkaya, Bilecik Yetişek Güllabi Komutanı Tuğgeneral Hedef Ertekin, Cumhuriyet Başsavcısı Burak Malumat, Belediye Başkanı Vekili Melek Mızrak Subaşı, İl Genel Meclis Başkanı Osman Yılmayan, bürokratlar, siyasi parti ve STK temsilcileri ile vatandaşlar katıldı.

Törende, Sivas Izzet Tiyatrosu tarafından Atatürk’ün Bilecik’e gelişi ve Bilecik Mülakatı’nı anlatan gösteri içtenlikle izlendi. Bilecik İl Kültür ve Turizm Müdürü Serkan Bircan, Bilecik Mülakatı’nın Milli Savaş döneminin mehabetli ilenme noktalarından biri olduğunu vurguladı. Bircan, şunları söyledi:

“Bundan 102 yıl ilk Cumhuriyet Altını’imizin temellerinin atıldığı, tarihin yüce sayfalarına adını altın harflerle yazdıran bire bir haset, bilcümle üstelik gerçekleştiği zamanda baştan, bulunduğumuz Bilecik Tren İstasyonu’nda tıpkısı his ve inançla yaşıyor ve yaşatıyoruz. Milli Uğraş’nin ilk yıllarında, TBMM hükümeti ile İstanbul hükümetinin ulu orta çalışmaya girdiği aylarda, Ankara’üstelik Mustafa Kemal Vakur’nın çevresinde kümeleşen, onunla temsil edilen milli hükümetin güçlendiğini, TBMM ordularının şarki cephesindeki başarılarını gören halife Vahdettin, 1920 yılı ilk teşrin ayı ortalarında Sadrazam Güveyi Ferit Ağırbaşlı’yı atamıştı. 21 Ekim 1920 birlikte kurulan Tevfik Rabıtalı hükümeti, Mustafa Kemal ile benzeri zaman yolu arıyordu. Görüşmek üzere Ankara’dan aynı kavuşma yeri ve tarihi istediler. Tarihler, 5 Açıklık 1920’yi gösteriyordu. 3 kıtaya 6 çağ boyunca türe, doğruluk ve hoşgörü dağıtan kebir Osmanlı Devleti’nin kurulduğu Bilecik, Cumhuriyet Altını’in üstelik temellerin atılmasında kilit alım çalım oynayacaktı. Milli Savaşım döneminin mefret ilenç noktalarından biri olan ve tarihe ‘Bilecik Mülakatı’ kendisine güzeşte 5 Fasıla 1920 tarihinde Mustafa Eksiksizlik Atatürk, İstanbul hükümetinin temsilcileriyle Bilecik istasyon binasında benzeri araya gelecekti. Sevr’in kabul edilemeyeceğini ve kurtuluş mücadelesinin heybetli denek taşı namına tanıdık ve Bilecik Mülakatı yerine sabık bu oylumlu periyot sonrasında İstanbul hükümetini temsilen gelen astronomi ile gelişigüzel Atatürk, bire bir trenle Ankara’ya döndü. Bilecik Mülakatı’ndan müspet ve somut benzeri sonuç alınamamış, ancak İstanbul hükümetinin aynı eş noktada buluşabilmek için yetkililerini Mustafa Eksiksizlik Atatürk ile görüşmeye göndermesi, Ankara hükümetini resmi namına tanıdığını göstermektedir. Temas zaman devletine ve milletine ilişkin olan Bilecik halkı, Mustafa Kemal’in istiklal fikrine ve milletimizin kurtuluşu üzere başlatılan milli mücadeleye balaban destek vermiştir.”

KAYNAK DÖKÜMÜ:

*IHTIRAM DURUŞU ve İstiklal Marşı

* Sivas Büyüklük Tiyatrosu aracılığıyla Atatürk’ün Bilecik’e gelişi ve Bilecik Mülakatını anlatan oyun gösterisi

* Halk Eğitim Bilimi Merkezi Müdürlüğü Halkiyat Ekibi eliyle halkiyat gösterisi

* Bilecik İl Kültür ve Turizm Müdürü Serkan Bircan’ın konuşması

Share: