Bilecik’te 2 bin 589 çeri üzere kasem töreni düzenlendi

Bilecik’te tor eğitimlerini bitiren 2 bin 589 leşker için ant töreni düzenlendi.

Bilecik Güllabi Terbiye Saraka Komutanlığında müptedi eğitimlerini tümleç 2002/2-3 Tertip 2’nci Kol Erat amacıyla planlı yemin törenine katıldı. 2 bin 589 ergen ant ettiği törende, evvelden askerliğini Bilecik Açıkgöz Terbiye Söz Komutanlığı’nda yapmış ve oğulları de bire bir yerde yurtsal görevine devam fail ailelere hediyeleri, Ilbay Dr. Eksiksizlik Kızılkaya yoluyla verildi.

Törene, Bitirmiş Genel Başkan Yardımcısı Ferik Musa Çitil, Bilecik Saylav Yaşar Tüzün, Açıkgöz Eğitim Bilimi Komutanı Tuğgeneral Vedat Çolak, Bilecik Belediye Başkanı Melek Mızrak Subaşı, Şeyh Edebali Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şükrü Beydemir, Cumhuriyet Başsavcısı Burak Olgun, İl Jandarma Komutanı Miralay Yenmiş Sandalet ve İl Güvenlik Müdürü Ertuğrul Namal katıldı.

Törende konuşan Bilecik Valisi Dr. Eksiksizlik Kızılkaya, “Yürütecek olduğunuz bu lahut görevi, milletimizin bağımsızlığının sembolü olan büyük bayrağımızın gölgesinde, vatanımızın herhangi bir yerinde racon ve itibar içerisinde sürdüreceğinizden hiç şüphem yoktur. Vatani görevinize geçmiş adımı attığınız bu topraklar, Osmanlı Devleti’nin ilk başkenti, kuruluşun, kurtuluşun ve dirilişin beşiği Bilecik’tir. Vatanımızın bütünlüğü ve bağımsızlığı uğruna toprağa sakıt muazzez şühedamızı rahmetle anıyor, adını destanlaştırarak tarihe yazan alp gazilerimize şükranlarımı sunuyorum” dedi.

“Jandarma teşkilatının aynası olduğunuzu unutmayın”

Güllabi Genel Komutan Yardımcısı Korgeneral Musa Çitil ise; “İçtiğiniz ant, yurt ve budun sevgisi, vazife, doğruluk ve şeref anlamında olup, bire bir zamanda Güllabi Umumi Komutanlığı teşkilatına mensup bire bir er olduğunuzun kabul belgesidir. bundan sonra görevinizi yeryüzü ongun şekilde yapacağınızdan, yasa ve nizamı, adalet ve dürüstlüğü, doğruluk ve adaleti daima rehber edineceğinizden ve yeminize bağlı kalacağınızdan on paralık kimsenin şüphesi yoktur. Taşıdığınız üniformanın balaban Türk ulusunun şerefinin simgesi olduğunu ve yurdumuzun bildirme ücra köşelerinin de sizlerle onurlanacağı bilinciyle debi ederek, uyanık teşkilatının aynası olduğunuzu unutmayın” ifadelerini kullandı.

Tören, dünkü erlerin ahit etmesinin peşi sıra resmigeçitle sona erdi. – BİLECİK

Share: