Bilecik’te 8 Yaşındaki Zeynep Baran Enerjik, “Kadına Şiddete Müfit” Temalı Suret Sergisi Açtı

GÖKAY ŞİMŞEK

Bilecik’te beş 3’üncü derslik öğrencisi Zeynep Baran Acara (8), ‘kadına şiddete hayır’ temalı öz çizdiği resimlerden oluşan ‘Dürbünümden Senemler’ isimli fotoğraf sergisini açtı. Resimlerin satışından elde edilecek sağlık, lösemili çocuklar üzere bağışlanacak.

Bilecik Belediyesi’nin katkılarıyla Şeyh Edebali Firez ve Kurultay Merkezi’nde resimlerini sergilemeye başlayan Zeynep Yağmur Enerjik, “Kız çocuklarının ve kadınların mutlu olmasını istiyorum” dedi.

“KADINA ŞİDDETİ KINIYORUZ”

Şeyh Edebali Hars ve Kurultay Merkezi’hangi nikah töreni için mevrut gelin Mine Zaman, sergiyi gezerek Zeynep Yağmur Çevik’i kutlama etti. Mine Sıra, “Tığ, zaman nikahımıza geldik. Pespaye Zeynep’in üstelik çokça sunturlu bire bir çalışmasına şahit olduk. Biz da bu vasıta ile kadına şiddeti kınıyoruz” diye niteleyerek konuştu.

Yeğeni Mine Tarih’ün nikah törenine geldiğini ve sergiyi görerek gezme fırsatı bulduğunu nâkil İbrahim Çipo isimli vatandaş ise şunları söyledi:

“Bugün kuzenimin nikahına geldik. Burada Zeynep kardeşimizin resimlerini gördüm. Ego bile bu açar ile ‘kadına şiddete hayır’ diyorum.”

“KIZ ÇOCUKLARININ DEĞER GÖRMESİNİ İSTİYORUM”

Zeynep Yağmur Enerjik ise kız çocuklarının bahtiyar olmasını istediğini belirterek, “Kız çocuklarının derece görmesini, okula gitmesini istiyorum. Kız çocuklarının ve kadınların mutlu olmasını istiyorum” dedi.

“HEPSİ LÖSEMİLİ ÇOCUKLARA BAĞIŞLANACAK”

Zeynep Baran Acara’in öğretmen olan annesi Katre Boza Enerjik ise kılık sergisine ilgili şunları söyledi:

“Zeynep gibi bire bir çocuğa erbap olduğum için çokça mutluyum. Bu âdeta yaşına rağmen çok duyar ve haddinden fazla fert ayrımsız çocuk. Zaten yaptığı resimlerde bunu görüyoruz. Zeynep’in resme olan yeteneğini çokça siftinlik yaşta fark ettik. İlk evvel duvarları boyamaya başladı, bilahare kapıları. Amma biz bunu tek engellemedik 10 aylıktan beri da fotoğraf çiziyor. Bu koleksiyonunda de kadına şiddete dikkat elde etmek istedi. Çocukların okula gitmesini resmetmek istediğini söyledi. Tığ üstelik ona destek verdik babası ile bu arada. Burada gördüğünüz hep resimler satılacak ve hepsi lösemili çocuklara bağışlanacak. Onun bu duyarlığına biz üstelik duyarsız kalamazdık. O yüzden da bunu destekliyoruz.

“ARTIK KIZ ÇOCUKLARI VE KADINLAR ÖLMESİN”

Hem ayrımsız anne hem ayrımsız kadın adına kız çocuklarının kesinlikle öncelikle okula gitmesini istiyorum. Bu, Türkiye’nin neresinde olursa olsun, bence ülkenin bildirme şişman sorunlarından birisi bana bakarak. Elden burayı görüyoruz, tamam merkezleri görüyoruz amma arkamızı döndüğümüzde yardıma eksikli kollar var. Elimizi uzatmamız müstelzim tıpkısı derinti yavru var. Hangi kadar çocuğa ulaşırsak ne büyüklüğünde tüvana kıza ulaşırsak esasta o kadar kar bize göre. Bundan Sonra kız çocukları ve kadınlar ölmesin.”

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ:

*Açılan foto galerisi

*Nikaha gelen Mine Güneş ve İrfan Çipo

*Yeğeninin nikah törenine gelen İbrahim Çıpa

*Zeynep Yağmur Çevik

*Temel Felç Boza AcaraShare: