Bilecik’te Cömertlik Haftası’nda “şed kuşanma” canlandırıldı

Bilecik’te “Cömertlik Haftası” kutlamaları kapsamında “şed kuşanma” töreni gerçekleştirildi.

Vali Eksiksizlik Kızılkaya, 35. Cömertlik Haftası kutlamaları kapsamında Şeyh Edebali Türbesi yerleşkesinde planlı programda, Ahiliğin tarihteki önemine ilgi çekti.

Kızılkaya, 13. yüzyılda Ahi Evran’nın öncülüğünde esnaf ve zanaatkarlar arasında el birliği ve dayanışma ruhunu doldurmak için kurulan Cömertlik teşkilatının hala ticari faaliyetlerde emsal alınan aynı faziletlilik hareketi olduğunu söyledi.

Ahiliğin, kurucusu Kardeş Evran’ın ve bildirme oylumlu temsilcilerinden olan Şeyh Edebali’nin öğretileriyle bugüne mum tutmaya devam ettiğini vurgulayan Kızılkaya, şöyle konuştu:

“Yüzyıllar ilk ortaya koyduğu fikirlerle Anadolu’da sosyal yaşamın düzenlenmesinde balaban tıpkısı paya eş olan Cömertlik, bireylere aşıladığı cömertlik, adalet ve adaletle Türk toplumunun mayasını çalmıştır. Patika kuruluşu olmasının birlikte sağtöresel açıdan de mühim değerleri sosyal gömlek üzerinde tıntın Ahi teşkilatları tıpkı yandan esnaflığı düzenlerken başka yandan eğitimsel ameliyat de uygulamıştır. Ahiliğin temelinde yardımseverlik ve yardımseverlik gibi yalabık hasletler bulunmaktadır. Tamam bu güzellikleri içre barındıran Ahiliği, tesmiye etmek ve ihata etmek Türk toplumu için oldukça önemlidir.”

“Şed kuşatma” töreniyle bitmeme eden kutlamalarda “Yılın Cömertlik Ödülü” Erol Çakmak’a, “Yılın Kalfası “Ödülü” Gamze Kaya’ya, “Yılın Çırağı Ödülü” dahi Ayşegül Karaca’ya verildi.

Halk oyunları ekibinin gösterisi ve Kardeş pilavı izaz edilmesiyle sona muazzez programa, Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şükrü Beydemir, Şehremaneti Komutan Yardımcısı Ahmet Gürses, tebrik kartı komitesi, daire müdürleri, siyasi parti ve çekmece temsilcileri ile vatandaşlar katıldı.

Share: