Bilecik’te Sandıktaki Türküler ünlü kitabın tanıtımı yapıldı

Bilecik Belediyesi katkılarıyla hazırlanan ‘Sandıktaki Türküler’ adlı kitabın tanıtımı yapıldı.

Bilecik ve ilçelerindeki kurtuluş mücadelesi yıllarından sözlerin, deyişlerin ve şiirlerin düz aldığı ‘Sandıktaki Türküler’ ünlü kitapta unutulan hatıra ve hikayeler yine dönüş yüzüne çıkarılmış oldu. Bilecik Müftüsü Mehmet Nuri Görgülü, Eğiroğlu Çavuş Mustafa, İzmirli Abidin Çavuş ve daha birçok halas savaşı kahramanlarından küçümseme, deyiş ve koşma ve anıların vadi aldığı kitaptaki türküler, katılımcılardan nazik gusto aldı. Harun Atapay ve Hasan Taşçı vasıtasıyla hazırlanan kitaptaki türkülerin, Eskişehir Türk Halk Müziği topluluğu aracılığıyla seslendirildiği program sonunda Bilecik Uray Başbuğ V. Ferişte Mızrak Subaşı, eserin oluşturulmasında katkısı olanlara teşekkür etti.

Bilecik’te gerçekleştirilebilecek proje ve yatırımlar karşı görüşmelerin olduğu buluşmada ayrıca Bilecik Belediyesi katkılarıyla hazırlanan Bilecik’te kullanılmamış türkü derlemeleri Sandıktaki Türküler isimli kitabın tanıtımı yapıldı. Bilecik ve ilçelerinde kurtuluş savaşı yıllarından günümüze tabir ve şiirlerin düz aldığı kitaptaki türküler seslendirildi.

“Unutulan ve namevcut olan değerleri yeniden dolaşma yüzüne idrak etmek istiyoruz”

Programda hazırlanan yapıt üzerine konuşan Başkan V. Subaşı, “Unutulan ve bulunmayan olan değerleri yine bölüm yüzüne görmek istiyoruz” ifadelerini kullanarak, “İlimizde o yıllarda evler, aksiyon yerleri, hükümet konağı, okullar, camiler şehrimizde faaliyet gösteren mecmu harir fabrikaları yakılarak bulunmayan edildi. Yakılıp yıkılan yalnızca yapılar değildi. Mektuplar, şiirler, türküler, hatırat ve hatıralarda yakılıp bulunmayan edilmeye çalışıldı. Ancak gerçekler gibi evire çevire şeylerin üstelik leşker evet de geç ortaya çıkmak kadar fena hâlde benzeri huyu vardır. İşte bugün burada bu iyice türküleri adeta küllerin içerisinden bölüm yüzüne çıkaran Sandıktaki Türküler ünlü kitabımızın tanıtım toplantısı için de buradayız. Değme biri alelacayip hissiyat barındıran bu türküler tamamen bizim insanımıza bizim topraklarımıza ilişik. Bilecik ve yöresinden derlenen bu türküleri dinlediğimizde, okuduğumuzda geçmişle ayrımsız köprü kuracak, dedelerimizin ninelerimizin aşklarına, hasretlerine, hüzünlerine ve sevinçlerine dokunacağız. Fehva yerindeyse köy köy yavaş yavaş gezerek bu türküleri derleyip bu domuzuna eseri bizlere kazandıran Hasan Taşcı ve Harun Atapay’a çok bulunmaz emekleri amacıyla teşekkürname ediyorum. Sözlerime Mustafa Kemal Atatürk’ün haddinden fazla sevdiğim tıpkısı sözüyle sonuç vermek istiyorum; ‘Herhangi tıpkısı şahsın, yaşadıkça memnun ve sevinçli olması için geçişsiz gelen şey, kendisi üzere değil, kendisinden sonraları gelecekler üzere çalışmaktır. Hayatta parçalanmamış zevk ve bahtiyarlık fakat gelecek nesillerin şerefi, varlığı, saadeti üzere çalışmakta bulunabilir” dedi. – BİLECİK

Share: