Bilgisizlik ve Spor Bakanı Kasapoğlu: “Birinci fazda yüzde 80’lik karşılama oranına imza attık”

– Toyluk ve Spor Bakanı Kasapoğlu: “Bir Numara fazda yüzdelik 80’lik karşılama oranına imza attık”

“Yurtlar sürecini üstelik çözümleme, çekim ve aplikasyon kendisine üç temel başlıkta inceliyoruz”

ANKARA – Cahillik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, 2022-2023 Deneyimsizlik ve Spor Bakanlığı Yetersiz başvuru sonuçlarının birinci fazda yüzdelik 80 oranında karşılandığını duyurdu.

Toyluk ve Spor Bakanı Kasapoğlu, GSB Site Yurdu içinde bulunan Güçlükle Koordinasyon Merkezi’nde 2022-2023 GSB Sınırlı müracaat sonuçlarının bir numara fazda olta oranın yüzdelik 80 olduğunu açıkladı. Toplantıya ayrıca dijital ortamda 80 Spor İl Müdürü katıldı.

“Yurtlar sürecini da çözümleme, tasrif ve aplikasyon namına üç anne başlıkta inceliyoruz”

Mikro başvuru süreçlerini ‘analiz, çekim ve aplikasyon’ adına 3 asıl başlıkta ele aldıklarını tamlayan Kasapoğlu, aplikasyon noktasında öğrenci intizam işleminin fazlara ayrıldığını belirterek, “Nezaret kendisine birlik çalışmalarımızı fen odaklı bire bir şekilde bütünü ile ayrımsız herkes yaklaşımı ile ele alıyoruz. Yurtlar sürecini dahi çözümleme, cazibe ve uygulama olarak üç anne başlıkta inceliyoruz. Uygulama aşamasına geçildiğinde ise bu çalışmalarımızı fazlara ayırdık. Bugün bir numara faz sonuçlarını açıklayacağım. Temel amacımız, üniversite gençliğini onların yurtlara iskân sürecini yer selis şekilde, arz verimli, dinamik tıpkısı eş güdüm ile gerçekleştirmek. Öncelikle birlik başvuruların tamamı nesnel bire bir şekilde ve sayısal ortamda hazırlandığını göstermek isterim” diye niteleyerek konuştu.

Başvurular 12 amme kurumun dijital enfrastrüktür verisinden çözümleme edildi

Başvuru sürecinde 12 kamu kurumundan öğrencilerin bilgilerinin çözümleme edildiğini aktaran Nazır Kasapoğlu, “Biliyorsunuz kullanılmamış eğitim talim yılı amacıyla başvuruları başlattık. Bunun üzere 12 kamu kurumu marifetiyle, ÖSYM, YÖK, SGK, Doğruluk Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Belde Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Hazne ve Maliye Bakanlığı, Faaliyet ve Sosyal Asayiş Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Karı ve Içtimai Politikalar Bakanlığı, YTB ve Toyluk ve Spor Bakanlığı’ndan dijital yerine konfirmasyon edilen altyapı ile çözümleme edildi. Başvurusu makbul aziz öğrencilerimiz, gelir, muvaffakiyet ve sosyal durum kriterleri ana alınarak dijital ortamda nesnel bir şekilde tayin edildi” ifadelerini kullandı.

Oluşan tanzim ile öğrencilerin okullarına en mail nezaret yurdundan fethetmek sureti ile çizin çizin yerleştirmelerin gerçekleştiğini kaydeden Kasapoğlu, kaşkariko aşamalarını bölümlere ayırarak, okulların açılış tarihleri, üniversiteye ilk defa başlayacak öğrencilerin şehre vürut durumları alelhusus değerlendirildiğini söyledi.

“Birinci fazda yüzdelik 80’lik gelecek oranına imza attık”

Birinci fazda bütün yetersiz başvurularının yüzdelik 80’ini sükse ile yurtlara yerleştirildiğini dile getiren Icra Vekili Kasapoğlu, “Yıllık bazda yer fazla talebi almış olmamıza rağmen tarihimizin sunu faziletli düzen oranını gerçekleştirdik. Ülke olarak birinci fazda yüzdelik 80’lik karşılama oranına imza attık. Türkiye’nin sağladığı sınırlı faaliyetlerinin dünyada eşi bire bir olmadığını biliyoruz, İspanya konaklama talebinin yüzde 6’sını, İngiltere yüzdelik 24’ünü, Almanya yüzdelik 11’ini, MEMLUK yüzdelik 12’sini, Fransa ise yüzde 15’ini karşılıyor. Biz, yüzde 80’lik bir karşılama oranı ile hem üstelik bir numara fazda bu rekoru gerçekleştirdik” dedi.

İlk fazda 41 el cümlesi ile yerleşimini bittiğini, 20’ye mail ilde dahi ikinci safha yerleşimlerin tamamlanmak amacıyla olduğunu belirten Kasapoğlu, şu ifadelere vadi verdi:

“41 şehirde ikinci faz uygulamasına geçmeyeceğiz. Adana, Adıyaman, Afyonkarahisar, Aksaray, Ardahan, Veca, Batman, Bolu, Bursa, Denizli, Düzce, Elazığ, Erzurum, Erzincan, Gaziantep, Giresun, Hatay, Isparta, Kahramanmaraş, Karaman, Karabük, Kars, Kastamonu, Kırklareli, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Kütahya, Malatya, Muğla, Niğde, Sinop, Sivas, Siirt, Uşak, Trabzon, Yozgat, Çorum, Şanlıurfa, Van ve Şırnak oluşmak üzere 41 toprak merkezimizde tüm başvuran öğrencileri yerleştirdik. 20’ye yakın ilimizde dahi bu yerleşimi ikinci faz sürecinde tamamlamak üzereyiz. Bunların dışında 10 ilimizde erkek ve 4 ilimizde kız öğrencilerin ıcığı cıcığı yurtlara yerleştirildiler.”Share: