Binbir emekle açtığı sahaf dükkanı onu üniversiteli yaptı

– Binbir emekle açtığı sahaf dükkanı üniversite kazanmasına etmen oldu

BAYBURT – Okumaya meraklı olan, kitaplarla iç içe kıvrak Ruhlar Yavaş, Bayburt’ta tıpkı mebde imza atarak, sahaf dükkanı açmıştı. Güzeşte yıl sahaf dükkanı açarak Bayburt’un tezkere ve sahaf ihtiyacını karşılayan Pahal, 46 yaşında girdiği darülfünun sınavında başarılı namına hayalini kurduğu İnsan ve Cemiyet Bilimleri Fakültesi Gün Bölümü’nü kazandı. Yoğun, 19 Eylül’dahi başlayacak olan derslerle birlikte şu sıralar yeniden ekol sıralarında olmanın heyecanını yaşıyor.

Sahaf dükkanına mevrut üniversitelilerin vesilesiyle darülfünun okumaya karar verdi

Üniversite sınavına girmesinde, sonrasında ise sınavı kazanmasında açmış olduğu sahaf dükkanının çokça şişman etkisi olduğuna ilgi çekici Ağır, dükkana gelen öğrencilerle pusula okuduklarını, sıra konusunda konuşmalar yaptıklarını, bu konuşmaların sonrasında bu fikrin ortaya çıktığını ve sınava hazırlanma sürecinin bu şekilde başladığını kaydetti.

27 yıl sonradan hayalini kurduğu bölüme yerleşti

Devir Bölümü okumanın tafsilatlı yıllardır hayalini kuran ve istediği bölüme yerleşen Vahim, önceki tercihinin zaman olduğunu, Sıra Bölümü’nün gelmemesi durumunda birlikte Toplum Bilimi Bölümü’nü ikinci tam yazarak tercih yaptığını belirtti. Ağırbaşlı, önceki tercihi olan Çağ Bölümü’nü kazanmanın mutluluğu içerisinde olduğunu belirtti.

Kızlarına kat sayı bire bir baba

3 yavru babası olan Okkalı, lisedeki kızlarının bile seneye üniversite sınavına gireceklerini dile getirerek, kızlarının darülfünun eğitimine devam edeceklerini bu sayede kızlarına iyi ayrımsız şan kabil olacağını belirtti.

Okumaya ve tarihe olan merakı eskimemiş bir posta çizmesine önayak oldu

Kitap ve sıra merakının yanı sıra tezkere okuma hevesinin üniversite okumaya isteklendirme ettiğini anlatım eden Tehlikeli, “Tahminî aynı yıldır işlettiğim dükkana mevrut öğrencilerin bile etkisinde kalarak, onlarla olan sohbetimizin henüz akademik boyutta olması bizi bu sürece, darülfünun kıraat için gönderme etti diyebilirim. Sınav sürecinde gani aynı şekilde hazırlandım, sınava girdim ve kudretli dahi oldum. Ayın 19’unda dersler başlıyor, 19 Eylül itibariyle Tarih Bölümü’nde öğrenimimize başlayacağız. Bundan sonrasında inşallah okulu bitiririz, bağlamak nasip tamam” şeklinde konuştu. Özellikle Sıra Bölümü amacıyla sınava girdiğinin altının çizen Gösterişli, “Sosyoloji Bölümü’nü birlikte tercihlerime yazmıştım ama özellikle Gün Bölümü amacıyla sınava girmiştim. O bölüme odaklı tıpkı çalışmam oldu, istediğim bölümü de kazandım, elde ettim şükürler olsun” şeklinde konuştu.Share: