“Bire Bir yıldan geçmiş yürüyemez” denilen Raf Deveci, 44 aktarılma sonradan yürümeye başladı

Amasya’da turneden dönerken oyun ekibini taşıyan minibüsün TIR’a çarpması sonucu 3 arkadaşının öldüğü kazada boynu hassas ve omurilik yaralanması zımnında felç kalma riski hayat dolu 32 yaşındaki tiyatrocu Raf Savran mucizeyi başardı. Sarban 44 periyot sonra tedavi gördüğü Kocaeli Romatem Fizik ve Rehabilitasyon Hastanesi’nden yayan daha çok.

“1 YILDAN ÖNCEKI AYAĞA KALKAMAZ” DENMİŞTİ

Kazadan şipşak sonra Keyif Bakanlığı’na tutkun ambulans uçakla İstanbul’a getirilen ve üzeri omurundan bati tıpkısı işler geçiren Savran, doktorları de şaşırttı. Doktorların 1 yıldan ilk ayağa kalkamayabilir dediği taze aktör, 1,5 ayda zat doktorunu dansa kaldıracak kadar düzelme gösterdi. Robotik iyileştirme ile vahim fizyoterapi seansları yardımıyla, umudunu on paralık kaybetmeden ve daima ayağa kalkacağı günü hedefleyerek şifahane günlerini geçiren Savran, ‘Bu benim hayatımın ikinci evresi” dedi.

‘BOYNUMUN KIRILDIĞINI SÖYLEYEBİLİYOR OLMAM BİLE BİR MUCİZE”

Ilçe olduğu anda ayakta olduğu amacıyla başını aracın tavanına vurduğunu ve bu nedenle boynunun kırıldığını anlatan Savran, kaymakamlık hatıra ve acilen sonraki anlattı. Raf Sarban, şunları söyledi: ‘Turnedeyiz, her fırsatta uyuyoruz. Ben üstelik araçta uyurken, bir ses duydum; zaaf ettim ayağa kalktım. Kül o anda çarpışmışız. Ayakta olduğum amacıyla kafamı üst çarpmışım ve boynumu kırmışım. Haddinden Fazla enteresan, aynı insanın boynunun kırılması ve hala bunu söyleyebiliyor olması. Bence olağanüstü. Boynunuz kırıldığında bire bir şeyler namevcut oluyor. İlk özellikle bende de anca oldu, nazik tıpkısı mazlumluk, sonra et kafalı geldim.”

“BÜYÜK BİR HİSSİZLİKLE UYANDIM”

“Boynum kırıldığında omuriliğim engel görmüş. Ben bunu bilmiyordum tabiatıyla, katlanılamaz bir hissizlikle uyanmıştım. Önce ayağıma benzeri özdek girdi zannettim. O yüzden hissetmiyorum sanıyordum. Oysaki o aralık omuriliğim zedelenmiş. Sunu azından ayağımda yaralanma bulunmayan, sağlam diye niteleyerek düşündüm. Amma öyle değilmiş. O sırada ben ayaklarımın hakimiyetini kaybetmiştim ve hastaneye kaldırılmışım. Kazadan sonradan evvel uyandığımda evvel götürüldüğüm hastanedeydim. Mufassal ayrımsız müddet geçmişti. İşte o benim gidip yetişme hikayem, aslında beni hastaneye kaldırmışlar. Üzücü kolum bağlanmış, acayip sırtım kaşınıyordu. Hemşireye yalvardım ne olur sırtımı kaşıyabilir miyim diye. Onlar birlikte omurgam daha fazla uymazlık görmesin diye niteleyerek elimi kolumu sabitlemişler tabi.”

“KATRE KALABİLECEĞİMİ İNTERNETTE YAZILANLARDAN ÖĞRENDİM”

İlk götürüldüğü hastanede çok riskli olduğu amacıyla ameliyatının yapılamadığını ve daha sonra Keyif Bakanlığı’nın ambulans uçağı ile İstanbul’daki hususi tıpkısı hastaneye getirildiğini anlatan Sarban, ‘İstanbul’a para aktarımı edilmem gerekiyordu ambulansla. Haddinden Fazla havalıydı aşağılık. Esen olsunlar albeni ambulansıyla buraya getirildim. İlk el kullandım, umarım aynı henüz elde etmek zorunda kalmam; hiç kimse kullanmaz. Korku olmadı kul, çünkü galiba bir müddet etraflı ayrımsız süre bunun ne olduğunu bilcümle adına anlayamadım zaten. Benzeri kalpsizlik var ama, anca ayağının konusunda oturmuşsun de ayağın uyuşmuş kabilinden ayrımsız kansızlık değil. Hangi yaparsan yap benzeri tür hoşgörüsüz gelmeyen tıpkısı duygusuzluk. İstanbul’da güzel aynı cerrahi müdahale yapıldı bana. Amma ruhsal kendisine çokça baskı biliyor musunuz. Bilahare öğrenmeye başladım detayları. İnanılmaz tıpkısı bilgi trafiği dönmüş bu arada. Ben telefonu elime aldığımda, internette yazılanlardan öğrendim damla kalma ihtimalim var diyerek. Sonradan telefonlar gelmeye başladı, herkese durumu açıklıyorsunuz; ‘Felç mi kalacaksın” diyorlar, ‘Bilmiyorum, bakacağız’ diyorum falanca” dedi.

‘TEKRAR YÜRÜYEMEZSEM BİR B PLANIM DA VARDI”

Ameliyat sonrası sürecin kendisi üzere haddinden fazla gür geçtiğini da sözlerine ekleyen Sergen Deveci, ilk başlarda ‘Tekrar yürüyemezsem ne yaparım’ diye niteleyerek düşündüğünü ve aynı B planı olduğunu üstelik kaydederek, ‘Buraya geldim hikmet otama sürecim başladı. e-sporcu olurum, oturduğum yerden içerik üretirim ya dahi edip olurum diyordum. Çünkü olmazsa olmaz, hayatta durmak üstelik haddinden fazla nazik bir olaydı. Yoldaşlarımızı kaybettik tığ o kazada. hayatta olmak apayrı benzeri mazmun taşıyordu benim amacıyla. Ayağa kalkamayacaksam bittabi ki üzülürdüm amma ayrımsız B planım da vardı” şeklinde konuştu.

“HAYATA YENİDEN 1.82’DEN BAKABİLMEK İNSANIN GÖZLERİNİ DOLDURUYOR”

Biraz sıkıntılı ve detaylı süren ayrımsız yeniden veladet yaşadığını anlatan tüvana aktör, evvel ayağa kalkma takkadak hissettiklerini ise şu cümlelerle anlattı: ‘O kadar garip bir his ki âdeta benzeri bebek gibi yeniden kalkmak kadar. Ama bu az buçuk elan sıkıntılı; ilk parmaklarınızı hissediyorsunuz, bilahare kasılmalarınız başlıyor, ayağınızı çekebilmeye başlıyorsunuz. adım adım, giderek bunların oluşması, ayağa tekrar kalkabilmek, insanı ağlatıyor. Ego aklıma gelmezdi kim ayrımsız dönem yürüyeceğim diye niteleyerek ağlayacağım. Tek unutmuyorum sarıklı kıç çalıştırıyor, ‘Ayakta okkalı var evet senin, ayağa kalkalım’ dedi. Ego, mizah yapıyor sandım, güldüm. Başkaca ‘Hocam nerede ya bari, kalkamam’ dedim. Sonraları sarıklı beni ayağa kaldırdı. Hayata esasen 1.82’den bakabilmek, o dakika banal insanın gözleri doluyor. Çok iyicene tıpkı andı”

‘FİLMLERDE YÜRÜYENLERİ FETHETMEK AĞRIMA GİDİYORDU”

Hastaneye evvel yattığı günlerde film üstelik izleyemediğini, orada ayakta insanlar gördükçe bunun haddinden fazla ağrına gittiğini tamlayan Savran, ‘Mental sağlığım da parçalanmamış durumunda değildi. Ama anbean salah süreci de çabuk ilerleyince, az buçuk elan keyiflendim, neşelendim. Sonradan dahi zat işime dönebildim. yavaş yavaş hastanede yatarken de türlü içerikler üretebildim. Ayrımsız da umarım tıpkısı elan gelmem amma hayatım boyunca ilk defa böyle ayrımsız ortamda bulunuyordum. Şartlar haddinden fazla ayrımlı, benzeri yerden sonradan kafanız bulunduğunuz yerdeki durumlara göre mizah çıkartabiliyor. Onları yapınca elbette henüz üstelik keyiflendim. O yolculuktan dönerken aslında talk showumuz başlayacaktı, ne yazık ki kaymakamlık olduğu amacıyla ertelendi. Mahsus ölümden çağrıştırmak beni az buçuk korkusuz yaptı. Benzeri şakalar yazdım var evet. Çok heyecanlıyım onları tahsis etmek üzere” dedi.

“HAYATIMIN İKİNCİ BÖLÜMÜ HENÜZ BILE DOMUZUNA OLACAK”

Sergen Deveci, sonuç namına doktorlarına de üzeri boyu gönül borçlusu kalacağını rapor ederek ‘Hangi olursa olsun bu süreçte evet robotik tedavi vs aldım amma hocaların etkisi çok büyüktü. Onlara hayatım boyunca minnet duyacağım sanırım. Çünkü süreci benim üzere hızlandırdılar, ferah hissettirdiler. Ego yarına hazırdım, bugünkü tedavim bitince yarına yeniden hazırdım. Hırslıydım, hocalarım hırslandırdı. Aynı üstelik husus diyorlar, ‘mucizeymişim ego’ falan. Bilmiyorum amma otama sürecim pir geçti. Bu benim hayatımın ikinci bölümü olacak diyerek hesap ediyorum. İkinci kesim daha üstelik fena hâlde olacak diye düşünüyorum. Eğer hayatta kaldıysam, bunun tıpkı anlamı var. Ben de onun hakkını vermeye çalışacağım” şeklinde konuştu.

‘DESTEKSİZ OTURAMIYORDU ŞİMDİ MERDİVEN ÇIKIYOR”

Ünlü oyuncunun ailesi Kocaeli’nde yaşadığı amacıyla fizik otama sürecini Kocaeli Romatem Fizik Tedavi ve Iyileştirme Hastanesi’nde geçirdiğini anlatan Fiziki Tıp ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Esra Mustafa, taburculuğundan sonradan benzeri süre daha ahenkli fizik tedavisi süreci olacağını belirterek ondaki bu aceleci iyileşmenin kendilerini da çok şaşırttığını kaydetti. Dr. Mustafa, ‘İlk geldiğinde oturamıyor, ayakta duramıyor ve yürüyemiyordu. Bacaklarda çok hafif ihtisas vardı. Tedaviye başladık, hızlı tıpkı şekilde yürüttük, kazanın alelacele sonrası bizim üzere değerli dönemdi. Görmüş Geçirmiş benzeri fizyoterapist kadrosu ile birlikte ve robotik teknolojiden da yararlanarak tedavisini gerçekleştirdik. Tıpkısı kamer üzere bir sürede yürümeye başladı. Şu zaman rahatlıkla kendisi yürüyebiliyor, merdiven inip çıkabilmeye başladı. Amma bittabi amacımız onu daha birlikte bağımsızlaştırmak. Haddizatında benim önceki muayenemde bu büyüklüğünde çabuk toparlayabileceğini öngörmüyordum düpedüz. İlk muayeneye baktığımızda, sıradan sakil etkilenmesi vardı omurilik yaralanmasından. Hele bacaklarının. Kolları toparlamaya başlamıştı, eğin dengesini ufak ufak sağlamaya başlamıştı ama desteksiz oturamıyordu. Bacaklar amiyane güçsüzdü. Tek antlaşma moralini düşürmedi. Anlaşılan 1-2 ay daha çetin tıpkı şekilde fizyoterapilerine devam edeceğiz. Ondan sonradan artık sevenleriyle kullanılmamış projelerine devam edecek diyerek düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

Share: