Bitlis Milli Eğitim Bilimi Müdürü Korkmaz, anasınıflarını konuşma etti

Bitlis Milli Terbiye Müdürü Mehmet Tehlikesiz Korkmaz, Vilayetler Birliği Anaokulu ile Arıdağ Köyü İlk ve Ortaokulu’ndaki anasınıfını mülakat etti.

Öğrencilerle ahbapça ederek hoca ve idarecilerden hikmet alan Korkmaz, gazetecilere, Milli Eğitim Bilimi Bakanlığının 5 yaşındaki çocukların okullaşması üzere çabalama sarf ettiğini söyledi.

Okul öncesi yetişek düzlük çocukların birinci sınıfa amade olduğunu tamlayan Korkmaz, şöyle konuştu:

“İlimizde bugün bakımından 37 anaokulumuz ve ayrı cinsten anasınıflarımızda 10 bin 989 öğrencimiz yetişek görüyor. Bunun 7 bin 192’si 5 yaşında. 5 yaşında okullaşma oranında yüzde 97’yi yakaladık ama ocak ayında bu rakam yüzdelik 99 olacak. Çalışmalarımız aceleci şekilde bitmeme ediyor. 4 yaşta okullaşma oranında yüzde 38’i, 3 yaşta üstelik yüzdelik 17’yi yakaladık. 5 yaşındaki rastgele 100 öğrenciden 99’u öğretmenle hemhal oluyor. Bir Numara sınıfa gelmeden önceki yapacağı etkinlikleri, kalem tutmayı ve sınıfta nasıl davranması gerektiğini öğreniyor. Bir Numara sınıfa geldiğinde bile direkt okuma barı etkinliğinde eğitim bilimi öğretime başlıyor. Ayrımsız yıl er kazanıyoruz. Özellikle kırsalda bu bizim için çok önemlidir.”

Vilayetler Birliği Anaokulu öğretmenlerinden Mehtap Bolhava ise “İlkokula başlamadan ilk öğrencilerin temel, temiz bakım ve toplumsal becerilerini geliştiriyoruz.” dedi.

Share: