Bitlis’te dere üstünde mevcut köprülerin restorasyonu tamamlandı

Bitlis’te öz üzerinde bulunan köprülerin restorasyonu tamamlandı

BİTLİS – Yer Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı eliyle Bitlis’te hesaplı ‘Dere Üstü Islah Projesi’ çerçevesinde restorasyona alınan tarihi köprüler halkın hizmetine açıldı.

Binlerce yıllık geçmişiyle birçok medeniyetin izlerini barındıran Bitlis’te, proje ile şehir merkezinden sabık derenin üzerine yıllar önce mensur edilen yapılar yıktırılmıştı. Bu çerçevede zaman yüzüne çıkarılan tarihi köprüler, hanlar, hamamlar ve camilerde restorasyon çalışması başlatılmıştı. Planlı projeyle dere üstünde aynı çokça icraat yapılırken, öz üzerinde kâin ve dolaşma yüzüne çıkarılan tarihi yapılarda ise restorasyon çalışmaları yapıldı.

Alelhusus derenin üzerinde mevcut tarihi köprülerin biri hariç 8 tanesi onarılarak dil geçişi olmamakla beraber halkın hizmetine sunuldu. Yenileme çalışmalarının yanı sıra zemini beton, etrafı taş duvarlarla örülen derenin kenarlarına çocuk baziçe parkları, üslup yolu ve tatil alanlarının meydan aldığı budun bahçesinin iri bire bir kısmı bitirildi. Sezonluk şartlar zımnında önümüzdeki seneye kalacak kâh icraat olacağını belirten Belde Kentçilik ve İklim Değişikliği Bitlis İl Müdürü Doğan Yorulmaz, derenin ve kalenin tıpkı bilcümle olarak ışıklandırılması çalışmasını da yapacaklarını belirterek, “Sabık sene tahliye ve yadımlama işlemlerini gerçekleştirdiğimiz Bitlis Öz Üstü Kentsel Dönüşüm Projemizde bu yıl rekreasyon çalışmalarıyla geçmiş etapta zir bina çalışmalarımıza bahir verdik. Bu çalışmalarımızın tamamını tamamladık ve tarihi yapıların ortaya çıkmasındaki çabalarımızla beraber adım adım kaplama imalatlarımızı de sonlandırarak yapılan çalışmaların adım adım yapılan imalatların gözüktüğü aynı döneme geldik. Ancak zaman şartları zımnında kaplama imalatlarımızın bir kısmını ahir seneye bıraktık. Hele bu dönemde görünmeyen tarihi yapılarımız olan köprülerimiz, hamam, hanlar ve camilerin restorasyonu balaban ölçüde tamamlandı. İnşallah önümüzdeki zaman bilcümle birlikte projenin hepsi ile beraber sonuçlandıracağız. Bağımlı seneye ilave imalatlarımızda bahis konusu olacak. Alelhusus tenvir ağırlıklı kendisine kermen ile alay malay bütünleşip dere boyunca benzeri aydınlatma çalışmamız gündeme geldi. TOKİ yoluyla bununda tenkis çalışmaları bitmeme etmekte. Bu projemizin içerisine karışma yerine sonunda haddinden fazla evire çevire benzeri akıbet elde edeceğiz” diyerek konuştu.

Share: