Bitlis’te Küçük Asya çapar semenderi ailesi görüntülendi

– Bitlis’te Rum benekli semenderi ailesi görüntülendi

Tatvan’ın Dalda köyünde 6 kesim Anadolu benekli semenderi bir arada görüldü

BİTLİS – Bitlis’in Tatvan ilçesinde arsıulusal anlaşmalarla koruma altında mevcut endemik ayrımsız tür olan Anadolu çapar semenderi ailesi görüntülendi.

Tatvan ilçesinin Dalda köyü kırsalında görülen Anadolu benekli semenderleri, doğa fotoğrafçıları yoluyla açık bire bir şekilde vasıta altına alındı. Bitlis Ermiş Üniversitesi Öğretim Görevlisi ve huy fotoğrafçısı Oktay Subaşı, aldıkları duyum konusunda ilçeye vabeste Dalda köyüne giderek Rum çapar semenderini kayıt altına alıp fotoğrafladıklarını söyledi. 6 devam Rum benekli semenderini tıpkı arada gördükleri üzere sevindiklerini belirten Subaşı, “Zaman Tatvan’a sadık Dalda köyüne Rum çapar semenderi fotoğrafı çekmeye geldik. Daha ilk geldiğimizde bulamamıştık. Zaman köyden arkadaşların selen vermesi üzerine gelerek alana gittik ve 6 bireyle karşılaştık. Küçük Asya benekli semenderini kaldırmak haddinden fazla sevindirici, çünkü bu nev endemik benzeri tür. Takkadak Bitlis, Muş, Bingöl ve Malatya’da kayıtları var. 6 pasaj duygusal görmemiz sevindiriciydi. Bu tür bir zamanda himaye altında olan benzeri cins. Zira nesli azalmakta olan türlerden birisi. Yaşadığını aşina olmak, ahzetmek ve fotoğrafını fethetmek şişman tıpkısı afiyet verdi. Umarım elan detaylı yıllar onları rüyet imkanı buluruz” dedi.

Türkiye’de Muş, Bingöl, Malatya ve Bitlis’te varlıkları tespit edilen ‘Küçük Asya benekli semenderi’ himaye altında bulunuyor.

Share: