Bitlis’te manda popülasyonu artmaya devam ediyor

Bitlis’te manda popülasyonu artmaya devam ediyor

Bitlis genelindeki camız sayısı 500’den 11 bine yükseldi

BİTLİS – Ekincilik ve Orman Bakanlığı vasıtasıyla Bitlis’te hayata geçirilen “El Elinde Küçük Asya Mandası Islahı” projesi çerçevesinde kent genelinde camız popülasyonu yüce oranda artmaya bitmeme ediyor.

Ekincilik ve Orman Bakanlığı Zirai Araştırmalar ve Politikalar Umumi Müdürlüğünce üretimi azalmış hayvan ırklarının sayısının ve veriminin artırılması amacıyla hayata geçirilen “Halk Elinde Anadolu Mandası Islahı” projesi meyvesini vermeye devam ediyor. Ekincilik ve Orman Bakanlığı ve Maya Manda Yetiştiricileri Birliği aracılığıyla sürdürülen projeden yararlanan Bitlis’teki camız yetiştiricilerinde da giderek artış yaşandı. Başlatılan projede camız yetiştiriciliğine ilginin arttığını belirten Bitlis Camız Yetiştiriciliği Ilişki Başkanı İsmet Meşgul, Türkiye genelinde tashih projesinde Bitlis’in bir numara tam kayran aldığını belirtti.

“Bitlis, Türkiye genelinde düzeltme projesinde birinci sırada”

2010 yılında Bitlis genelinde bulunan manda sayısının 500’den 11 bine yükseldiğini belirten Çalışır, “Kimse mandacılığa önem vermiyordu. Tığ cümle köylere anlattık, şu dakika hep mandacılığa dönük durumda. Şu zaman Bitlis, Türkiye genelinde ıslahat projesinde birinci tam. Türkiye genelinde manda ıslahat yapılırken azamet destek veriyor ve destek olunca insanlar marifetiyle henüz aşkın istek oluyor. Mandanın gideri karşılanıyor, çiftçilerimiz kışın o mandanın samanını ve yemini karşılıyor. Burada düzenlenen benzeri şekilde mandacılık yapılmıyordu. Eskimemiş kullanılmamış hep olarak düzelmeye başladılar. Sistem bundan sonra mandacılığa yönelmiş” dedi.

“Güroymak ve mekân köylerde yüzde 90 mandacılıkla uğraşılıyor””

Meşgul, camız sayısının artmasıyla üreticilerin hem atlamak hem süt hem da yoğurt üretiminden faydalandığına dikkati çekerek, Güroymak ve yer köylerinde vatandaşların yüzde 90’ının mandacılıkla uğraştığını dile getiren Çalışır, “Bu sene 2 bine yakın eş mandamız satıldı. Bundan ekolojik ortam köylüye ayrımsız getirisi oldu. Mandanın hem kaymağından, hem yoğurdundan, hem bile tereyağından mülk kazanılıyor. İnsanların anlaşma kaynağı oldu. Bu bölgede mandacılık üzerine üretim özne fabrikalar yok. Apayrı şirketlerimiz bile yok. Bizim biricik hedefimiz hayvancılık. Güroymak ve yer köylerde yüzdelik 90 mandacılıkla uğraşılıyor” diyerek konuştu.

Geçtiğimiz günlerde Bitlis’in Güroymak ilçesi ile Muş’un Hasköy ilçesi sınırları içerisinde kâin İron Sazlığının “kesme korunacak alıngan kayran” ilan edilmesinin ardından bölgede bulunan mandaların kalitesinin artacağına dikkat çeken Çalışır, “Hayvancılık ve otlak konumunda artısı tamam. Yazın hem süt konumunda hem de hayvan gelişiminde bir artısı olacaktır. Kışın yemleme sıkıntısını kullanmak zorunda kalıyoruz. Söz Misali bizim üzere oradaki cümle arazilerimiz biçilip kışın hayvanlarımızın saman, yemini temin ika yerimizdi. Sit alanı olunca bizim amacıyla dezavantajı de var. Söz Gelişi aynı insanın apayrı ayrımsız arazisi yoksa oradan samanını realizasyon ediyordu. Sit alanı olduktan sonraları mecburen samanı dışarıdan satın matlup” şeklinde konuştu.

“Hedefimiz bir numara girmek”

Türkiye genelinde Bitlis’in camız sayısında 3’üncü sırada saha aldığını vurgulayan Çalışır, “3 bin 27 hayvanımız tashih projesinde var. İkinci tam Samsun ve üçüncü sırada birlikte İstanbul var. Türkiye genelinde efsanevi sayısı kapasite yerine üstelik Samsun bir numara sıradayken İstanbul ikinci ve Bitlis üçüncü sırada saha alıyor. Bu şekilde sıralamayı izleme ediyoruz. Allah’ın izniyle biraz yıl içerisinde Türkiye’nin birinciliğini elde ederiz” ifadelerini kullandı.

Share: