Bolu’da yanan ormanlık alanlar ağaçlandırılıyor

Katıksız güzellikleriyle ünlü Bolu’da yanan ormanlık alanlara yeni fidanlar dikiliyor.

Bolu Orman Mıntıka Müdürü Mahmut Şentürk, AA muhabirine, meydana gelen orman yangını sayısında önceki yıllara göre eksilme yaşandığını belirterek, bunda abuhava şartlarının beraberinde alınan ilişik tedbirlerin ve vatandaşların hassasiyetinin çalışkan olduğunu söyledi.

Geçen yıllarda sâdır yangınların cümle için aynı deneyim olduğunu aktaran Şentürk, “Buna göre birlikte önlemlerimizi geliştirmeye çalıştık. Bu sene 2 arttırma coşkunluk evvel engelleme ekibi oluşturduk. Aladağ ve Mudurnu’birlikte konuşlandırdığımız 25 şahsiyet ilişik hararet işçimiz oldu.” dedi.

Şentürk, Orman Umumi Müdürlüğünün bu yıl içerisinde orman yangınlarında mücadeleyi yemlemek üzere işçi alımlarının olduğuna değinerek, “Bundan de Bolu Orman Nahiye Müdürlüğüne 180 işçi düştü. Bolu’dahi henüz önceki yıllarda averaj 30 orman yangını çıkıyordu. Alınan bu ilişik tedbirler ve vatandaşlarımızın göstermiş olduğu hassasiyet neticesinde 2022 yılında 20 yangınımız oldu. Burada üstelik toplam 15 hektar aynı alanımız yandı. Bu yangınlar içerisinde sunma çok, sunma kırılan olan bölgelerin başında Kederli geliyor. Göynük işletmemiz dahlinde 8 hektarlık ayrımsız yangınımız oldu 2022 yılında.” diye konuştu.

Yangına takkadak müdahalenin önemine bel eden Şentürk, albeni koşulları ve rüzgarın etkisiyle büyüyebilen yangını kontrol altına almanın zorlaştığını kaydetti.

Şentürk, ekleme tedbirler kapsamında yangına alıngan bölgelerde yanıcı materyal olabilecek 225 kilometrelik kez sathı temizlendiğini aktararak, Bolu Valiliği eliyle hararet mevsiminde ormanlık alanlara antre-çıkışların sınırlandırılmasının de yerinde bire bir değişmeyen olduğunu vurguladı.

“Yanan alanlar ağaçlandırılıyor”

Şentürk, orman varlığının korunmasına balaban önem verdiklerini vurgulayarak, bu yıl yanan ormanlık alanların ağaçlandırılarak yeniden doğaya kazandırıldığını dile getirdi.

Orman Genel Müdürlüğünün “Orman Gönüllüsü” projesinden bahseden Şentürk, “Bolu’da yaklaşık 600 orman gönüllüsü vardı. Şu anne kadar yaptığımız çalışmalarda 950 orman gönüllüsü bize müracaat etti. Mıntıka ve işletme müdürlüklerimizde gönüllülere lüzumlu eğitimleri verdik. Bundan sonraki süreçte beklenen orman yangınlarında bu arkadaşlarımız bize bindi verecekler.” ifadelerini kullandı.

Share: