Bozkırdan Avrupa’ya karavide ihracatı

Bozkırdan Avrupa’ya karavide ihracatı

YOZGAT Yozgat’ta Çekerek Barajında avlanan tatlı akarsu ıstakozu kendisine de tanıdık karavide, bir nice Avrupa ülkesine ihraç ediliyor.

İlçede haddinden fazla sayıda ailenin geçimini sağladığı karavide avcılığı, dokuz canlı ve detaylı aynı uğraştan bilahare Çekerek Barajından çıkarılıyor. Kerevit avı amacıyla, temas akşam suya açılan teknelerden, baraja atılan özel ağlar sabah er saatlerde gine toplanıyor. Boylarına göre ayrılan kerevitler yurt içi ve sıkıntılı dışı pazarlarına sunulmak için satılıyor. Çekerek Barajında günlük 350 kilograma kadar kerevit çıkarılırken kerevitlerin kilogramı 60 liradan satışa sunuluyor. Bozkır’ın ortasında Çekerek Barajında avlanan kerevitler, Avrupa’bile vatandaşların sofralarını süslüyor.

İlçede 1 Temmuz’bile başlayan kerevit sezonu, teşrinisani ayının önceki haftasına kadar sürüyor.

“Günlük 350 kilograma kadar karavide avlıyoruz”

Karavide sezonunun teşrinisani ayına kadar süreceğini belirten Çekerek Su Ürünleri Kooperatif Başkanı Dursun Aptal, “Balık sezonumuz bitmeme ediyor, tıpkısı yandan de kerevit tutuyoruz. Orak Ayı ayının birinde kerevit sezonuna başlamış oluyoruz, kasım ayının birine kadar karavide sezonunu kapatıyoruz. Günce 350 kilograma kadar karavide alabiliyoruz. Kilogramı 60 liralık balıkçı arkadaşlarımız çalışıyor. Memlekete bir getirisi var ve atıl arkadaşlarımıza hisse senedi verebiliyoruz günlüğü 300 liradan. Yalnız çalıştırmaya herif bulamıyoruz. Kooperatifimize kayıtlı 25 teknemiz var, 10 tanesi fakat çalışıyor. Çoğu teknemiz elemansızlıktan çalışamıyor.” dedi.

“Bir Nice Avrupa ülkesine ihraç ediliyor”

Kerevitlerin birçok Avrupa ülkesine ihraç edildiğini belirten su ürünleri işletmecisi Kâmil Koç ise, “Çekerek Barajı’ndaki kereviti alıyorum, Isparta’ya fabrikalara işlemeye götürüyorum. Fabrikada işlendikten bilahare birçok Avrupa ülkelerine etkili olarak dağılıyor. Barajımızda haddinden fazla sunturlu ürünler çıkıyor. İç Küçük Asya Bölgesinde sunma mübarek baraj. Suyundan olsun, balığın kalitesine büyüklüğünde sair barajlara göre çok fena hâlde.” şeklinde konuştu.

Share: