Bozuk 2. Kalabalık Komutanı Hiçlik Huduti, 12,5 Yıl Mahbes Cezasına Çarptırıldı

15 Orak Ayı çarpış girişimine ilişik Malatya’daki davada elan evvel 15 sene delik cezasına çarptırılan ve Yargıtay Ukubet Umumi Oturmuş’nun fek kararı konusunda yeniden yargılanan bozuk 2. Kalabalık Komutanı Ihtiyaç Huduti’ye, ‘anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüse müzaheret’ suçundan, ölçüm indirimi uygulanarak 12,5 yıl hapishane cezası verildi.

FETÖ’nün 15 Orak Ayı 2016’daki darbe girişimi sırasında 2. Kalaba Komutanı olan Fakirlik Huduti, çarpış girişiminin ardından gözaltına alınmış ve Malatya 1. Çetin Ukubet Mahkemesi vasıtasıyla 2018 yılında, ‘anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs’ suçuna yardım ettiği gerekçesiyle 15 yıl hapishane cezasına çarptırılmıştı.

Yargıtay 16. Ukubet Dairesi Huduti’ye verilen 15 sene mahpushane cezasını onamıştı. Fakat Yargıtay Ukubet Umumi Yerleşmiş, “kanuni ve ehliyetli gerekçe gösterilmeksizin ölçüm indirim uygulanmasına kayran olmadığına” değişmeyen verildiği gerekçesiyle mahkumiyet kararını bozmuş ve Huduti baştan yargılamaya başlamıştı.

Yoksulluk Huduti’nin yargılanmasına Malatya 1. Yavaş Ceza Mahkemesi’nde bugün devam edildi. Huduti, duruşmaya, mevkuf bulunduğu Sincan Cezaevi’nden Patırtılı ve Görüntü Enformatik Sistemi (SEGBİS) eliyle katıldı. Mahkeme savcısı, bir geçmiş duruşmada verdiği mütalaasını tekrarladı ve Huduti’nin mevkufiyet halinin devamına karar verilmesini istedi.

Davaya müdahil olan Cumhurbaşkanlığı’nın avukatı Kortej Baş Döndürücü, mütalaaya katılım etmediklerini belirterek, sanığın iddianamede asker düz suçlardan cezalandırılmasını dilek etti. Huduti ile bire bir davada yargılanan Meram Mutlu, Fatih Gürcan ve Eyüp Özcan ise beraat talebinde bulundu.

Savunması istenen Fıkdan Huduti, savcılığın yeni aynı tasavvur hazırlamasını beklediklerini belirtti. Huduti, mütalaaya ait yaptığı savunmasında şunları söyledi:

“SUÇUM, DARBECİLERİ ÖLDÜRMEYİP YARGIYA TESLİM ETMEMDİR”

“Bugüne büyüklüğünde yaşanan süreçte antagonist adına görüldüğüm açıktır. Suçum, darbecileri öldürmeyip yargıya doğrulama etmemdir. Darbeciler, 2. Kargaşa’da idareyi tek zaman ellerine geçiremediler. Amaçlarını gerçekleştirememişlerdir. Darbecilere cebin cereyan ettiğim ortadadır. İlk bilgileri aldıktan sonradan durumu aydınlatmaya çalıştım ve geçmiş darbe karşıtı emri verdim.”

Huduti, 6 sene 5 aydır vakfedilmiş olduğunu kaydederek tahliyesine karar verilmesini dilek etti. Huduti’nin avukatı Ersin Oktay Huduti ise müvekkilinin darbeye ve Ankara’ya ölmek istenmesine direndiğini, çarpış gecesi 2. Cıvıl Cıvıl Komutanlığı’ndan hariç çıkmak isteyenler amacıyla ‘vur emri’ verdiğini anlatım ederek Huduti’nin beraatını ve tahliyesini temenni etti.

Mahkeme heyeti, Gıyap Huduti’nin ‘anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüse yardım’ suçunu işlediğinin sabit olduğunu belirterek, sanığa bu suçtan, ölçüm indirimi dahi uygulayıp 12,5 yıl dam cezası verdi.

Share: