Bozüyük’ün kurtuluşunun 100. yılı törenle kutlandı

Bilecik’in Bozüyük ilçesinin düşman işgalinden kurtuluşunun 100. sene dönümü düzenlenen törenle kutlandı.

Cumhuriyet Altını Meydanı’nda gerçekleştirilen tebrik kartı etkinlikleri sabah saatlerinde Atatürk Anıtına Bozüyük Kaymakamlığı, Garnizon Komutanlığı ve Şehremaneti Başkanlığı çelenklerinin sunulması ile başladı. Peşi Sıra saygı duruşu, imtina etmek atışı ve İstiklal Marşı ile bitmeme eden merasim, şehitlerin ruhu üzere dualar edilerek Kur’an-ı Cömert tilaveti ile sürdü. Öğrenciler eliyle kurtuluş ile ait şiirlerin birlikte okunduğu izlence, Şehremini Mehmet Talat Bakkalcıoğlu’nun günün mazmun ve önemini tamlayan konuşması ile devam etti. Komutan Bakkalcıoğlu, “Bu yıl Ağustos kocaoğlan yaklaştıkça seçme sene yaşadığımdan daha fazla tıpkı önsezi, benzeri önsezi kapladı içimi. Sonra anladım kim Kurtuluş Savaşını taçlandıran Atatürkümüzün emniyetsiz 30 Ağustos Zaferi’nin 100’üncü yılı yaklaşıyordu. Ülkemizin, adamakıllı Bozüyükümüzün antagonist işgalinden kurtuluşunun tam 100’üncü yılının gelişindendi heyecanım ve hissettiklerim. Canan hemşehrilerim; sene 1920 Ağustos kocaoğlan, Osmanlı Hanedanınca imzalanan Sevr Anlaşmasıyla Anadolu toprakları parsel parsel karışma edilmişti. Bu anlaşmayı reddeden şişman Atatürk önderliğindeki ordumuzca iki yıl sonraları tekrar ağustos ayında balaban zaferle kurtarıldı tüm Rum toprakları. Evire Çevire Bozüyükümüz Halas Savaşı’nda bilcümle alnaç hattındaydı, birlik üç misil düşman askerlerince yakıldı ve yıkıldı. Bu süreçte şu zaman içinde yaşadığımız site yerleşkesinin gün doğusu bölgesi binlerce şehidimizin kanıyla yaş topraklarımızdır. Bunun nazik ehemmiyet ve değerini Bozüyük’te yaşayanlar yerine hepimiz yüreklerimizde hissediyoruz, hissetmeliyiz. Canan hemşehrilerim, iri zaferden beş dönüş sonradan 4 Ilkgüz 1922’üstelik Halas Savaşı’nda yakılıp yıkılmış, bitap içindeki Bozüyükümüz düşman işgalinden kurtarılmıştır. Atalarımız cidal ve sonrasında haddinden fazla çekmişti, tek yönde dini siyasal budunsal ayrımcılık yapmaksızın tıpkısı tahakküm üzere birleşip baştan kurdular Bozüyük’ü ve büyüterek mevrut kuşaklara emanet ettiler. Adamakıllı kentimiz Bozüyük zaman ülkemizin bildirme şanlı uran merkezlerinden birisi yerine çarçabuk gelişmekte ve büyümektedir. Bire Bir inançla, bire bir tamamiyet içinde her Bozüyüklü tamamıyla bu gelişmeye ulama vermelidir, verecektir. Ama bu kentte ruhlu, daim olmak üzere gelen değme Bozüyüklü şu manevi değerimizi katiyen unutmamalıdır. Şişman Atatürk’ün Yunanlıları yenen Metristepe’deki İsmet Paşa’ya çektiği telgrafta dediği kabilinden ‘Bozüyük milletin maküs talihinin yenildiği yerdir.’ Özellikle nazik Önder Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ümüzü, cebe arkadaşlarını ve bu topraklar, bu vatan için her dönemde canını veren şanlı şehitlerimizi, gazilerimizi şükranla minnetle ve rahmetle anıyorum” dedi.

Komutan Bakkalcıoğlu’nun konuşmasının ardından tekrar öğrenciler eliyle şiirler okunarak halk oyunları gösterileri sahnelendi. Ayrıca programda saha düz Mehterler Gösterisi sargı ile izlendi. Törenlerin böylelikle 4 Eylül Kurtuluş Etkinliklerinde muhtelif dallarda dereceye giren öğrencilere tören düzeni üyeleri yoluyla madalya ve hediyeleri arz edildi. Cumhuriyet Meydanı’ndaki törenlerin arkası sıra 12.00 ve 13.00 saatleri ortada uray ünlü anons sisteminden alplık türküleri yayınlandı.

Törenlere; Kaymakam Kesat Öztürk, Garnizon Komutanı Cephane Yüzbaşı Caner Yılmaz, Belediye Reisi Mehmet Talat Bakkalcıoğlu, Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, Pazaryeri Şehremini Zekiye Uğurlu, Şehir Konseyi Başkanı Nurettin Oydu, el genel meclis üyeleri, siyasal parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, gurur müdürleri, gaziler, şehit yakınları, öğrenciler ve Bozüyüklüler katıldı.

Halas coşkusu sınırlanmış alım satım otoparkında saat 20: 00’da başlayacak olan yüzü sıcak sanatçı Gaye Boz’un manzara alacağı konser programı ile devam edecek. Eksiksiz Bozüyüklülerin davetli olduğu halas konserinin ciddi bağ görmesi bekleniyor. – BİLECİK

Share: