Bronz Soyer: “Tarihsel Benzeri Ağırlık Üstlendik”

İzmir, Türkiye Cumhuriyeti’nin soylu erki temellerinin atıldığı İktisat Kongresi’nden 100 yıl sonra, Şubat 2023’te İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi’hangi sülale sahipliği yapmaya hazırlanıyor. Kongre öncesindeki paydaş buluşmaları ise tacir ve sanayicilerle devam etti. İzmir Büyükşehir Belediye Reisi Tunç Soyer, “Üstlendiğimiz bu sorumluluğun tarihsel ayrımsız baskı olduğunu asla aklınızdan çıkarmayın. Önümüzde hiçbir engel yok” dedi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından Şubat 2023’te “Geleceğin Türkiyesi’ni mensur ediyoruz” sloganıyla 100 yıl aradan sonraları baştan İzmir’dahi düzenlenecek İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi üzere yapılan hissedar buluşmaları sürüyor. İzmir Büyükşehir Şehremini Bronz Soyer rençper ve iştirakçi temsilcilerinin arkası sıra bu sefer tecimen ve sanayicilerle bir araya geldi. Tarihi Havagazı Fabrikası’ndaki toplantının basına boş bölümünde konuşan İzmir Büyükşehir Şehremini Tunç Soyer, 7 bölgeden 71 delege ile aynı araya geldiklerini belirterek “Biz siyasetçilere, gelecekte Türkiye’yi yönetecek olanlara esin alacakları, yararlanacakları bire bir hakikat ortaya tarh arzusundayız. Bugünün politik meseleleri ile değil geleceğin siyasi çözümleri ile ilgilendiren tıpkısı kurultay olsun istiyoruz” dedi.

“ÖNÜMÜZDE HİÇBİR ENGEL NAMEVCUT”

Katılımcıların oylumlu aynı görev üstlendiğini dile getiren Komutan Soyer şöyle konuştu:

“Lütfen bu masanın etrafında üstlendiğimiz bu sorumluluğun tarihsel bire bir sıkıntı olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Bizi engelleyen, sınırlayan hiçbir husus yok. Kâfi kim sizler bu sorumluluğu, heyecanı paylaşın. Tarihî bir görev üstlendiğimizi ve geleceğe çerağ ağrımak zorunda olduğumuzu aklımızdan çıkarmamalıyız. Hepinize değişik teşekkür ediyorum. Zira bugünün siyasal ikliminde bunun hangi kadar zor olduğunu hepimiz biliyoruz. Amma bilcümle bu zorlukları aşarak aynı araya mevrut koyulmak ve bu heyecanı, umudu taşıyor doğmak akıbet basamak nadir.”

“İŞBİRLİĞİNE HAZIRIZ”

Toplantıya şehir dışında bulunduğu için çevrimiçi katılan İzmir Ticaret Odası (İZTO) Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener, İzmir’in çokça yetişkin bir yolculuğa çıktığını söyleyerek, “Biz İZTO kendisine umum ekibimizle bu sürece elimizden gelen tamlık katkıyı vira etmek için hazırız” dedi.

Ege Bölgesi Endüstri Odası (EBSO) Umumi Heyet Başkanı Ender Yorgancılar ise İzmir İktisat Kongresi üzere planlı buluşmaların önemine dikkat çekerek tutum alanında dimdik ve sürdürülebilir gelişmenin ancak eğitimle olanaklı olacağına dikkat çekti.

Ege Tüvana İş İnsanları Derneği (EGİAD) Umumi Heyet Başkanı Yiğit Avni Yelkenbiçer birlikte çalışmanın önemine değinerek, tamam desteği vereceklerini söyledi.

İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Zekeriya Mutlu geleceğin ekonomi politikalarını yakalamak üzere kuma aklın önemine vurgu yaparken, Veli Ekonomiyi Ihya Vakfı (EGEV) Başkanı Mehmet Mürtefi Süsen birlikte İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi’nin İzmir’de yapılacak olmasının önemine değindi.

İzmir’in yanında Adana, Ankara, Antalya, Balıkesir, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Eskişehir, Hatay, İstanbul, Kayseri, Kocaeli, Konya, Trabzon, Van ve Zonguldak hisse senedi dünyasından bir nice adam yüz yüze ve çevrim içi katıldıkları toplantıda önerilerini paylaştı. Başkan Soyer, katılımcıları dikkatle dinleyerek kademe aldı.

PAYDAŞLARDAN UZMANLARA

İki kamer sürecek paydaş toplantılarında işçiler, çiftçiler, sanayici ve tüccarlar birbirine paralel yerine toplanacak ve Türkiye ekonomisinin geleceğiyle ilişkin esas soruları tartışacak. her bir grubun arama konferansı sonrası ortaya çıkaracakları akıbet bildirgeleri dört ayrı eksper grubunun masasına sunulacak. Bu dört takım İzmir’birlikte geliştirilen döngüsel kültür anlayışının asıl bileşenleri olan “birbirimizle”, “doğamızla”, “geçmişimizle” ve “değişimle” ahenk başlıkları çerçevesinde çaşıt gruplarının serencam bildirgelerini danışma edecek. Akıbet deklarasyonları Küçük Ay 2023’teki balaban kongrenin planlanması üzere ana girdi kabul edilecek.

KONGRE ERDEMLI İSTİŞARE OTURMUŞ TARAFINDAN YÖNETİLECEK

İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi’nin planlama süreci Türkiye ve dünyadaki saygın isimlerden oluşan Kongre Erdemli İstişare Kurulu eliyle yönetilecek. İzmir Büyükşehir Belediyesi ve İzmir Planlama Ajansı sekretarya görevini yürütecek. Asamble, civar toplantıların çıktılarını asıl alarak Küçük Ay 2023’te düzenlenecek İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi’nin programı ve akıbet bildirgesini şekillendirecek.

Share: