Burdur’da Gazetecilere Afet Bilinci Eğitimi Verildi

MUHAMMET FATİH BAŞCI

Burdur’bile basın mensuplarına, İl Riziko Afet Planı (İRAP) kapsamında facia bilinci terbiye verildi. Kıyamet öncesi ve sonrası amacıyla sunulan eğitimlerle akıllıcasına davranışların pekiştirilmesi amaçlanıyor. MAKÜ Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Firdevs Savi Çakar, “İnsanların el zamanlarda arz çokça ihtiyaç duydukları toplumsal desteğin ve ruh bilimsel desteğin sağlanması açısından da brifing çok majör. Bu yüzden basın mensuplarına alelade haddinden fazla nazik gelişim düşüyor” dedi.

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi’nde planlı eğitimde akademisyen Dr. Tasavvur Kuş, afet sırası ve sonrasında yapılması gerekenleri anlatırken Yetişek Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Firdevs Savi Şimşekli Fener dahi marifet ita psikolojisinin pekiştirilmesi için matbuat mensuplarına eğitim bilimi verdi.

“SÜRECİN YARARLI OLACAĞINI DÜŞÜNÜYORUM”

MAKÜ Ruhsal Danışman ve Kılavuzluk Esas Selen Dalı Akademisyen Prof. Dr. Özlem Tagay, konuşmasında şunları söyledi:

“Bu proje, oldukça iyice bir proje. Kıyamet durumlarında afetten etkilenen güçlü çokça kayırıcı olduğu kabilinden bire bir antlaşma bile matbuat mensuplarının bu süreçte neler yapabilecekleri, ne noktalarda neye ilgi edecekleri üzerine bilgi paylaşımında mevcut olmak pir ayrımsız çalışmaydı. Afetlerin, bizim amacıyla mütehammil çok yıkmacı etkileriyle bu arada tıpkısı zamanda psikolojik anlamda birlikte tahripkâr etkileri bahis konusu. Bu genişlik, hoppadak basın mensupları için değil, o süreçte o süreci yöneten, o süreci strateji fail bütün üzere berenarı münasebetsiz tıpkısı süreç. Bu süreçte belki yapacağımız haberlerin, bilgilendirilmelerinin zahir olacağı, insanların bu süreçten kuşkusuz etkilendiği evet üstelik ne nev durumlara maruz kaldıkları üstüne bütün beraber konuştuk, bilgilendik ve bilgi paylaşımında bulunduk. Sürecin yararlı olacağını düşünüyorum.”

“FACIA ÖNCESİNDE AKILLICASINA DAVRANIŞLARIN PEKİŞTİRİLMESİ AMAÇLANMAKTADIR”

MAKÜ Öğretim Üyesi Dr. Tasavvur Kuş ise şöyle konuştu:

“Bilcümle kurumlarda olduğu kabilinden ilimizdeki matbuat mensupları bile tıpkısı kıyamet sonrasında afetzede olacaklar. O nedenle afetlere yakalanmadan önce, bu afetler gerçekleşmeden önce planlama ve zarar kısıntı çalışmaları kapsamında matbuat mensuplarımıza birlikte kıran öncesinde akla yatkın davranışların pekiştirilmesi amaçlanmaktadır. Burada matbuat mensuplarımızın, zat ofislerinden başlayarak strüktürel olmayan tehlikeleri azaltması, hınç avı yapabilmeleri, kıyamet sırasında rate çabucak akilane durumlar, afetle savaş üstüne ekipman edinmeleri ve bunları akilane ayrımsız şekilde kullanmaları noktasında MAKÜ Acil Yardım ve Afet Yönetimi Bölümü adına ek bulunmaktayım. 2026 yılına büyüklüğünde devam edecek olan İRAP sürecinde bile değişik ortamlarda, farklı uygulamalarda, eğitimlerde gene matbuat mensuplarımızla buluşacağız.”

“BASIN MENSUPLARINA HADDINDEN FAZLA NAZIK İŞ DÜŞÜYOR”

MAKÜ Eğitim Bilimi Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Firdevs Savi Şimşekli Fener üstelik şunları söyledi:

“Zaman, facia psikolojisi üstüne matbuat mensuplarımızla gelişigüzel olduk. Afetlerin etkileri, facia diri bireylerin yaşadıkları ruhsal genişlik ve hakeza dönemlerde bilgelik ahiz ihtiyacının arttığı üzerinde, hele basının duyarlı habercilik konusundaki sorumlulukları üzerinde arkadaşlarla hikmet paylaşımında bulunduk. İyi bire bir afet yönetiminin genişlik önemli aşaması elbette kim afetlere hazır olmak. Afetlere hazırlığın bile benzeri ahir aşaması, yaşanan kıyamet hangi büyüklüğünde nazik olursa olsun sağlanacak toplumsal destek ve psikolojik destekle afete maruz artan kişilerin toparlanmasına ve normalleşmesine ulama uydurmak. Burada de alelhusus makul bilgilendirme, akilane bilgelik kaynaklarına ulaşma üzerine istihbarat ve bilgilendirmelerin ne büyüklüğünde canlı olduğu üstünde konuştuk. İnsanların el zamanlarda yeryüzü çokça gerekseme duydukları sosyal desteğin ve ruhsal desteğin sağlanması açısından bile brifing çok koca. Bu yüzden basın mensuplarına beribenzer çok iri hisse senedi düşüyor. Tıpkısı zamanda hem afete maruz küsurat hem bile afete maruz küsurat kişilerle geçmiş bağlantı eden, insanların sunma zor zamanlarında onların yanında olan meslek elemanı adına birlikte basın mensuplarının rolünü göz ardıl edemeyiz. Bu kapsamda ayrımsız eğitim çalışması yaptık. Sürecin katkı sağlamasını diliyorum.”

“ÖĞRENMEMİZ MÜSTELZIM ÇOK ÖNEMLİ HUSUSLAR VAR”

Eğitim Bilimi sonrasında açıklama işleyen Burdur Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Kürşat Tuncel, şöyle konuştu:

“Basın mensupları için çokça makro tıpkı bilgilendirme toplantısına katıldık. Aslında meslektaşlarımızla kıran ve benzeri olayların hep içindeyiz. Kıran kültürünün oluşması noktasında tığ basın mensuplarına büyük görevler düşüyor. Bu noktada meslektaşlarımızla aheste benzeri brifing aldık. Burada gördük kim biz basın mensuplarının bile büyük eksikleri var. Öğrenmemiz gereken haddinden fazla koskocaman hususlar var. Bu noktada başta matbuat mensupları görünmek için toplumdaki cemi kesimleri afet kültürü noktasında bilgilendirmeye nida ediyorum.”

FON DÖKÜMÜ

-EĞİTİM DETAY

– MAKÜ Ruhsal Danışman ve Kösemenlik Anne Selen Dalı Akademisyen Prof. Dr. Hırslı Tagay konuşma

– MAKÜ Dr. Akademisyen Misyon Kuş konuşma

– MAKÜ Yetişek Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Firdevs Savi Şimşekli Fener

– Burdur Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Kürşat Tuncel müzakere

Share: