Bursa ve yer illerde yeni yetişek öğretim yılı başladı

Bursa, Balıkesir, Bilecik, Yalova, Çanakkale ve Eskişehir’birlikte bakir eğitim talim yılının başlaması nedeniyle öğrenciler dersbaşı yaptı.

Bursa’birlikte, bin 949 okulda 658 bin öğrenci ve 43 bin öğretmen 2022-2023 eğitim bilimi öğretim yılının başlamasının heyecanını yaşadı.

Merkez Nilüfer ilçesinde Şehit Sıtkı Abat İlkokulu’ndaki törende, İl Milli Yetişek Müdürü Serkan Bol, geçmiş ders zilini çaldı.

Bursa Valisi Yakup Canbolat üstelik yayımlandığı mesajda, kalkınma ve evolüsyon yolunda, ülkelerin yer balaban gücünün eğitilmiş, nitelikli ve deli dolu insan varlığı olduğunu kaydetti.

Balıkesir

Balıkesir’bile dalan Altıeylül ilçesindeki Hisse Senedi Erdayı İlkokulu’nda planlı merasim, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Törende, öğrenciler şiir okudu, ahali oyunu ve piyano gösterileri sundu.

Balıkesir Valisi Hasan Şıldak evvel öğüt zilini çaldı.

Şıldak, AA muhabirine yaptığı açıklamada, tamam yetişek kadrosuna ve velilere eğitim tedris döneminin muvaffakiyet mahmul geçmesi temennisinde bulundu.

Kentin hararetli tıpkı terbiye kadrosuyla yeni döneme hazır olduğunu vurgulayan Şıldak, “183 bin öğrencimiz, 13 bin öğretmenimiz ve ilkokullara kullanılmamış başlayan 15 bine yakın öğrencimizle eğitim trafiğimiz başladı.” dedi.

Bilecik

Bilecik’te 36 bin 200 öğrenci, geçmiş ibret zili öncesi velileriyle okullara geldi.

Vali Eksiksizlik Kızılkaya, Atatürk İlkokulu’nda düzenlenen törende, eğitim bilimi öğretim döneminin çocuklara ve ailelere hayırlar getirmesi temennisinde bulundu.

Çeşitli gösterilerin sunulduğu merasim, 4. dershane öğrencilerinin okula yıpranmamış başlayan 1. sınıf öğrencilerine hediyeler vermesiyle sona erdi.

Yalova

Yalova’da 201 meslek, 2 bin 485 derslik, kestirmece 3 bin 500 sarıklı ve 50 bin mektepli, 2022-2023 yetişek ve tedris yılına düzenlenen törenle başladı.

15 Temmuz Demokratlık ve Cumhuriyet Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı’na çelenk sunumunun peşi sıra 19 Orak Ayı İlkokulu’nda düzenlenen törende, öğrenciler koşuk okudu, halk oyunları gösterisi sundu.

Vali Yaşamış Erol ve protokol üyelerinin önceki ibret zilini çalmasının arkası sıra sınıflarına giren öğrenciler, dersbaşı yaptı.

Çanakkale

Çanakkale’dahi da Kordon Boyu’ndaki Truva Atı önünde bayram düzenlendi.

Ardından Milli Eğitim Bilimi Müdürü Ferhat Yılmaz marifetiyle Cumhuriyet Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı’nı çelenk sunuldu.

Törene, Vali Yardımcısı Hakkı Uzun, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Çanakkale genelinde 82 bin 993 öğrenci dersbaşı yaptı.

Eskişehir

Eskişehir’de Sultandere Hayat Merkezi’nde düzenlenen törende Ilbay Erol Ayyıldız, kentin değme alanında olduğu üzere eğitim bilimi alanındaki çalışmaların bile acilen hayata geçmesi için mecmu imkanları seferber ettiklerini belirtti.

DÜRÜST Öğür Eskişehir Saylav Nabi Cebbar ise kentin yeni eğitim bilimi talim yılına, esbak yıllara bakarak haddinden fazla elan mebzul hazırlandığını, bunda birlikte Milli Yetişek Bakanlığının uygulamaya koyduğu ekol bazlı bütçe yönetimi sisteminin haddinden fazla büyük payının bulunduğunu dile getirdi.

Bu sene ilk defa uygulanmaya başlayan özellikle köy okullarında asgari 10 mektepli şartının 5’e indirildiğini ifade eden Cebbar, şunları kaydetti:

“Böylece Eskişehir’de 12 karye okulumuz üstelik yetişek öğretime küşade oldu. Eğitimcilerin çok ongun bildiği tıpkı üs, bildirme mebzul ekol eve en andıran olan okuldur. Zımnında, Milli Eğitim Bakanlığının bu kararı ve uygulaması inşallah eğitimin kalitesini birlikte doğrudan etkileyecek. Türkiye’da eğitim bilimi alanında dahi haddinden fazla aheste tıpkı sessiz kıvrılma yaşanıyor. Derslik sayılarımız biraz hatim arttı. Sarıklı başına düşen mektepli ortalaması 60’lardan, 20 yıl öncesine bakarak 70’lerden 23 düzeyine indirildi. Öğretmenlerimizin koca şartlarında olumlu, bati tensikat yapıldı.”

İl Milli Yetişek Müdürü Ülker Adap birlikte Eskişehir’birlikte 504 okulda 145 bin 98 öğrenci ve 11 bin 865 sarıklı ile eğitim bilimi tedrisat dönemine başladıklarını aktardı.

Share: