Büyük Alemdar Atatürk’ü anıyoruz

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Büyük Alemdar Mustafa Eksiksizlik Atatürk, ebediyete intikalinin 84’üncü yılında Van, Hakkari ve Muş’ta anıldı.

Van’üstelik Il bahçesinde düzenlenen tören, Vali ve Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Şair Balcı, Uyanık Güvenlik Kolordu Komutanı Korgeneral Aykut Tanrıverdi’nin, Atatürk Anıtı’na çelenk sunumuyla başladı.

Saat 09.05’te korku duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

Van Güven Müdürlüğü bünyesinde havada, karada ve Van Gölünde görev yapan polisler dahi fariza yerlerinde kaçınmak duruşunda bulundu.

Van Çap Tiyatrosu salonunda bitmeme fail törende, Atatürk’ün hayatını anlatan sinevizyon gösterildi.

Atatürk koşusu ve yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödüllerinin verildiği izlence, oratoryo ve enstrüman dinletisiyle sona erdi.

Hakkari

Valilik önünde Atatürk Anıtı’na çelenklerin sunulmasıyla başlayan törende, saat 09.05’te ürkmek duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

Atatürk Kültür Sarayı konferans salonunda süren programda ” 10 Teşrinisani, Serencam Yolculuk” adlı video izlendi. Öğrencilerin şiirler okuduğu etkinlikte kaptan gösterisi, “Benim Adım Mustafa” oratoryosu ile sarıklı ve öğrencilerden oluşan koro eliyle çalgı dinletisi sunuldu.

Programa Ilbay ve Belediye Başbuğ Vekili İdris Akbıyık, Yüksekova 3. Yaya Parti Komutanı Tümgeneral Mustafa Koşan, vali yardımcıları, Cumhuriyet Başsavcısı Harun Ünlüsoy, Hak Komisyonu Başkanı Birtan Şeker, İl Kurnaz Komutanı Korgeneral Ateşin Baskın, İl Güven Müdürü Savalat Mete Bulak, Hakkari Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Pakiş, alım amirleri, siyasal parti ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, öğrenci ve öğretmenler katıldı.

Muş

Hükümet Konağı önündeki Atatürk Anıtı’na çelenklerin sunulmasıyla başlayan törende, saat 09.05’te kaçınmak duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

Öğretmenevi konuşma salonunda bitmeme eden programda konuşan Ilbay İlker Gündüzöz, Atatürk’ün memleketin yetiştirdiği haddinden fazla mefret bir aydınlık olduğunu söyledi.

Bir memleketi ve o memleketin insanlarını sevmenin o memlekete hizmet etmekle ilgilendiren olduğunu belirten Gündüzöz, şunları söyledi:

“Bu Cumhuriyet Altını yaşayacaksa Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün belirttiği kabil eserleriyle yaşayacak. Bu eserleri yaşayacak, yaşatacak olan üstelik bu memleketin vatandaşları, bizleriz. Sunu nazik umudumuz de sevgili gençlerimiz, yavrularımız. Bugün Türkiye, 20 yıl öncesine göre henüz ongun durumda. Yollarıyla, fabrikalarıyla, beyin gücüyle, ilmî düzeyiyle, okuyucu-edip kapasitesiyle, teknolojisiyle, it canlı çokça alanda acun ile rakiplik eden, koşturan ayrımsız ülke haline geldik ve henüz üstelik gür duruma geleceğiz.”

Öğrencilerin şiirler okuduğu program, Atatürk’ün sevdiği şarkıların seslendirilmesiyle sona erdi.

Törene, Belediye Başkanı Feyat Asya, Cumhuriyet Başsavcısı Hüseyin Zor, Garnizon Komutanı Miralay Serhat Ulucan, İl Jandarma Komutanı Albay Mehmet Son Teşrin Ermiş, Alparslan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fethi Ahmet Çelik, çalım amirleri ve öğrenciler katıldı.

Share: