Büyükşehirden döndüğü köyünde abes arazileri değerlendiren güzellik salonu besicilik yapıyor

Denizli’deki 12 sene yaptığı kuaförlüğü bırakarak Afyonkarahisar’ın Sandıklı ilçesindeki Soğucak köyüne dönen 33 yaşındaki Harun Çankaya, hem köydeki gereksiz arazilerini değerlendirdi, hem dahi hayvancılıkla gelirini artırdı.

Çankaya, Denizli’nin Çaybaşı Caddesi’nde kendisine ilişkin avrat kuaförlüğünü kapatarak hayvancılık boşaltmak için 4 yıl önce Afyonkarahisar’daki köyüne döndü.

Soğucak köyünde 3 inekle hayvancılığa başlayan Çetinkaya, efsanevi sayısını 50’ye çıkardı.

Çankaya, AA muhabirine, Denizli’bile 12 sene boyunca eş kuaförlüğü yaptığını ve daha ferah dirimsel koymak için hayvancılık yapmaya karar verdiğini söyledi.

Köyündeki boş arazilerini üstelik değerlendirdiğini dile getiren Çankaya, “Meraya dair hayvancılığın, ülke ekonomisine nazik katkıları olduğuna inanıyorum. Köyümüzün olanakları dahi uygun olunca meraya dayalı aynı hayvan seçiminde karar kıldık.” dedi.

Çankaya, hayvancılığa özlük sermayesiyle 3 inekle başladığını ancak devletin matbu, mazot ve buzağı desteklerinden yararlandığını ve 50 ineğe ulaştığını vurguladı.

Her şeyin devletten beklenmemesi gerektiğini aktaran Çankaya, “Üretmezsek kazanamayacağız. Ülkemiz ve geleceğimiz için üretim kayıt. Benim kabil üretim yapacak gençlere tavsiyem edisyon işlerden tek korkmasınlar. Harıldamak hiçbir devir şaibe değil, gençlerimiz isterse değme işi yapabilir.” diye konuştu.

-“Yapamaz, hoşgörüsüz döner sermaye diye düşündük”

Soğucak Köyü Muhtarı Hulusi Çankaya birlikte evvelden köyünün çok kafile verdiğini fakat akıbet zamanlarda gençlerin memleketlerine dönerek tarım ve hayvancılığa başladığını anlattı.

Köy nüfuslarının 97 olduğuna özen çekici Çankaya, “Harun arkadaşımız köyüne mankafa dönerek efsanevi üretmeye başladı. Biz ‘Yapamaz, izansız döner sermaye, gider.’ diye düşündük. Fakat bizim yüzümüzü karaca çıkardı ve başardı. Köyümüzün plato ve meraları güzel olduğu üzere esasta şanslıyız. Tığ hayvanlarımıza yem vermeden tabii kendisine meralarda bakıyoruz. Gençlerimizi üstelik köyümüze çağırma ediyoruz.” ifadesini kullandı.???????

Share: