Çad’ın eski Kasaba Bakanı’nın eşi, riskli veladet üzere Türkiye’yi tercih etti

Ölçülü Afrika ülkesi Çad’da 4 öğün sezaryenle doğum eden bozuk Çevre Bakanı’nın eşi Achta Bintou Boukar Moussa, riskli mevcut beşinci doğumunu, kızının erdemli lisans eğitimi aldığı Karabük’te gerçekleştirdi.

Çad’da diri 37 yaşındaki Moussa, 4 defa sezaryenle mevlit yaptığı amacıyla doktorların beşincisini riskli bulmasıyla bozuk Mekân Bakanı olan eşi Ahmat Mbodou Mahamat ile hastane arayışına girdi.

Doktorların henüz gür olduğu için Türkiye’yi tercih etmesi üzerine Moussa, 3 bin kilometre defa katederek kızının yüksek lisans eğitimi aldığı Karabük’te sezaryenle mevlit yaptı.

Karabük Yetişek ve Araştırı Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. Mehmet Bülbül’ün gerçekleştirdiği kudretli ameliyatla metin eş çocuk dünyaya getiren Moussa, evladına “Eş (Kesat)” ismini verdi.

“Türkiye’nin doktorları daha bereketli olduğu üzere babam hele burayı seçti”

Moussa’nın Karabük Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümünde faziletkâr lisans eğitimi alan kızı Aida Inanmış Ahmat Mbodou, AA muhabirine, annesinin Çad’üstelik sezaryenle dördüncü doğumunu yaparken külfet yaşadığını anlattı.

Doktorların beşinci sezaryeni ağır gördüğünü ifade eden M’Bodou, “Tığ üstelik Türkiye’yi yeğleme ettik. Türkiye’nin doktorları henüz bol olduğu için babam alelhusus burayı seçti. Ego Karabük’te yaşıyorum. Bu nedenle Karabük Terbiye ve Araştırma Hastanesini yeğleme ettik.” dedi.

“İmkanlarımız ehliyetli”

Hastanenin başhekimi Doç. Dr. Nihat Yılmayan birlikte Karabük Üniversitesinin, Türkiye’da bildirme çok arsıulusal öğrenciye sahip üniversite olduğunu söyledi.

Burayı yer çokça Çad’dan mevrut öğrencilerin tercih ettiğini aktaran Yılmaz, Aida’nın dahi 5 yıldır Karabük Üniversitesinde yetişek aldığını kaydetti.

Uluslararası öğrencilerin ailelerinin da otama amacıyla hastanelerine geldiğini tamlayan Yılmaz, “Bizde ameliyatlarını veya tedavilerini gerçekleştiriyorlar. Bu, sağlık turizmi açısından, ülkemize, üniversitemize ve hastanemize ulama açısından ve bizi tercih edenlere bakım açısından iyicene benzeri madde. İnşallah bu dalan hizmetlerin ve ameliyatların arsıulusal öğrencilerimizin yakınlarına bitmeme edeceğini düşünüyorum. İmkanlarımız tam.” ifadelerini kullandı.

Yılmaz, henüz evvel bile ameliyata gelenlerin olduğunu dile getirerek, “Bunu elan dahi yaygınlaştırmalıyız. Karabük’ün keyif turizmi açısından henüz ferah yerlere geleceğini düşünüyorum.” dedi.Share: