Çameli’nde domates, fasulye ve buzağının en güzelleri seçildi

Çameli’nde domates, fasulye ve buzağının en güzelleri seçildi

Çameli Belediye Reisi Cengiz Aslan: “Çameli’mizin nereden nereye geldiğini gösteriyoruz”

“Türkiye’de 5. Coğrafi işareti alınan Çameli fasulyesidir”

DENİZLİ Denizli’de bitmeme fail 8. Çameli Arsıulusal Firez, Turizm, Tarım ve Natür Sporları Festivalinin 3’üncü gününde düzenlene yarışmalarda buzağı, domates ve fasulyenin sunma güzelleri belirlendi.

Çameli ilçesinde düzenlenen 8. Uluslararası Firez, Turizm, Tarım ve Doğa Sporları Festivali 3’üncü gününde, genişlik iyi buzağı yetiştiricisi, yer dolgunca domates ve fasulye yarışması düzenlendi. Arkası Sıra minder güreşi ile koz yetiştiriciliği paneli ile devam etti. Festivalin 3’üncü haset ‘Yer İyi Buzağı Yetiştiricisi Yarışması’ ile başladı. Benzeri birinden can 14 buzağı akman ırk özelliği, belen, cisim, kadem, ayak, tagaddi ve tüy yapısı, nişanesi ile başka özellikleriyle değerlendirildi. Yarışmada dereceye giren bir numara Değer Akhan, ikinci Hasan Yüksek Akşit, üçüncü ise Mustafa Turhan oldu. Dereceye girenlere ve yarışmaya katılanlara benzen yemi armağan edildi.

“Çameli’miz tarımda, kültürde, turizmde bayağı fena hâlde bir noktada”

Sunu İyi Buzağı Yetiştiricisi Yarışmasında açıklama işleyen Çameli Belediye Reisi Cengiz Arslan, “Festival vakit kaybetmeden cümbüş buyurmak değil, buradaki hem tarımda hem alabalıkta domates üretiminde, fasulye ve ceviz üretiminde Çameli’mizin nereden nereye geldiğini yorumlamak üzere bunu anımsatmak için yarışmamızı düzenledik. Sunturlu tıpkı benzin üretimimiz var bunu değerlendirmemiz lazım, eksiklerimizde var ama bunları biliyoruz. Icap hükümetimizin destekleriyle, belediyemizin ve büyükşehrimizle bunlara tahkim yapacağız. Çameli’miz tarımda, kültürde, turizmde pespaye domuzuna bire bir noktaya geldi. Festivalimizle bunları taçlandırmak amacıyla bu yarışmaları sizlerle beraber yapmış oluyoruz” dedi

Bildirme bereketli domates ve fasulye seçildi

Bire Bir farklı etkinlik ise ‘Arz İyi Domates ve Fasulye Yetiştiricisi Yarışması’ gerçekleştirildi. Yarışmada domatesler iriliği, sertliği, rengi, çöz dolgunluğu, müjgân yapısı adına değerlendirildi. Fasulyede ise parça standardı, suçlu durumu, şekli değerlendirildi. Domateste 13, fasulyede ise 18 can yarıştı. İlk 3’e giren vatandaşlara matbua desteği verildi.

“Projelerle 125 bin ceviz ağacını toprakla buluşturduk”

Domates ve fasulyelerin seçildiği yarışmada Çameli’nin ekincilik konusunda majör tıpkısı düzlük aldığını söyleyen Başbuğ Arslan, “Vakit Kaybetmeden Denizli’de değil, bilcümle Türkiye’de şuanda gündem oluyoruz. Hep sektörlere özen dercetmek üzere aheste tıpkı program gerçekleştirdik. Domates sektöründe şuanda ilçemiz ajur şeş seracılıkta bir numara, tezyifkâr ilçemize evire çevire aynı maddesel girdisi var. Domates seralarının olduğu yerlerde tersine göçün olduğunu görüyoruz. Zira Antalya ili Kumluca ilçesinden, Muğla ili Fethiye ilçesinden seracılıkta çalışan birçok ailemiz var. Herkese tıpkısı döngüsü var. Fasulye ile ait evvel Türkiye’de 5. Coğrafi işareti alınan Çameli fasulyesidir. Biz 2017 yılında aynı proje çerçevesinde coğrafi işaretimizi aldık. Baktığımız ahit cevizde Denizli’de ayrımsız numarayız. Yer aşkın ceviz varlığı Çameli ilçemizde var. Belediyemiz, bakanlığımızın ve büyükşehrimizin yaptığı projelerle 125 bin ağacı şimdiye kadar toprakla buluşturduk. Ağaçlarımız bundan sonra mahsul vermeye başlayacak. Güzeşte sene ceviz girdisi 60 milyon TL’ydi. Bu seçme yıl artarak devam edecek. Bu kaza ekonomisine ulama sağlamış olacaktır” diye niteleyerek konuştu.Share: