‘Çanakkale Savaşları Araştırı Merkezi’ tarihe kandil tutuyor

‘Çanakkale Savaşları Araştırı Merkezi’ tarihe çırağ tutuyor

ÇANAKKALE Çanakkale Savaşları Araştırı Merkezi, Çanakkale Muharebelerine ilgilendiren yazılmış, görsel ve işitsel kaynakların doküman ve dokümanların düzlük aldığı, 5 binin üzerinde özel koleksiyonlar ve dijital kitaplarla tarihe ışık tutuyor.

Çanakkale kent merkezindeki Kordon Boyu’nda restorasyonu tamamlanarak hizmete açılan Çanakkale Savaşları Araştırma Merkezi, Çanakkale Savaşları’na ait yazılmış, görsel, işitsel vukuf, doküman ve dokümanın belirleme ve gerçekleştirme edilmesi, bunları ecnebi mevki kaynaklarıyla entegre biçimde araştırmacıların erişimine uygun kuzuluk getirilmesinin amaçlandığı ayrımsız merkeze dönüştürüldü. Çanakkale Savaşları ile ilgilendiren günümüze kadar yayınlanmış dokümanların temin edilmesi yoluyla Osmanlıca, Türkçe, İngilizce, Fransızca ve Almanca dillerindeki 5 binin üzerinde hakikat ve Tapu Kadastro Umumi Müdürlüğü arşivinde Çanakkale’ye ilgilendiren belgelik belgeleri, Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Düz Başkanlığı’na kazandırıldı. Araştırı Merkezi’nde Mustafa Kemal Atatürk’e, Enver Paşa’ya ilişkin bir nice imzalı doküman, kaime, kitap Çanakkale Savaşları Araştırma Merkezindeki raflarda yerini aldı. Çanakkale Savaşları Araştırma Merkezi binasında; sanatçı atölyeleri, bölüt meydanda ağırşak alanları, yavru atölyeleri, derinti salonu, araştırma merkezi, zer mektup salonu, hususi arşiv salonu, dijital belgelik salonu ve katalog yer alıyor.

Çanakkale Savaşları Araştırma Merkezi’ni çok mümasil berenarı önce hizmete açtıklarını tamlayan Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, “Çanakkale’nin merkezinde kordonda tarihi ayrımsız çatı birlikte imdi Çanakkale Savaşları’yla alakadar değme kalem bilginin, kaynağının, belgenin bulunabildiği çok benzersiz hususi tıpkı mekan haline geldi. Filhakika bina tarihi bir binaydı ve içini dahi tığ bayağı hem müze, hem kitabevi, hem birlikte araştırı merkezi namına tasarladık ve hizmet açmış olduk. Yani Çanakkale meraklılarının, Çanakkale araştırmacılarının hangi istiyorlarsa bulabilecekleri erişebilecekleri tıpkısı tarz haline geldi. Tıpkısı zamanda bu nazirsiz koleksiyonlar, kitaplar, mütemadi yayınlar, vesaik, resimler, haritalar, haddinden fazla özel emirler ki, Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ün bile emirlerini ihtiva fail belgeler oralarda sergilenmeye başladı. ve elbette kim çıktı Çanakkale sevdalılarının birlikte yol uğrağı noktası haline gelmeye başladı. Şunu haberi olmak istiyoruz, imdi Çanakkale’ye geldiği ant insanlar gerçekten Çanakkale’yle müteallik gelişigüzel şeye kavuşmuş, kazanmış olacaklar. Antrparantez bir özelliğimiz elan var bu binayla müntesip, buradaki bilcümle eserler bütünü dijitalleştirildi. Yani imdi herhangi bir gelen dijitalden de daha çok bunlar ulaşabilmiş olacaklar. Dolayısıyla biz Çanakkale’nin merkezinde gerçekten böyle çok standartları faziletkâr bire bir kitabevi bir müze ayrımsız araştırma merkezine kavuşmuş olduk. Çanakkalelilerin ve dışarıdan mevrut misafirlerimizin, araştırmacıların kitap okuyabileceği, araştırı yapabileceği çok nezih ortamda biraz geçirebileceği benzeri meydan haline gelmiş oldu. Buda elbette kim Kayran Başkan namına bizi haddinden fazla bahtiyar ediyor. Zira sıradan Çanakkale, Türkiye için, Türk milleti amacıyla çokça heybetli bir yer. Çanakkale Savaşları Türk tarihinde çokça koca benzeri yeri tazammun ediyor. Bu büyüklüğünde önemli aynı savaşın, bu kadar muhteşem bire bir fedakarlığında ati kuşaklara aktarılması gerekiyor. çıktı araştırmacıya ayan kuzuluk getirilmesi gerekiyor. İçerdeki özellikte Çanakkale’nin Yiğit Komutanı Gazi Mustafa Eksiksizlik’e ilgilendiren olan şahsen imzalamış olduğu emirlerinde sergilenmesi buradaki ilgiyi az buçuk elan üstelik arttırdı. Çok hususi fotoğraflar, çok özel belgeler, haddinden fazla hususi kitaplar, kesiksiz yayınlar, yabancı yerli bire bir güruh kitaba topluluk olduk. Yani Çanakkale’ye araştırma merkezi yani hep Çanakkale ilgili ne alçalma ediyorsa rastgele şeye kazanmış ve bulmuş olacak” dedi.

Share: