Çanakkale Seyyah Müzesi Kozan’da

Çanakkale Gezmen Müzesi Kozan’da

ADANA – Adana’nın Kozan ilçesinde, Çanakkale Savaşı’nda sunulan destansı mücadeleyi ve kahramanlıkları eskimemiş nesillere inandırmak için Türkiye’yi gezerek, bilinmeyen materyalleri ziyaretçilere sunan Çanakkale Seyyar Müzesi ziyarete açıldı.

Çanakkale Savaşı’nın izlerinin taşındığı ve savaşta kullanılan mermilerin, milli mücadelenin görselleri ile sergilendiği müzede öğrenciler ve ilçe protokolü Çanakkale ruhunu yaşadı.

Osmangazi İmam Dil Cambazı Lisesi Spor Salonu’ndaki müzenin açılışını Kozan Kaymakamı Bahattin Yiğit Arslanköylü, Uray Başbuğ Yardımcısı Faruk Sönmez, İlçe Milli Eğitim müdürü Gazi Batur, İlçe Kurnaz Komutanı Üsteğmen Nuh Anacık, Itimat Müdürü Ferdi Büyükatak, Martir ve Gazi Aileleri Derneği Başkanı Sümmani Göztaş, Kozan Tecim Odası Başkanı Mustafa Kandemir, OSB Müdürü Fatih Vazıh ve haddinden fazla sayıda çağrılı katıldı.

Müzenin bire bir hafta ilçedeki ekol öğrencilerine ve velilere celi olacağını kaydeden Şehit ve Gazi aileleri Teavün ve El Birliği Derneği Başkanı Sümmani Göztaş, “İlk ilk Tepecikören’birlikte karye öğrencilerimiz üzere seyyah müzemiz açıldı. Osmangazi İmam Dil Cambazı Lisemizde da bugün açılışını gerçekleştirdik. Ayrımsız hafta süresince çıplak kalacak olan müzemiz hem okullarımızdaki öğrencilerimiz hem bile ailelerinin gezebilme Çanakkale ruhunu yaşayama imkanı olacaktır. Destek veren herkese teşekkürname ederiz” dedi.

Share: