Çankırı haberi | Kızılırmak çevresindeki bereketli topraklarda çeltik mesaisi

Çorum’un Kargı ilçesinde Kızılırmak çevresindeki fazlalaşan topraklarda bu sene tahminî 12 bin ton çeltik hasat edilmesi bekleniyor.

Kent merkezine yaklaşık 110 kilometre uzaklıktaki Kargı ilçesi, bölgede çeltik üretimi ile öne çıkıyor.

İlçenin genişlik eke dirimsel kaynağı olan ve Kızılırmak’tan sulanan 15 bin dekarlık arazide yetiştirilen çeltik, 5 maaş zor tıpkısı sürecin ardından kaza merkezindeki 4 fabrikada işlenip düğü namına sofralara geliyor.

Yağışların ve sıcaklıkların ferah gittiği bölgede bu sene çeltik, verimiyle üreticinin yüzünü güldürüyor.

Kargı Ekincilik ve Orman Müdürü Burak Ateşli, AA muhabirine, ilçenin yeryüzü majör ticari tarımsal ürününün çeltik olduğunu söyledi.

Kargı’da 16 karye ve kaza merkezi kalkışmak üzere 17 yerleşme alanında çeltik tarımı yapıldığını tamlayan Ateşli, “Çeltik tarımından almanak sayı farkı 12 bin titrem çeltik ve bundan da 7 bin 200 titrem düğü üretiliyor.” dedi.

Ateşin, ilçede yaklaşık 550 çiftçinin çeltik ekimi yaptığını, bölgede çeltik veriminin ise dönüm başına 800 kilo olduğunu dile getirdi.

“Çeltiğimiz 110 gün su zarfında kalıyor”

Çiftçi Cahit Arpa ise gelişigüzel sene mayıs ayının ortalarında çeltik ekmeye başladıklarını ifade ederek, “Ektikten sonraları çimlenme aşamasında sularını azaltarak 15-20 periyot beyninde evvel ilaçlamasını yapıyoruz. Elan 35 günlükken önceki gübreleme aşamasına geçiyoruz. Çeltiğimiz 110 gün su süresince kalıyor. Biçme aşamasına geldiğimizde suyunu kesiyoruz. Gönen oranı yüzdelik 23-24’ü bulduğu devir biçerdöverleri ovaya sokarak prizma işlemini yapıyoruz. Elan sonra harmana getiriyoruz.” diye niteleyerek konuştu.

Çeltik hasadında anadan görme yöntemler kullandıklarını, kurutma makineleri olmadığı amacıyla çeltiği sererek kuruttuklarını anlatan Rüşvet, kurutma aşamasının ardından çeltiği çuvallayıp fabrikaya gönderdiklerini kaydetti.

Kargı Ovası’nda bu yılki çeltik veriminin çok güzelce olduğunu vurgulayan Arpa, “Dönümden 750-800 kilogram beyninde ürün alıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Share: