Çankırı’da eş itfaiyeciler kavi görevler amacıyla hazır kıta bekliyor

Çankırı’dahi fariza eden kadın itfaiyeciler, koca meslektaşlarıyla herhangi bir türlü arama istirdat operasyonlarına katılıyor ve yangınlara cebin uğraş veriyor.

Çankırı Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü bünyesinde görev yapan 59 personel arasında bulunan 4 eş yangıncı, kontrol istirdat faaliyetleri ve yangınlar ilkin olmak amacıyla eksiksiz afetlere cebin amade ana kara bekliyor.

İhbar geldiği andan itibaren heyecanla olay hesabına revan karı itfaiyeciler, yumruk durumda kalan vatandaşlara müzaheret elini uzatıyor.

Çankırı Karatekin Üniversitesi Yapraklı Çığır Yüksekokulu Sivil Defans ve İtfaiyecilik Bölümünden çıkışlı olan Fatma Erdoğan, AA muhabirine, 2021 yılında Çankırı Belediyesi İtfaiye Müdürlüğünde göreve başladığını söyledi.

“İtfaiyecilik yemeden içmeden koca mesleği olarak düşünülmemeli”

Bölümünü istekle okuduğunu ve görevini da severek yaptığını belirten Erdoğan, “Görevimi teferruatlı ant devam etmek istiyorum. İtfaiyecilik çabucak erkek mesleği yerine düşünülmemeli. Kuşkusuz ki eş leşker ve polisimiz varsa itfaiyeci de olması gerekiyordu. Önümüzü açtılar, teşekkür ediyoruz. Darısı gayrı okuyan arkadaşlarımıza olsun.” dedi.

İtfaiyecilik mesleğini çok sevdiğini vurgulayan Erdoğan, “Trafik kazasında olsun, oradaki insanlara engelleme söz konusu olsun çok bambaşka ayrımsız duydu. Maneviyatı çokça zihayat hissettiren tıpkısı çığır. Tarifi yok.” diye niteleyerek konuştu.

“Bizim işimiz vicdan işi”

Şerife Işıklı Atıcı dahi moral duygusu çokça dallı güllü aynı çığır olduğu üzere itfaiyeciliği yeğleme ettiğini anlattı.

Yaptıkları aha insanca duyguların haddinden fazla hayat dolu olması gerektiğini söyleyen Atıcı, “Bizim işimiz vicdan işi. Değme şeyden önce insanların canını kurtarmaya çalışıyoruz. Yer maksimum derecede zararla insanları ya birlikte mallarını kurtarmaya çalışıyoruz. O yüzden çokça bahtiyarlık veren tıpkısı kalp.” ifadelerini kullandı.

Gözde Tabanlı de itfaiyecilik mesleğinin mukaddes bire bir patika olduğunu dile getirdi.

“Mesleğimi yapmakta tek zorlanmıyorum”

Seçkin nev istirdat konularında fariza aldığı amacıyla bu mesleği yeğleme ettiğini anlatım fail Tabanlı, şunları aktardı:

“Mesleğimi yapmakta hiç zorlanmıyorum. Seçkin cins olayda, yangında gittiğimiz yerlerde başımızdan geçen vaziyetler oldu. Asansör sukut vakası olmuştu, o insanı o şekilde gördüğümde kendimi onun yerinde hissettim ve o şekilde müdahale etmiştik. Kadınlarımız bu mesleği istesinler, gelmek isteyenler sahada olsun ve kendilerini göstersinler. Mesleğimi çokça seviyorum.”

Bilcümle personel olaylara değer şekilde engelleme ediyor

Çankırı Belediyesi İtfaiye Müdürü İbrahim Tevazulu ise toplamda 59 personeli olduğunu belirtti.

Kadın personelin sayısını çoğaltacaklarını dile getiren Uysal, “Kadınlar görevine elan dört elle sarılıyor, daha bağlı, elan amatör. Avrat personelimiz yangıncılık üzerine açık açık görevlerini yapmayı istiyor. Seçkin nev olaya, cuşuhuruş söndürme olsun kaza olsun eş personelimizden ayrı tıpkı durumu bulunmayan. Karşılık benzeri şekilde engelleme edebiliyor.” ifadelerini kullandı.Share: