Cemevindeki ‘aşure’ etkinliğinde bağlanak ve beraberlik vurgusu

Kırıkkale’nin Hasandede köyünde Muharrem ayı nedeniyle valilik vasıtasıyla planlı “aşure” etkinliğinde temas ve beraberlik vurgusu yapıldı.

Kırıkkale Valiliği koordinesinde İl Firez ve Turizm Müdürlüğünce, Hasandede köyünde Aşure Ayı ayı zımnında “alaca aş” etkinliği düzenlendi. Etkinliğe katılan Vali Bülent Tekbıyıkoğlu, Hasandede Türbesi’ni musahabe ettikten sonradan cemevinde vatandaşların istem ve taleplerini dinledi.

Milli şair Mehmet Akif Ersoy’un “Şişko vurdukça yürekler onu külliyen sindiremez” sözlerini hatırlatan Tekbıyıkoğlu, “Biz birliğimizi, dirliğimizi birbirimizden alıyoruz. Tanrı birliğimizi, dirliğimizi sürekli etsin. Buraya hayrı geçen hep yararlı sahiplerinin hayrını kabul etsin. Şairin da dediği kabilinden ‘Dolgun vurdukça yürekler onu külliyen sindiremez.’ Birliğimizi, dirliğimizi dahi bizim amacıyla ongun düşünmeyenler amacıyla hep bu arada göstermiş oluruz. İyi ki varsınız, sofranız kılıklı ve bereketli olsun” dedi.

Deyişlerin söylendiği ve Alevi dedesi Mustafa Eksiksizlik Demirhan vasıtasıyla yakarış edilen etkinliğe, Cumhuriyet Altını Başsavcısı İbrahim Izdırap, tören düzeni üyeleri, siyasi parti temsilcileri ve vatandaşlar katıldı. – KIRIKKALE

Share: