Cenup Kore, Rusya nükleer erke şirketiyle 2,25 bilyon dolarlık kavil imzaladı

Cenup Kore, Rusya’nın kerem kontrolündeki çekirdeksel enerji şirketiyle 2,25 bilyon dolarlık ittifak imzaladı.

Güney Kore ajansı Yonhap’ın haberine bakarak, Azamet Başkanlığı Ofisi, devlete ilgilendiren Kore Hidro ve Nükleer Enerji şirketi ile Moskof şeriklik ASE beyninde Mısır’ın Dabaa Nükleer Enerji Santrali Projesi’ne türbin ekipmanı ve inşaat çalışmaları hizmeti sağlanması üzerine anlaşıldığını duyurdu.

Açıklamada, projeye yapılacak işin 2,25 milyar dolar ile Güney Kore’nin 2009’dan bu yana arz balaban çekirdeksel erke teknolojisi ihracatı olduğu kaydedildi.

Oran Başkanlığı Hesaplı İlişkiler Sekreteri Choi Sang-mok, Cenup Kore’nin Rusya’ya ilgili şirkete sağlayacağı teknolojik ekipmanın Rusya’ya geçerli yaptırımları delmeyeceğini açıkladı.

Choi, Mısır’dahi yapılacak çekirdeksel santralin mensur sürecinde saha alma planlarını önceleri ABD’ye bildirdiklerini ve müttefikleriyle proses içerisinde paçarız fikir alıverişlerini sürdüreceklerini kaydetti.

Darı Çekirdeksel Santraller Kurumu, 20 Temmuz’de ülkenin batısındaki Dabaa bölgesinde inşa edilecek geçmiş nükleer santralin bir numara ünitesinin beton dökümüne geçildiğini duyurmuştu.

Mısır’ın önceki nükleer santrali

Darı, Dabaa Nükleer Santrali Projesi üzere 19 Teşrinisani 2015’te Rusya ile kesim imzalamıştı. Mısır Cumhurbaşkanlığı dahi o periyot, ilk çekirdeksel santralin 2024’te faaliyete geçmesinin beklendiğini açıklamıştı.

Resmi verilere bakarak, Darı’ın önceki çekirdeksel santrali Dabaa, her biri 1200 megavat kapasiteli 4 üniteden oluşacak.

Darı’ın 1986’dahi başlatmayı planladığı Dabaa Çekirdeksel Enerji Santrali Projesi, o dönemde meydana gelen Çernobil faciası ve finansman eksikliği zımnında gündemden düşmüştü.

Share: