Cevdet Yılmayan: “Elbette tehditler, riskler var amma aynı taraftan de fırsatlar var”

TBMM Tasrif ve Bütçe Komisyonu Başkanı ve DOĞRU Parti Bingöl Mebus Cevdet Yılmaz, “Dünyanın, bölgemizin, ülkemizin geleceğini tartışıyoruz. Bu dönemde canavarlar büyüklüğünde fırsatların da olduğunu düşünüyorum. Bittabi tehditler, riskler var ama benzeri taraftan da fırsatlar var. Normal zamanlarda yapamayacağınız sıçramaları, atılımları bu çeşit zamanlarda yapma imkanınız de olabilir.” dedi.

DÜRÜST Parti’nin iktidara gelişinin 20. yıl dönümü dolayısıyla planlı “21. Yüzyılda Politika ve Yıpranmamış Açılımlar Forumu” kapsamında “Yeni Bunaltıcı Savaşları: Ekonomi ve Erke Politikaları” başlıklı panel düzenlendi.

Panelin moderatörlüğünü eden Yılmayan, dünyada siyasa, tutum ve birçok sektörel konunun yeniden şekillendiği bir ortamda geleceği tartıştıklarını anlattı.

Soğuk kavga, finansal, küresel akse, pandemi ve Ukrayna- Rusya savaşı gibi gelişmeler sonrası yıpranmamış bir ortamın olduğunu nâkil Yılmaz, şu değerlendirmede bulundu:

“Dünyanın, bölgemizin, ülkemizin geleceğini tartışıyoruz. Bu dönemde canavarlar büyüklüğünde fırsatların da olduğunu düşünüyorum. Elbette tehditler, riskler var amma bir taraftan bile fırsatlar var. Alışılagelen zamanlarda yapamayacağınız sıçramaları, atılımları bu cins zamanlarda ika imkanınız da benzer. Ama bunun şartı içinde bulunduğunuz durumu ve geleceği ongun görmek, ongun çözümlemek, nereye gittiğimizi mebzul eksiltmek ve buna göre konumlanmak. Bunu başarırsanız canavarlar zamanı fırsatlar zamanına da dönüşebilir.”

İçinde bulunulan dünyada ekonominin yeniden şekillendiğini vurgulayan Yılmaz, Kovid-19 salgınından çıkış belgesi süreci ile Ukrayna, Rusya savaşıyla ortaya çıkan gelişmelerle bu arada erke başlığının ön plana çıktığını aktardı.

Panelde aynı istişare fail Manchester Üniversitesi, Bankacılık Programları Öğretim Üyesi Prof. Dr. İsmail Ertürk, İngiltere’de sabık aylarda hükümetin 50 milyar dolarlık bütçe açığı yaratabilecek iktisadi politikasından yağlık düştüğünü kaydederek, ” Elon Musk, kişisel zenginliğiyle 44 bilyon dolara Twitter’ı satın aldı. Bu ekonomik bire bir tutum değil. Bunu çözmemiz geçişsiz.” diye niteleyerek konuştu.

Share: