CHP Elazığ Saylav Erol: “Bire Bir Paylaşımımızın Karşılığı 3 Yıl Hapse Gidiyorsa, Kaygılanacağız”

CHP Elazığ Saylav Gürsel Erol Cumhuriyet Altını’in 99. Yılı dolayısı ile Elazığ’dahi gençlerle aynı araya geldi. Gündeme dair açıklamalarda kâin Erol, “Zaman dezenformasyon yasası ile ilgilendiren içtimai medyada evet üstelik ihtimal tıpkısı paylaşımımızın karşılığı 3 sene hapse gidiyorsa, kaygılanacağız. Kaygılanmak, gelecekten umudunuzu kesme anlamında değil, ego bu kaygıyı bu sistemin yanlışlığını anlatmak amacıyla söylüyorum” dedi.

CHP Elazığ Milletvekili Gürsel Erol Elazığ’bile Cumhuriyet Altını Bayramını gençlerle kutladı. Alay kutlamasının arkası sıra gençlerle dostça eden CHP Elazığ Saylav Gürsel Erol gençlerin sorularını yanıtladı.

“VAHDETTİN YILDIZ SARAYI’NDA OTURUP ŞIRNAK VALİSİ’Nİ ATIYORDU. AYNI BUGÜNKÜ DÜZEN”

Yaptığı konuşmada Cumhuriyet Bayramı’nın önemine değinen ve Cumhuriyet Altını’in kazanımlarından olan kurumları hatırlatan Erol “Bu ülkeyi kuranlar, kişiye dayalı ayrımsız yönetimi makul bulmamışlar. Çünkü o günlerde ihaneti görmüşler, arazi kaybını görmüşler, yegâne insan rejimini görmüşler. Vahdettin Baht Sarayı’nda oturup Hakkari’deki başçavuşu du o atıyor. Bir bugünkü uyum. Şayet heybet ayaktaysa inanın o bölüm devletin bu büyüklüğünde akva temellere kurulmuş olmasına güvenilmez tıpkısı etkisi vardır” dedi.

“DEZENFORMASYON YASASI İLE İLGİLİ IÇTIMAI MEDYADA YA DE BELKİ BİR PAYLAŞIMIMIZIN KARŞILIĞI 3 YIL HAPSE GİDİYORSA KAYGILANACAĞIZ”

Gençlerin sorusu üstüne dezenformasyon yasasını bile değerlendiren Erol şunları söyledi:

“Dezenformasyon yasası ile ilgili soru geldi. Bu onun özgürlüğüne müdahaledir, genç onu kendi özgürlüğüne engelleme adına görüyor. Demincek buradaki sevgili şu; Türkiye Cumhuriyeti tıpkı şevket midir? Evet bir devlettir. Amma Suriye bire bir mehabet midir? Suriye birlikte devlettir. Irak bir fehamet midir? Irak de bire bir devlettir. Tamam bittabi tıpkısı heybet? Ben bunu hep anlatırım. Suriye’den göçler başladığı antlaşma elinde tıpkı poşetle bire bir Suriyeli tele takıldı, sınırdan atlarken tele takıldı ve düştü. Bir muhabir röportaj yaptı. ‘Niye Türkiye’ye geliyorsun’ dedi. Dedi ki, ‘Can güvenliğimiz yok, birey güvenliğimiz olmadığı için geliyoruz’ ‘Siz kimsiniz’ dedi. ‘Ben Suriye milli takımının ustalık direktörüyüm’ dedi. Suriye milli takım teknik direktörün tıpkı musanna poşetle süresince 2-3 kazakla geride bırakmış malı mülkünü, umurunda değil. Canını örtbas etmek için geliyor. Suriye’den Türkiye’ye gelenleri düşünsenize. Onların hepsinin orada tıpkısı düzenleri, sistemi, evi vardı. Tıpkısı işi gücü vardı. Hastalık geldiler? Vatandaşlık hakları olmadığı üzere. Yurttaşlık haklarını kanuncu yerine koruyamadıkları amacıyla başlarını sokabilecekleri, sadece hayatlarını kurtarabilecekleri ayrımsız sahn tercih ettiler. Yoksa ki öz evini infirak ayar? Kim çoluk çocuğunu metrukiyet ayar? Kim henüz kötü koşullarda sunulan aynı hayatı tercih etsin? Bunu şu anlamda söylüyorum, şayet bugün dezenformasyon yasası ile ilgilendiren sosyal medyada ya da ihtimal bire bir paylaşımımızın karşılığı 3 sene hapse gidiyorsa, kaygılanacağız. Kaygılanmak, gelecekten umudunuzu kesin anlamında değil, ego bu kaygıyı bu sistemin yanlışlığını ikna etmek üzere söylüyorum.

“PARTİLİ CUMHURBAŞKANLIĞI SİSTEMİ TEK BAŞINA KURUMLARI KANUNLARI VE KURALLARI GIDERICI BİR SİSTEM OLDUĞU İÇİN DEMOKRATİK BİR ÜLKEDE UYGULANABİLİR BİR SİSTEM DEĞİL”

Partili Cumhurbaşkanlığı sistemi yegâne başına kurumları kanunları ve kuralları dindiren benzeri herkes olduğu üzere demokratik tıpkı ülkede uygulanabilir aynı dizge değil. Bu sistemin devam etmemesi lazım. Henüz özgürlükçü, vatandaşlık haklarının bilcümle yurttaşlar üzerine mergup ve sizin hakkınız olan hep Avrupa ülkesindekiler kadar vatandaşlık haklarımıza alım duyacağınız tabiatıyla ki hepimiz Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olduğumuz amacıyla hava duyuyoruz amma anayasal garanti da istiyoruz. Sunma nazik sorunumuz bu. Temsil toplumun bir nice kesiminde bibi şu kaygı var. Bu işleniyor, bilinçli işleniyor. ‘Ya acaba altılı ganyan masa kuvvet olursa, bu türban meselesi esasen gündeme getirilir mi? Ego türban taktığım üzere sav yaşar mıyım? Bunu yöntem işliyor. Ama sair kesimde da daha gündeş daha değişik benzeri hayat seçmiş insanlar bile AKP’nin bu dayatmacı politikaları bizim yaşamalarımıza müdahale ediyor kaygısı var.

“TÜRKİYE’DE HERKESİN GELECEKLE İLGİLİ BİR KAYGISI VAR”

Bunun örneği nedir biliyor musunuz? Veli Bölgesi’nde İzmir. İzmir hayatta sol partilerin etkili olduğu bire bir kesim değildir. İzmir genelde Menderes’ten periferi Demokrat Parti’nin dinamik olduğu bire bir bölgedir. Demokrat Parti’nin, minval sahih hayatiyetli olduğu bire bir yerdir. Amma hayat tarzına tepkilerden periferi, kişi haklarını CHP’nin savunacağını görmüştür ve oralar hep CHP’ye fikir vermiştir. Demokrat Partili sıhhatli kökenli oldukları halde. Söz Temsili yeknesak daha vereyim Türkiye’deki ateş parçası muhafazakarların daha zaten Avrupa’birlikte işlek muhafazakar Türklerin çokları oylarını Avrupa’üstelik içtimai demokrat partilere verirler. Neden biliyor musunuz? Yarın başlarına bire bir aksiyon geldiğinde bu öğür benim özgürlüklerimi, hayat hakkımı koruyacak diyorlar. Tıpkı insan buraya geldiğinde AKP’ye yani muhafazakar partiye fikir veriyor. Zira yabancı bir ülkede yaşadığı amacıyla içtimai demokrat partiye özlük hayat tarzı üzere onların orada varlığı için bire bir garanti namına görülüyor. Şimdi bizim gençlere söylediğimiz o. Türkiye’da herkesin gelecekle ilgili benzeri kaygısı var. Şurada bu kadar dinç var. Gelecekle ilişik kaygıyı yalnız asayiş adına düzenlilik olarak düşünmeyin. Darülfünun okuyorsunuz, söz temsili gelecek sene okulda kaldınız. Ancak parası hangi olacak? Emniyet borcunuz ne olacak? Sözleşme kaynağınız ne olacak? Okulunuzu ne şartlarda bitireceksiniz? Okulu bitirince hisse senedi bulacak mısınız bulamayacak mısınız? Ne koşullarda gelişim bulacaksınız? Yaşadığımız rastgele alanda kaygımız var. Seçme anlamda dava var.

“AKP KADRO BAŞKAN VEKİLLERİ ÖNDEN ELLERİNİ KALDIRDIKLARI AHIT ARKADAKİLERİN HEPSİ KALDIRIYOR, İNDİRDİKLERİ AHIT HEPSİ İNDİRİYOR. İKTİDARIN DE MUHALEFETİN ÜSTELIK ÇALIŞMA ŞEKLİ BU”

Benim dahi bu ülkeden büyük kaygım şu; kanunları çıkartan tıpkısı Divan’in milletvekiliyim. Amma inanın kanunlar Divan’e gelinceye kadar nüfuz ve aykırılık tek ayırt etmez hiçbir milletvekilinin haberi bulunmayan. Yani kanunlar Cumhurbaşkanlığı’nın Külliyesi’nde danışmanlar yoluyla hazırlanıyor. Hazırlandıktan bilahare Meclis Başkanı’na geliyor. Oradaki AKP kol başkan vekilleri önden ellerini kaldırdıkları antlaşma arkadakilerin hepsi kaldırıyor, indirdikleri ahit kâffesi indiriyor. İktidarın dahi muhalefetin birlikte mesai şekli bu. Bu hakeza olmamalı. Büyük olan sizin yurttaşlık haklarının hürriyet haklarımızın genişletilmesi. Benzeri ülkenin büyüklüğünün kamu binalarıyla olmayacağını devlete yönetenlerin hayat standartlarıyla olmayacağını yurttaşlarına hürriyet alanlarının genişletilmesi ile ilgilendiren olduğunu kim esbak dönemlerde bunları bütün yaşadık. 12 Ilkgüz döneminin kendine bakarak yarattığı mağdurlar var 141- 142 diye niteleyerek tıpkısı yön vardı binlerce on binlerce eş evinden yurdundan işinden oldu yani her dönemin yarattığı benzeri kıygın var.”

Share: