CHP ferda 99’uncu yaşına giriyor: Türkiye’yi gündeş uygarlığa ulaştıracak ve onu aşacağız

Halas Savaşı sonrası yeni benzeri yönetime munsap Türkiye’nin önceki siyasi partisi, Milli Savaşım’nin önderi Mustafa Eksiksizlik Atatürk yoluyla kuruldu. “El Fırkası” namına kurulan partinin adının başına, 1924’te “Cumhuriyet” sözcüğü getirildi. 1935’teki dördüncü kurultayda ise “Cumhuriyet Altını Umum Partisi” adını aldı.

Dünyanın yeryüzü eski birkaç partisinden biri olan,1923’ten 1950’ye kadar geceli gündüzlü iktidarda artan CHP, 12 Ilkgüz 1980 askeri darbesinin peşi sıra kapatıldı. Öğür daha sonra 3821 Az Yasa’ya dayanılarak kuruluşunun 69’uncu sene dönümü olan 9 Eylül 1992 günü yine açıldı.

Vekaleten görev alanlar hariç, CHP’üstelik genel riyaset koltuğuna Atatürk, İsmet İnönü, Bülent Ecevit, Hikmet Sakil, Altan Öymen, Deniz Baykal ve Kemal Kılıçdaroğlu oturdu.

TARİHİ KURULTAYDA DISKUR OKUNDU

İlk kurultayı Sivas Kongresi akseptans edilen CHP’birlikte, bugüne kadar 37 yalınç ve 19 olağanüstü kurultay gerçekleştirildi.

Partinin 15 Ekim 1927’dahi yapılan ikinci kurultayı, Atatürk’ün “Nazik Söylev”u okuduğu kurultay namına tarihteki yerini aldı. Kongre kapsamında, 15-20 Ekim ortada toplam 36 saat 33 an müracaat eden Atatürk, 19 Mayıs 1919’de başlayan Millî Kurtuluş Savaşı’nın bütün dönemlerini ve Türkiye Cumhuriyeti’nin yapılış koşullarını belgelere dayanarak anlattı. “Gençliğe Söylev” bölümüyle sona aziz kurultayda, “Cumhuriyetçilik, Halkçılık, Ulusçuluk ve Laiklik”, partinin dört anne ilkesi namına belirlendi.

CHP’nin ilkelerine, 10 Mayıs 1931’dahi yapılan üçüncü olağan kurultayda, “Devletçilik ve Devrimcilik” eklendi. Böylelikle, partinin amblemi olacak “altı ok”un felsefesini oluşturan şeş ilkenin, öğür programına ve tüzüğüne methal süreci tamamlandı.

CHP’nin 9 Mayıs 1935’teki dördüncü macerasız kurultayı, Atatürk’ün katıldığı akıbet kurultay oldu.

CHP BAYKAL İLE YENIDEN SİYASET SAHNESİNDE

Tümen, önce alışılmadık kurultayını Atatürk’ün vefatı konusunda 26 Antrakt 1938’bile yaptı. Umumi başkanlığa seçilen İsmet İnönü, kestirmece 33 sene bu görevi sürdürdü.

İnönü’nün istifasının ardından partinin başına, 14 Mayıs 1972’birlikte yapılan 6. Alışılmadık Kurultay’üstelik Bülent Ecevit geçti. 24 Mayıs 1979’daki 24. Yalınç Kongre ise CHP’nin “Ecevitli” son kurultayı oldu. 12 Eylül 1980 darbesinden sonradan, 30 Ekim 1980 günlü dilekçesiyle genel başkanlıktan ayrıldığını açıklayan Ecevit, ayrımsız elan CHP’ye dönmedi.

Darbenin arkası sıra kapatılan fırka, 9 Ilkgüz 1992’dahi yapılan kongre sonrası umumi başkanlığa seçilen Bahir Baykal ile gene siyasa sahnesinde yerini aldı.

CHP’bile, Bilgi Pahal ve Altan Öymen da genel riyaset koltuğuna oturan isimler oldu.

KILIÇDAROĞLU, 12 YILDIR PARTİSİNİ BAŞINDA

Deniz Baykal’ın istifası sonrası 2010’daki 33. Dümdüz Kongre’dan bu yana umumi başkanlığını Kemal Kılıçdaroğlu’nun yürüttüğü CHP’bile bugüne kadar 7 umumi başbuğ fariza yapmış oldu.

12 yıldır CHP Genel Başkanlığı görevini yürüteç Kılıçdaroğlu, 25-26 Orak Ayı 2020 tarihinde Ankara’üstelik yapılan 37’nci Süssüz Kurultay’de tek namzet gösterilerek baştan genel başkanlığa seçildi.

CHP’nin Temmuz 2022’dahi yapılması müstelzim 38. Olağan Kurultayı ise Tümen Meclisinin aldığı değişmeyen doğrultusunda tıpkı sene ertelendi.

“TÜRKİYE’Yİ MODERN UYGARLIĞA ULAŞTIRACAK VE ONU AŞACAĞIZ”

Umumi Başkan Yardımcısı Seyit Torun, yaptığı açıklamada, CHP’nin masa başında, avukatlık bürolarında değil Milli Mücadele cephelerinde, çekişme meydanlarında kurulduğunu belirtti.

CHP’nin, birlik edisyon koşullara rağmen parçalanmamış sorunların, çözümlerin milletin meclisinde müşavere edilmesini ve milli iradenin yüce Mecliste gövde bulmasını asıl kayran öğür olduğunu anlatım fail Torun, Nazik Önder Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşlarının, “Hakimiyet bila kaydü kayıt milletindir.” dediğini hatırlattı. Torun, şöyle devam etti:

“99’uncu yaşını kutladığımız Cumhuriyet Altını ile eş olan partimiz, zaman üstelik ülkemizin süresince bulunduğu edisyon şartlarda Cumhuriyet’in iradesini ortaya koyma sorumluluğunu üstlenmektedir. CHP tıpkı zamanda Cumhuriyet Altını’imizin ikinci yüzyılında ülkemizi ve milletimizi zarfında bulunduğu sıkıntılardan kurtaracak olan partidir. Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ün öncülüğündeki kurucu kadrolardan aldığımız ilhamla Cumhuriyet’imizi demokrasiyle taçlandıracağız. CHP’nin tarihsel mücadelesi, partimizin ve Cumhuriyetimizin 100. yılına revan süreçte demokratik bire bir zafere ulaşacak. Kurucumuz Mustafa Eksiksizlik Atatürk ve arkadaşlarından aldığımız çetin ve inançla, 99 sene bilahare dahi yolumuza devam ediyoruz ve bu yoldan katiyen dönmeyeceğiz. Hep beraber Türkiye’yi çağcil uygarlığa ulaştıracak ve onu aşacağız.”

KILIÇDAROĞLU ANITKABİR’E ÇIKACAK

CHP’nin 99’uncu bünye yıl dönümü kapsamında, CHP Umumi Başkanı Eksiksizlik Kılıçdaroğlu başkanlığında Anıtkabir’üstelik ferda saat 09.30’de Biçim Umumi Heyet üyeleri, Tümen Meclisi üyeleri, milletvekilleri, Yüksek Sıkı Düzen Kurulu üyeleri, eş ve toyluk kolları başkanlarının katılımıyla çelenk lokma tatlısı töreni gerçekleştirilecek.

Anıtkabir ziyaretinin peşi sıra Parti Meclisi toplanacak.

Share: