CHP İzmir İl Başkanı Bahir Yücel geçmişe atıfta bulundu: Türkiye Cumhuriyeti Devleti Alevilerle helalleşmek zorundadır

Buca’nın Çamlıkule mahallesinde mevcut Kova Mahzuni Şerif Parkı’nda esbak yapılan etkinliğe, Bahir Yücel’in yanı sıra Buca Şehremini Erhan Tığ, CHP Buca İlçe Başkanı Hacer Taş Gültepe ile yurttaşlar katıldı.

“SALDIRILAR PLANLI VE SİSTEMATİK”

Alevilere ve cemevlerine yönelik saldırıların kabul edilemez olduğunu tamlayan Yücel, şöyle konuştu:

“Kerbela olayı, yabanlık tarihinin genişlik feci olaylarından biridir. Bittabi ki Yezid zulmüne cebin Hz Hüseyin’den, Hz. Hüseyin’in adaletinden yanayız. Kerbela’dan, orada yapılan zulümden ve yaşanan acılardan çokça koca sonuçlar çıkartmak gerekir. Hükümsüzlük, adaletsizlik, eşitsizlik ve ivinti, kimden gelirse gelsin karşısında metin ara vermek gerekir. Bugün Alevi vatandaşlarımıza ve cemevlerine cebin yapılan planlı, programlı, dizgesel saldırılar bibi ülkemizde bitmeme ediyor. Bu, çokça ciddi, güç ve akseptans edilemez bir durumdur. Umumi Başkanımız Sayın Eksiksizlik Kılıçdaroğlu, bu ülkeye içtimai huzuru ve barışı getirmek için bir yola artık, bir helalleşme çağrısı yaptı. İşte burada, sizlerin huzurunda ben birlikte aynı öğün elan altını yemek istiyorum; Türkiye Cumhuriyeti Devleti, Alevilerle helalleşmek zorundadır.

“ÖZELEŞTİRİ YAPILMALI”

Evvelce yaşanan travmaların iyileşmesi, yaraların sarılması ve ülkede huzurun ve barışın bilge kılınması üzere, çap dahi özeleştirisini yapmalı ve o helalleşmeyi sağlamalıdır. Toplumun mecmu kesimleriyle kucaklaşmaya ihtiyaç var. Tığ, Umumi Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun önderliğinde bu ülkeye huzuru ve barışı getireceğiz. Bu helalleşmeyi istiyoruz. Bu davet, bu ülkede 84 milyon aynı arada dostça ve sağlık süresince yaşasın diyedir. Ülkemizde hasretlik, patırtı, kaos görüntülemek isteyenlere fırsat verilmesin diyedir. Zaman barışın, kardeşliğin, birliğimizin ve bereketin simgesi olan alaca aş ikramında sizlerle birlikte olmaktan duyduğum mutluluğumu tıpkısı kere elan ifade ediyor, tuttuğunuz yas-ı matem oruçlarınızın, okuduğunuz dualarınızın ve verdiğiniz hizmetlerin doğruluk katında kabul olmasını diliyorum. “

“BİR OLACAĞIZ, İRİ OLACAĞIZ, DİRİ OLACAĞIZ”

Etkinlikte mütekellim Buca Belediye Reisi Erhan Tığ ise Kerbela olayının bin 383 yıldır hala dinmeyen bire bir incitici olduğunu vurguladı ve “Sıra süresince halkı birbirine yabancılaştırmaya çalışanlara alın ‘benzeri olacağız, iri olacağız, dinamik olacağız’ diyoruz. Kazanlarımızı kaynatırken 4 konu 40 makamın üstelik öğrettiği üzere, 72 millete tıpkısı gözle bakacağız. Deyişlerimizi bilcümle aynı ağızdan söyleyeceğiz. Aşuremiz bedenimize iflah, soframıza artağanlık, derdimize derman, hepimize helal olsun. Cenabıhak lokmamızı kabul etsin. Hızır, yoldaşınız olsun” dedi.Share: