CHP Kol Başkanvekili Engin Altay, gündemi değerlendirdi Açıklaması

CHP Grup Başkanvekili Açık Deniz Altay, “Sayın Umumi Başkanımızın, KUL’üstelik tek resmi ABD yetkilisiyle görüşmeyeceğini esasen Bonkör Yalçın da Türkiye’deki bütün da biliyor. Sayın Umumi Başbuğ’ın görüşmelerinin tümü diyapozitif olacak.” dedi.

Altay, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, Ankara Garı önündeki terör saldırısında hayatını kaybedenleri tesmiye etmek isteyenlere güç uygulandığını, Başkent’in yollarının kapatıldığını söyledi.

Bugünkü önlemlerin, patlamanın yaşandığı devir alınması halinde fert kayıplarının gerçekleşmemiş olabileceğini belirten Altay, bu anmaya izin verilmemesini “demokrasinin içselleştirilmemesi” yerine nitelendirdi. Demokrasilerde, milletin, iktidara tepki gösterebileceğine bel fail Altay, Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın, namına tepki gösterenleri “vatan haini, yıldırıcı” ilan ettiğini; bu şekilde birlikte millet gözetiminde haysiyet kaybettiğini öne sürdü.

Altay, TBMM’nin 27. Dönemi’nde CHP’li milletvekillerinin verdiği 42 bin 240 yazılmış soru önergesinin 31 bininin cevaplandığını ancak 11 bin soruya hala yanıt gelmediğini anlattı. CHP’li milletvekillerinin 3 bin 638 araştırı önergesi talebinden elden 11’inin hesabına getirildiğini; 34 umumi mülakat önergesinden hiçbirinin kabul edilmediğini dile getiren Altay, TBMM’ye 288 takım önerisi getirdiklerini aktardı.

CHP’li Altay, TBMM’nin, Türkiye’nin bir nice balaban sorunu varken, “MHP Genel Başkanı Fehamet Bahçeli’nin tazyiki sonucu”, “sıkı denetim kanun teklifi” adına nitelendirdiği “dezenformasyonla uğraş düzenlemesi” ile çalışmalarına başladığını söyledi.

Teklifin birçok düzenlemesini, alelhusus birlikte 29. maddesini kabul edilemez bulduklarını anlatım eden Altay, Erdoğan’ın bu teklifle, kendisine cebin çıkan sesleri kısmaya çalışacağını istikbal sürdü. Düzenlemenin yasalaşmaması için İçtüzük’ten kaynaklanan hak ve imkanları bildirme efdal refleksle kullanacaklarını bildiren Altay, bağımsız basını bu düzenlemeye tepki göstermeye çağırdı.

-“Yaptığının bedelini ödeyen namevcut”

CHP Kol Başkanvekili Altay, Cumhur Reisi Erdoğan’ın, dün “Çoluk Çocuk şurası unutmayın, tığ varız, ayrımsız dahi karşımızda bilinen düşmanlar var.” sözlerini anımsatarak, Erdoğan’ın, bu sözleriyle muhalefeti ve henüz geçmiş kendisiyle sefer yürüyüp bugün yolunu ayıranları antagonist ilan ettiğini öne sürdü.

AK Parti’nin 2018’birlikte hazırlattığı Türkiye’nin 2023 yılı hedeflerine ilişik afişini gösteren Altay, Erdoğan’ın bu hedefleri tutturamadığı için antagonist yarattığını kanıt etti. Altay, “Türkiye’nin yer büyük sorunu var Erdoğan, o bile sensin. Imdi bu ülkenin sosyal hayatına, ekonomisine, kültürel yaşamına engel olma, kama olma.” ifadelerini kullandı.

Darphanede bandrol yolsuzluğu ve borsada manipülasyon yaşandığını, yargının bu konularda harekete geçmediğini öne süren Altay, “Türkiye’üstelik, şu dönemde bir tane yaptığının bedelini ödeyen namevcut. 17-25 Aralık’ta, 3-4 nazır azledildi. Sebep yargıya götürmedin? Suçları yoksa münasebet aldın görevden, adamların siyasal itibarlarıyla münasebet oynadın? Bilahare birini büyükelçi yaptın.” diye konuştu.

“Nakıs kilosu hınzır eti, az kilosu dana eti”

CHP Kadro Başkanvekili Açık Deniz Altay, gazetecilerin sorularını dahi yanıtladı.

MHP Umumi Başkan Yardımcısı Cömert Sarp’ın, CHP Umumi Başkanı Eksiksizlik Kılıçdaroğlu’nun ÇAKER ziyareti konusundaki eleştirilerine ilişik değerlendirmesinin sorulması üstüne Altay, “Erdoğan’dan sonraları MHP’bile de Mösyö Eksiksizlik paranoyasının, Erkek Eksiksizlik sendromunun başlamasından akıbet rütbe memnunuz.” ifadesini kullandı.

Kılıçdaroğlu’nun ÇAKER ziyaretinin detaylarının paylaşıldığını, ESIR’nin peşi sıra değişik ülkelere ziyaretler yapacağını anlatan Altay, Kılıçdaroğlu’nun, partisinin, Türkiye Cumhuriyeti’nin 2. çağ teknolojik ve bilimsel hedefleri bağlamında temaslarda bulunacağını söyledi.

Altay, “Sayın Genel Başkanımızın, MEMLUK’birlikte tek resmi ABD yetkilisiyle görüşmeyeceğini haddizatında Ahi Yalman dahi Türkiye’deki bütün de biliyor. Sayın Genel Başkan’ın görüşmelerinin tüm beklenmeyen diyapozitif olacak. Türkiye’bile sadece siz basın mensupları değil, 85 milyon Erkek Kemal’in MEMLUK’da kimlerle hangi görüştüğünü bilecek.” değerlendirmesinde bulundu.

Açık Deniz Altay, “Dezenformasyon kanun teklifi üstüne uzlaşma var mı?” sorusuna, daha benzeri neva olmadığı karşılığını verdi.

Altay, Kaynak ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin, gelir vergisi dilimleri konusundaki açıklamalarının anımsatılması konusunda, “O konuda YANLIŞSIZ Öğür’bile kafalar karışık. Kolayı var, Erkek Eksiksizlik ÇAKER’den dönünce erkek Eksiksizlik’e söyletiriz, bunu da yaparlar inşallah. Bu işin esprisi. Konunun mezunu arkadaşlara tıpkısı düzentileme yaptırıyoruz. Er Bezi kanun teklifine bunun getirilmesi noktasında CHP kendisine üstümüze düşeni yaparız.” sözlerini gider etti.

Altay, ekonomiye ilişkin düzenlemeler içeren “torba” kanun teklifine ilgilendiren bire bir soruyu, “Olumlu şeyler var ama bir DOĞRU Fırka klasiğiyle cebin karşıyayız. Bana arkadaşların anlattığı kadarıyla yarım yamalak kilosu domuz eti, yarım kilosu dana hitit.” diye yanıtladı.

YANLIŞSIZ Öğür Erzurum Milletvekili İbrahim Aydemir’in, HDP Şanlıurfa Saylav Ömer Öcalan’ın açıklaması konusunda gösterdiği tepkinin anımsatılması üzerine Altay, “DOĞRU Partililer zat kusurlarını, günahlarını almak üzere bundan ahir süreçte CHP’ye çamur atmaya devam edecekler. Atsınlar, bizce mahzuru yok. Vakit Kaybetmeden attıkları çamurun izi kendi ellerine ve üstlerine bulaşacaktır. Sayın Umumi Başkanımız, CHP’nin resmi görüşünü kimlerin söyleyeceğini açıkladı. Buralardan onlara ekmek sokak. HDP’yi bıraksınlar, kendileri Apo ile düşüp kalktıkları günleri hatırlasalar daha gani olur.” diye niteleyerek konuştu.

Share: