Chp, Sedat Peker’in İddialarında İsmi Geçenler Karşı Yanlışlık Duyurusunda Bulundu. Aşure Ayı Ayvaz: “Çürüme O Büyüklüğünde Büyüdü Ki Beka Sorunu Haline Geldi”

Bilim: GÜRKAN DEMİRTAŞ – Azrail: ÜNAL AYDIN

CHP, Sedat Peker’in ‘kazanç ve yöntemsizlik’ iddialarında ismi geçenler karşı Ankara Cumhuriyet Altını Başsavcılığı’na yanlışlık duyurusunda bulundu. CHP Umumi Komutan Yardımcısı Muharrem Erkek, AKP’nin “yolsuzluk, yasaklar ve yoksullukla savaş” sloganıyla iktidara geldiğini belirterek, “Yıpranmamış Y’ler eklediler bu 3Y’ye. Bozunum, dolma, perdesizlik. Tefessüh o kadar büyüdü kim, yozlaşma o kadar büyüdü kim kök tıpkı beka sorunu haline geldi” dedi.

Sedat Peker, sosyal medya hesabından hesaptan yaptığı paylaşımlarda, AKP Erzurum Milletvekili Zehra Taşkesenlioğlu, sakat Sermaye Piyasası Aranjman Yerleşmiş Başkanı Ulu Fuat Taşkesenlioğlu, Reisicumhur Danışmanı Serkan Taranoğlu, TOBB Bahir Meclisi üyesi Salih Orakçı ve Ayraç Yatırım Ana Ortaklık Umumi Heyet Başkanı Mine Tozlu Sineren’in adının karıştığı alacak iddiasında bulundu. Peker, Mine Tozlu Sineren’den, borsada benzeri işlemi yapmak amacıyla algı istendiğini ve ismi güzeşte başka kişiler birlikte bu kazanç ağının zarfında olduğunu öne sürdü.

CHP, Peker’in iddialarında sabık esame için zaman Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu. Cürüm duyurusunun arkası sıra adliye önünde matbuat açıklaması yapıldı. Açıklamaya, CHP Umumi Başbuğ Yardımcıları Bülent Tezcan ve Muharrem Ayvaz, Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan, Ankara Milletvekilleri Levent Asuman, Uca Haydar Hakverdi ve Gaye Irade, Vazıh Milletvekili Süleyman Bülbül, Nevşehir Mebus Faruk Sarıaslan ve Ankara İl Başkanı Mürtefi Hikmet Akıllı katıldı.

CHP’li Koca, Türkiye gündeminin son iki gündür ‘bozunum, yolsuzluk ve rüşvetle’ karşı karşıya olduğunu dile getirerek şunları söyledi:

“Toplumun çok yüce tıpkısı kesimi, nüfusumuzun yarısı, milyonlarca etkisiz, milyonlarca tekaüt, milyonlarca minimum ücretli, milyonlarca canlı, ev hanımı, derin tıpkısı yoksullukla karşı karşıya. Yolsuzluğun olduğu yerde yoksullukla uğraş edemezsiniz. Amma biz kararlıyız. Biz, bugünkü saray iktidarı üzere yoksulluğu yönetmeyeceğiz, yoksulluğu bitireceğiz. Yoksulluğu yeneceğiz. Bu topraklarda yetersizlik asla bir talih değildir.

“YENİ Y’LER EKLEDİLER”

Tıpkısı ahit bulunan iktidarın içerisinde meydan düz, birlikte cereyan eden, kuvvet ve çevreleri yerine korkutma, momentum cumhur kadar eylemleri gerçekleştiren, yani erk ve çevresinin desteklediği ayrımsız yapının içerisinde saha düzlük ayrımsız yaşama, Sedat Peker’in bu kırıcı iddiaları sebebiyle zaman Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na bilcümle milletvekillerimizin imzası ile suç duyurusunda bulunduk. 2002’bile bir tane başına nüfuz olduklarında ‘3Y ile mücadele edeceğiz’ diyenler; ‘Yolsuzluk, yoksullukla ve yasaklarla uğraş edeceğiz’ diyenler, eskimemiş Y’ler eklediler bu 3Y’ye. Bozunum, domates dolması, arsızlık. Tefessüh o kadar büyüdü kim, soysuzlaşma o büyüklüğünde büyüdü ki köken tıpkı kalıcılık sorunu haline geldi. Onun amacıyla cesurca çıktı topyekün herkesin; sivil toplumu, basını, siyasetçisi, yargısı, emniyetiyle bu yolsuzluk ve vergi çarkının üstüne gitmek zorundayız. 85 milyona karşı hepimizin fariza ve sorumluluğu bu. Amma yargının durumu bile içler acısıdır. Hız, yürütmenin kilolu aynı tahakkümü altında. Cumhuriyet Altını savcıları harekete geçemiyor. Tığ, bugün CHP milletvekilleri kendisine hangi için buradayız? Cumhuriyet Altını savcıları doğrudan doğruya harekete geçemediği için. Halbuki kanun, bu görevi savcılara veriyor.

“YARGI YÜRÜTMENİN VESAYETİ ALTINDA”

Olur ne için harekete geçemiyor Cumhuriyet Altını savcıları? Çünkü saray iktidarının, yürütmenin kısık aynı vesayeti altında önem. Onun için ne diyoruz? İlk seçimde nüfuz olacağız, kesinlikle ve kesin demokratik ülfet devleti üzere bağımsız ve yansız yargıyı yapı edeceğiz.

“AHLAK ÇÖKTÜ”

Zaman saray iktidarı, ülkeyi yöneten siyasi iktidar, hususiyet devletinden uzaklaştıkça yanlışlık organizasyonlarına yakınlaştı. Bir Nice okkalı iddianın konusunda gidilemiyor. Eroin ticaretiyle ilgilendiren, apayrı suçlarla ilişik; yolsuzluklarla, rüşvetle ilişkin çetin iddialar var. Akva şüpheler var. Onun için buradayız. En anne sorunlarımızdan biri. CHP adına, Budun İttifakı kendisine hangi diyoruz? İlk seçimde kuvvet olacağız, Budun İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayı, Türkiye’nin 13. Reisicumhur olacak. İlk benzeri hafta süresince, TBMM Genel Oturmuş’ndan ilk çıkaracağımız kanun, Siyasi Aktöre Yasası olacak. Zira aktöre çöktü. Görüyorsunuz, bir siyasetçi, mebus, tıpkısı kamu personeli ile müşareket kuruyor, bakım veriyor. Nerelere hizmet veriyor, elbet bakım veriyor? Anamal Piyasası Kurumu’nun başındaki hayat, etraf dolandırıcılığı suçlamaları ile karşı karşıya. Yatırımcının, epey pay sahiplerinin durumunu düşünün. Toplumda sarsılan güveni, piyasayı, ekonomiyi düşünün. Bugün tarihin en derin siyasi ve konuşu krizini yaşıyorsa toplum, bunun bildirme anne sebebi Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi adı altında yaratılan bu ucube sistemdir. Bu sistemde çürümeyen tek hava, çürümeyen tek kurul kalmadı.

“KURUMLAR ÇÜRÜDÜ”

İşte görüyorsunuz, ÖSYM’sinden tutun, KPSS’ye tutun, üniversitelerine tutun, Eşkâl Bankası’na tutun, Resülmal Piyasası Oturmuş’na en üst bakın. Bilcümle kurumlar çürüdü. Tığ ne diyoruz? Güçlü kurumlar olmalı. Işlek kurullar, zihayat kadrolar, ateş parçası kurallar olmalı. Gücü bir kişide topladığınız ant tefessüh, yozlaşmayı bilcümle gelişigüzel örtüsüz görüyoruz. Deminden buradan yargıya ve Cumhuriyet savcılarına seslemek istiyoruz. Siz, Cumhuriyet savcısısınız. Siz, bu usulsüzlük, kazanç çarkı ile cesurca mücadele edeceksiniz. Nereye uzanırsa uzansın, arkasında kim olursa olsun, tekmil bu gösterişli iddiaların atılganlık ile üzerine gideceksiniz. Çünkü sizin ayrımsız biricik efendiniz vardır. O bile hukuktur. Bambaşka yerlere bakmayın, cesur olun. Hukukçular külhanbeyi olmazsa 85 milyon vatandaşın, on paralık kimsenin can ve mal güvenliği yoktur. Bizim mücadelemiz bunun için. Bizim mücadelemiz, demokratik ahbaplık devleti ve doğruluk için.

“GERÇEĞİN ÜZERİNİ HİÇBİR YOĞUN ÖRTEMEZ”

Adalet olmazsa; adalet, önem suçla, usulsüzlük, alacak ile savaş edemezse gelişigüzel öz mahvolur. Adalet olmazsa yemek, aksiyon ve savuşturmak da imkânsız. Bugün ince bir şekilde eksiksiz olayları, sakil iddiaları ve kuvvetli şüpheleri savcının önüne koyduk. Savcılardan şümullü tıpkısı araştırma bekliyoruz. Zira ukubet hukukunun, soruşturmaların, yargılamaların asıl amacı maddi gerçeğe ulaşmaktır. Bunu yapacak olan de geçmiş aşamada savcılardır. Bu soruşturmanın, bu iddiaların sonuna kadar takipçisi olacağımızı birlikte buradan vurgulamak istiyoruz. Hiç kimsenin endişesi olmasın. Daha Çok gırtlağına kadar batmış ve yozlaşmış erk, Türkiye’nin hiçbir sorunu çözemez. Bunu da biliyoruz. Bu memlekette seçme kararı alındığı dönüş dahi bazı şeyler düzelmeye başlayacak. İlk seçimden sonradan yaşanan kebir, iri bire bir değişimle, eskimemiş bir politika kültürü ile ilkeli, ahlaklı, dürüst benzeri siyasetle ve yönetimle bu memleketin, vatandaşlarımızın bilcümle sorunlarını çözeceğiz. Tamlık usulsüzlükler, yolsuzluklar, vergi çarkları de bugün ortaya çıkmazsa erte ortaya kesinkes çıkacaktır. Gerçeğin üzerini tek aheste örtemez. Kimesne unutmasın ki ülfet temas şeyi sonuna kadar izleme valör.”

62 YIL 6’ŞAR TABAN KADAR HAPİSLE CEZALANDIRILMALARI İSTENDİ

CHP’nin savcılığa sunduğu yansıtma dilekçesinde, çarkıt Resülmal Piyasası Yerleşmiş Başkanı Büyük Fuat Taşkesenlioğlu, AKP Erzurum Milletvekili Zehra Taşkesenlioğlu, öğretim üyesi Ünsal Ban, Cumhur Reisi Danışmanı Serkan Taranoğlu, TOBB Deniz Meclisi üyesi Salih Orakçı, Borsa Ruzname gazetesi sahibi Orhan Yaygı, Özgürlük gazetesi yazarı Burak Taşçı, çarkıt Budur İl Milli Yetişek Müdürü Nesrin Kakırman, aksiyon insanı Nedim Özbek ve Peker’in iddiasında geçen “Ahmet ve Süleyman” isimli şahısların cezalandırılmaları istendi.

Bu isimlerin, Anamal Piyasası Kanunu’nun 106’ıncı maddesinde planlı ‘bilgi suistimali yolu ile çıkar sağlama’ suçundan 5 yıla kadar, 107’inci maddesinde planlı ‘piyasa dolandırıcılığı’ suçundan 5 yıla büyüklüğünde, Türk Ceza Kanunu’nun 152’inci maddesinin ikinci fırkasında planlı ‘kamu görevlileri ile ilişkisini kullanarak tıpkı işi müşahede vadiyle benzeri başkasını aldatma’ suçundan 10 yıla büyüklüğünde, tıpkısı kanunun 220’nci maddesinde düzenlenen ‘suç çalışmak amacıyla teşekkül kurma’ suçundan 18 yıla büyüklüğünde, 250’inci maddesinden düzenlenen ‘irtikap’ suçundan 5 yıla kadar, 252’nci maddesinde düzenlenen ‘algı’ suçundan 12 yıla büyüklüğünde, 255’inci maddesinde planlı ‘nüfuz ticareti’ suçundan 7,5 yıla büyüklüğünde ve Kazanç Asıllar Kanunu’nun 359’uncu maddesinde planlı ‘kaçakçılık’ suçundan cezalandırılmaları temenni edildi. Bu isimlerin, Resülmal Piyasası Kanunu ve Türk Ceza Kanunu’ndaki hükümlerden toplamda 62 sene 6’şar taban büyüklüğünde hapisle cezalandırılmaları istendi.Share: